Srbija se zadužila još 15 milijardi dinara, ali interesovanje za državne obveznice sve manje

Od početka godine Srbija je najavila izdavanje dinarskih obveznica s rokom dospeća od 10,5 godina.
Srbija se zadužila još 15 milijardi dinara, ali interesovanje za državne obveznice sve manje
Foto: 021.rs (ilustracija)
Dok je interesovanje bilo ogromno u januaru sa procentom realizacije od skoro 93 odsto, kasnije dve aukcije beleže značajno smanjenje interesovanja za ove hartije. U martu je realizacija bila na ispod 37 odsto, a na jučerašnjem zaduživanju 34,38 odsto. Razlog su možda visoke kamate, ali i ovog puta smanjeni prinosi, piše Nova ekonomija.
 
Ukupan obim tražnje iznosio je malo više od 22 milijarde dinara. Realizovano je 1.495.874 komada državnih obveznica, ukupne nominalne vrednosti od skoro 15 milijardi dinara.
Državne obveznice su prodate po stopi prinosa od 5,16 odsto na godišnjem nivou, odnosno po ceni 10.227,38 dinara. Isplata kupona u iznosu od 5,25 odsto vršiće se polugodišnje i to svakog 27. januara i 27. jula do datuma dospeća.
 
Stopa prinosa u februarskoj aukciji bila neznatno viša - 5,20 odsto.
Ovo nije sve od zaduženja koja nas očekuju u ovoj godini, jer analitičari Erste Grupe najavljuju "aktivnosti refinansiranja koje treba da ostanu relativno dobro diversifikovane, uključujući emisiju evroobveznica (do dve milijarde evra), domaće emisije (do 2,1 milijarde evra) i zajmove iz komercijalnih izvora (do 3,1 milijarde evra)".
 
To je dodatnih 7,2 milijarde evra opterećenja za budžet, ali i javni dug koji je i dalje na relativno visokom nivou.
 
Aukcije i emisije obveznica su prodaja hartije od vrednosti kojima se država zadužuje. Po isteku zaduživanja, onaj ko je emitovao dug, mora i da vrati celokupnu uzajmljenu sumu, osim što isplaćuje i kuponske stope (kamate) u međuvremenu.
 
S obzirom da je inflacija uporna i da ekonomski analitičari ne prognoziraju da će se do kraja godine smiriti, Srbija se za sada zadužuje po uslovima koji su nepovoljniji nego ranijih godina.
 
Pojedini eksperti su već i najavili rebalans budžeta za ovu godinu, pa će se tek videti koliko će Ministarstvo finansija eventualno korigovati svoje originalne planove, s obzirom da su očekivanja većine finansijskih institucija za bruto domaći proizvod (BDP) Srbije korigovana naniže.
Javni dug je u martu bio na 44,3 odsto BDP-a.
 
S obzirom da se udeo javnog duga u BDP-u menja sa rastom ili padom privrede, a da je Narodna banka Srbije danas smanjila prognozu rasta BDP-a za ovu godinu na 3,5 odsto, za ceo procentni poen, tek će se videti koliko će i udeo javnog duga narasti do kraja godine. U tom slučaju čekaće se odluka Ministarstva finansija da li da nastavi sa planom zaduživanja ili da se odrekne nekih projekata.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Nisan ukida još 10.000 radnih mesta

Japanska kompanija Nisan planira da ukine još 10.000 radnih mesta širom sveta, preneli su japanski mediji nakon što je taj proizvođač automobila u novembru saopštio da će ukinuti 9.000 mesta.

Panasonik otpušta 10.000 radnika

Japanska kompanija "Panasonik" najavila je da će tokom tekuće fiskalne godine otpustiti 10.000 zaposlenih, po 5.000 u Japanu i inostranstvu, kako bi restrukturalizacijom zaustavila pad profita.