Brnabić: Ne očekuje se otvaranje Klastera 3 iako su se stekli uslovi pre četiri godine, zavisi od volje EU

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da ne očekuje da će Klaster 3 u okviru pregovora Srbije o prijemu u EU biti otvoren, iako su tehnički uslovi ispunjeni pre četiri godine.
Brnabić: Ne očekuje se otvaranje Klastera 3 iako su se stekli uslovi pre četiri godine, zavisi od volje EU
Foto: 021.rs
Ona je kazala i da ulazak u EU zavisi od političke volje, a ne od zasluga, kako se govori.
 
Ona je putem video veze govorila na godišnjem samitu "EU - Zapadni Balkan" koji organizuje briselski nezavisni institut Prijatelji Evrope, a koji okuplja predstavnike vlada, industrije i civilnog društva iz EU i Zapadnog Balkana koji će raspravljati o tome kako dalje i za Evropu, i za region.
"I dalje insistirati da je zasnovano na zaslugama je postala gotovo uvreda mnogima od nas na Zapadnom Balkanom. Jer ne radi se o postavljanju ciljeva: kada postignete, implementirate reforme, klasteri će se magično otvoriti, jer neće. Srbija je ispunila sve tehničke uslove da otvori Klaster 3 još 2021. godine, ući ćemo u 2026. bez njega, ne deluje da če biti otvoren u decembru", rekla je Brnabić.
 
Istakla je da je zbunjuje od čega zavisi ta politička volja u državama članicama.
"Ali ne bih se žalila previše, mislim da su naši prijatelji, partneri i komšije iz Severne Makedonije još isfrustriraniji, još zbunjeniji i još razočaraniji", rekla je Brnabić.
 
Ona je i čestitala Albaniji.
 
"Za manje od dve godine otvorili su sve klastere. Srbiji je trebalo 11 godina da otvori dva od šest klastera. Zbunjena sam i ne znam na čemu se zasniva proces integracije i šta je potrebno da se učini da bi došlo do napretka", kazala je Brnabić.
Međutim u vezi s Evropskom komisijom proces jeste zasnovan na zaslugama i zato ju je ocenila kao verodostojnog, pouzdanog i predvidivog partnera.
 
"Ali za otvaranje klastera je potrebna podrška svih zemalja članica i tu dolazimo do problema", rekla je Brnabić.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija