Direktorka: Katanac i otkaz radnicima u vranjskom Kentauru i zbog "dramatičnog povećanja minimalca"
Izvršna direktorka danske firme "Kentaur AS" Mie Korg navela je da je fabrika u Vranju zatvorena zbog značajnog deficita koji firma beleži i "drastičnog povećanja minimalnih zarada u Srbiji".
Foto: 021.rs (ilustracija)
Upitana zbog čega to nije radnicima blagovremeno saopšteno kako bi imali vremena da se snađu, već im je jutros samo zabranjeno da uđu u pogon, Korg ovakav postupak pravda situacijom na tržištu rada u Srbiji, objavio je vranjski portal Slobodna reč.
"Morali smo brzo da reagujemo na nedavne promene i projekcije na tržištu rada – drastično povećanje minimalnih zarada", navela je Korg u pisanoj izjavi.
Ona je potvrdila da je otvaranje kompanije "Kentaur Balkan" pre nekoliko godina podržala Vlada Srbije, kao i da je to bila "jaka i dobra saradnja sa kojom su bili veoma zadovoljni".
Od tada je, kako je navela, "Kentaur AS" uložio značajna sredstva u proizvodni pogon u nadi da će postići "konkurentne ekonomije obima", ali to nije bilo dovoljno da se izdrže rastući troškovi, te kompanija sada beleži značajan deficit.
Objasnila je da se "kompanija nadala da će uspeti tehničkim investicijama i novim menadžmentom da preokrene poslovanje, ali da se to pokazalo nemogućim, zbog razvoja tržišta rada u 2025. i projekcija za 2026. godini".
"Drugu opciju osim zatvaranja nismo videli", dodala je Korg.
Više od 250 radnika vranjskog pogona fabrike "Kentaur" jutros je saznalo da ostaje bez posla, bez prethodne najave.
Radnicima koji su jutros pokušali da uđu u pogon ulaz je zabranjen, a rečeno im je da mogu doći po svoje lične stvari od utorka, 28. oktobra.
Dočekala ih je odštampana poruka, bez potpisa i pečata, u kojoj se navodi da će zatvaranje fabrike biti sprovedeno "u postupku likvidacije".
Na papiru stoji da će zarada i sve naknade biti isplaćene, uključujući i platu za ceo oktobar, kao i neiskorišćeni dani godišnjeg odmora.
"Imate pravo na mesečnu naknadu od Nacionalne službe za zapošljanje i to u periodu od dve godine. U cilju ostvarenja naknade obratite se NZS-u", piše u obaveštenju.
Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković je izjavio da nije bio obavešten o odluci kompanije, kao i da se radi o "neshvatljivom i nerazumnom činu".
Najavio je da će lokalne vlasti zajedno sa državnim organima učiniti sve da se pronađe adekvatno rešenje za nastalu situaciju, a potom je otišao u stranačke prostorije Srpske napredne stranke u Vranju na proslavu partijske slave, preneo je portal Slobodna reč.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Finansijski konsultant: Pitanje je da li bi država bila u stanju da uspešno upravlja NIS-om
13.12.2025.•
6
Finansijski konsultant Vladimir Vasić ocenio je da bi, sa strateškog stanovišta, za Srbiju bilo najpovoljnije da postane stoprocentni vlasnik Naftne industrije Srbije.
"Plan blokadera" u režiji Informera: "Bako, napravi mi palačinke" - o čemu je reč?
13.12.2025.•
19
Prorežimski tabloid Informer tvrdi da je došao u posed navodnog "plana" studenata, pod radnim nazivom "Testirajmo elektroenergetski sistem Srbije" ili alternativnog imena "Bako, napravi mi palačinke".
Nikezić: Srbija odmah da preuzme NIS, sankcije rezultat šibicarske politike Vučića
13.12.2025.•
14
Potpredsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dušan Nikezić izjavio je da Srbija više ne sme da čeka i mora odmah da preuzme upravljanje Naftnom industrijom Srbije (NIS).
Iran podigao cene benzina prvi put od 2019. godine: I dalje među najjeftinijima na svetu
13.12.2025.•
0
Iran je podigao cene subvencionisanog benzina, prvi put od 2019. godine, kada su zbog poskupljenja goriva izbili veliki protesti u kojima je poginulo više od 300 osoba.
Ministarstvo: Razumemo probleme mlekara, ali njih izazivaju spoljni faktori
12.12.2025.•
6
Država je svesna izazova sa kojima se domaći mlekarski sektor trenutno suočava, odnosno rast domaće proizvodnje uz istovremeni pad potrošnje, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Međugodišnja inflacija u novembru bila 2,8 odsto
12.12.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u novembru je bila 2,8 odsto, a mesečna 0,2 odsto, obavio je danas Republički zavod za statistiku.
Cene goriva nepromenjene
12.12.2025.•
2
Cene goriva u narednoj nedelji biće iste kao i u prethodnih sedam dana.
Novo zaduživanje: Država proširila emisiju obveznica
11.12.2025.•
1
Pred sam kraj godine, prema odluci koja je izašla u Službenom glasniku, Vlada Srbije odlučila je da se zaduži za dodatnih 200 miliona evra emisijom obveznica.
Na ECD platformi od danas kupovina i prodaja digitalne verzije zlata
11.12.2025.•
0
Na ECD platformi od danas je dostupna kupovina/prodaja Tether Golda (XAUt) - digitalne verzije zlata.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto
11.12.2025.•
1
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Lavrov: Pod određenim uslovima moguća nacionalizacija NIS-a uz saglasnost Rusije
11.12.2025.•
48
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da pod određenim uslovima može doći do nacionalizacije NIS-a, uz saglasnost Rusije, objavila je agencija Tas.
Ekonomista Đogović: Država neće smanjiti akcize na gorivo jer mora da puni budžet zbog Expo-a
11.12.2025.•
12
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da zbog nerešavanja situacije oko NIS-a zemlja već trpi ekonomske posledice i upozorio da bi negativni efekti mogli biti daleko ozbiljniji ukoliko se taj problem ne reši u januaru.
Manje od 60.000 multimilionera kontroliše većinu bogatstva u svetu
10.12.2025.•
3
Manje od 60.000 multimilionera, odnosno 0,001 odsto stanovništva sveta, danas kontroliše tri puta veće bogatstvo od donje polovine čovečanstva.
Francuska kompanija Vansi više nije zainteresovana za banjalučki aerodrom
10.12.2025.•
1
Francuska kompanija Vansi Erports, jedan od najvećih aerodromskih operatera na svetu, više nije zainteresovana za koncesiju nad Aerodromom Banjaluka.
SAD produžio rok za pregovore o kupovini imovine Lukoila do 17. januara
10.12.2025.•
1
Sjedinjene Američke Države produžile su danas rok za pregovore o kupovini globalne imovine ruske naftne kompanije Lukoil za nešto više od mesec dana, odnosno do 17. januara.
Ko je Milan Nedeljković, budući šef BMW-a: Nemački mediji detaljno o "novom čoveku" iz Srbije
10.12.2025.•
10
Nemački mediji detaljno se bave novim šefom BMW-a Milanom Nedeljkovićem, koji je rođen u Srbiji, a odrastao u Nemačkoj.
Narodna banka Srbije: Nema nestašice evra, kazne svima koji izvlače korist iz trenutne situacije
10.12.2025.•
8
Narodna banka Srbije kaže da je preduzela mere iz svoje nadležnosti kako bi osigurala da kanali snabdevanja banaka i ovlašćenih menjača evrom i drugim stranim valutama i u danima povećane tražnje funkcionišu nesmetano.
Fajnenšel tajms: Arapski Adnok glavni kandidat za kupovinu NIS-a, a vlast Srbije sve nervoznija zbog Rusa
10.12.2025.•
10
Državna energetska kompanija UAE "Adnok" pojavila se kao glavni kandidat za kupovinu ruskog većinskog udela u jedinoj rafineriji nafte u Srbiji, dok Beograd postaje sve frustriraniji zbog odugovlačenja Moskve.
Koliki maksimalni kurs smeju da računaju menjačnice?
10.12.2025.•
23
U Bujanovcu se evro u utorak u menjačnicama prodavao i po 120 dinara, uz ocenu da će, zbog velike tražnje kurs biti još viši.
Srbin Milan Nedeljković preuzima čelo BMW-a od maja 2026. godine
09.12.2025.•
18
Inženjer dr Milan Nedeljković preuzeće funkciju predsednika Upravnog odbora BMW AG počevši od 14. maja 2026. godine.
Dug Srbije i precenjeni dinar: Skupo će nas koštati
09.12.2025.•
42
Aleksandar Vučić često ističe kako je javni dug Srbije iznosi 43 odsto BDP-a.
Komentari 23
dule
27.10.2025 • 20:13
Nije stvar u iznosu minimalca, nego što od toga zavisi visina i ostalih plata. Minimalac se uzima za osnovicu obračuna za više plate, tako da se ceo fond plata uvećava i to ima granice rentabilnosti. A o tome država i sindikati ne vode računa. Oni misle da te pare padaju sa neba, pa možeš da uzmeš koliko ti treba (još se i rimuje!). Firma to treba da zaradi, pa tek onda da isplaćuje plate. Za razliku od državnih plata, koje su veće od proseka i za koje država uzima pare od privrede i građana.
Verovao ili ne, ali "stranim investitorima" te pare i padaju sa neba, tj mi im poklanjamo. I onda kad to nebo prestane da daje, oni se pokupe i odu. Za to vreme, domace privrednike satiru (pricam o malim firmama, ne o tajkunima).
radnik
Šta neshvatljivo i nerazumno? Sramota i crkavica od plate radnicima je malo povećana, za njih je to bio finansijski moždani udar, i - kraj. Došli su ovde kada je u dinarima, spram evra, minimalna plata bila za kilo kostiju i pomije, sada je samo za kilo kostiju, i - doviđons.
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar