Pilot dronova sve popularnije zanimanje u Kini

Kini, najvećem proizvođaču dronova u svetu, potrebni su kvalifikovani piloti koji će upravljati bespilotnim letelicama, pa se u toj zemlji otvara sve veći broj škola u kojima se učenici za posao budućnosti obučavaju na džojsticima i virtuelnim helikopterima.

Mladi učenici, većinom dečaci, hrle u škole za pilote dronova kao što je "TT Aviation technology", jedna od najmanje 40 takvih koliko ih ima u Kini, u nadi da će doći do potencijalno isplativog posla na uzbudljivom novom polju.

"TT Aviation" nudi intenzivan dvonedeljni kurs po ceni od 8.000 juana, što je oko 1.200 dolara, na kojima polaznici uče kako da upravljaju letelicama, a vežbaju na simulatorima i pravim dronovima.

Po završetku kursa mogu da pokušaju da dobiju licencu koju zahteva kineska Uprava civilnog vazduhoplovstva za upravljanje dronovima težim od sedam kilograma koji mogu da lete iznad 120 metara.

Polaznik Sju Hongang (24) uveren je da će mu licenca doneti posao pilota sa zaradom od najmanje 5.000 juana mesečno, odnosno oko 780 dolara, što je više od prosečene plate u Kini. Kako kaže, neki iskusni piloti zarade čak i dvostruko više.

Mogućnosti se čine obećavajućim, s obzirom na to da je više od 10.000 novih pilota potrebno ove godine u Kini u raznim indstrijama, ali samo 1.000 pilota trenutno ima licencu, kaže Jang Ji, direktorka kompanije "TT Aviation", koja takođe proizvodi i prodaje dronove privatnim i kupcima iz javnog sektora.

Dronovi imaju važnu ulogu u nizu industrija kao što su poljoprivreda, logistika, filmska produkcija i očuvanje reda i mira.

Sektor proizvodnje dronova uživa podršku centralne vlade, koja želi da unapredi robotiku i automatizaciju kako bi podstakla privredni rast u trenutku kada rastu troškovi radne snage.

Vlasti u Kini počinju da postavljaju pravila o tome kuda dronovi mogu da lete i insistiraju da piloti imaju licencu kako bi se osigurala bezbednost.

Autor: Tanjug

Teme

DRON

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija