Roboti mogu da razviju predrasude isto kao ljudi

Za razliku od ljudi koji imaju emocije, roboti se obično opisuju kao hladni i ne baš brižni automatoni koji baziraju sve svoje postupke i odluke na informacijama i podacima koji su im dostupni.
Roboti mogu da razviju predrasude isto kao ljudi
Foto: Pixabay
Međutim, u studiji istraživača na Univerzitetu u Kardifu i MIT-a otkriveno je da roboti zapravo imaju sposobnost da razviju predrasude kao i ljudi, izveštava TechCrunch.
 
Studija je uključivala istraživače koji su postavili simuliranu igricu, gde roboti mogu da odluče da li žele da doniraju/poklanjaju nešto drugim robotima unutar ili van svoje lične grupe. Ovo je zasnovano na reputaciji svakog robota i strategiji donacije.
 
Istraživači su otkrili da je tokom vremena došlo do porasta predrasuda prema robotima koji nisu bili deo unutrašnje grupe. U preko hiljadu simulacija, roboti su naučili nove strategije kopiranjem od drugih bilo u okviru svojih grupa ili van njih.
 
Studija je utvrdila da su strategije koje su roboti prepisivali jedni od drugih dale bolje rezultate u kratkom roku, što ukazuje na to da nije nužno neophodna visoka kognitivna sposobnost za razvoj predrasuda.
 
Prema rečima profesora sa Kardif Univerziteta Rodžera Vitakera, "naše simulacije pokazuju da su predrasude moćna sila prirode i kroz evoluciju, lako se može podstaći u virtuelnim populacijama, na štetu šire povezanosti sa drugima". 
 
"Zaštita od predrasuda grupa može nehotično dovesti do pojedinaca koji formiraju druge predrasudne grupe, što dovodi do podeljene populacije. Te rasprostranjene predrasude je teško obrnuti", naveo je Vitaker. "Moguće je da autonomne mašine sa sposobnošću identifikacije sa diskriminacijom i kopiranjem drugih mogu u budućnosti biti podložne fenomenima predrasuda koje vidimo u ljudskoj populaciji.
 
Ovo je zanimljivo otkriće i moglo bi biti ključno u budućnosti prilikom razvijanja rešenja koja su više autonomna.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija