Edvard Snouden, bivši radnik američke CIA-e, saradnik NSA i uzbunjivač koji je 2013. dobio azil u Rusiji nakon što je razotkrio tajni američki program masovnog prisluškivanja, gostovao je kod voditelja jednog od najpopularnijih podkasta na svetu Džoija Rogana.
Snouden je u gostovanju u podkastu "Joe Rogan Experience", koje je kao i druge epizode ovog podkasta trajalo gotovo tri sata, opisao kako nas tačno pametni telefoni koje koristimo špijuniraju i šta možemo da uradimo kako bismo to izbegli.
"Velika stvar koja se promenila od 2013. je to što je sada mobilno na prvom mestu", rekao je Snouden u intervjuu, objašnjavajući kako se prisluškivanje danas uglavnom radi preko mobilnih telefona jer ih ljudi koriste više nego računare.
"Imate mobilni telefon negde u sobi. Isključen je - bar mu je ekran isključen. A ako vam neko pošalje poruku - ekran oživi. Kako se to dogodi", pitao je retorički Snouden.
"Svaki pametni telefon, svaki mobilni telefon generalno, stalno je povezan s najbližim odašiljačem. Čak i kad je ekran isključen i mislite da ne radi ništa, ne možete to da vidite jer su emisije radiofrekvencija nevidljive, ali on 'vrišti', govoreći 'tu sam, tu sam'... pokreti vašeg mobilnog telefona su pokreti vas kao osobe i često su jedinstveni i mogu da vas identifikuju preko njih", rekao je Roganu.
"To znači da kad god nosite mobilni, kad god je uključen, postoji zapis vaše prisutnosti na tom mestu koji prave kompanije", dodao je. "One ne moraju čuvati te podatke večno, ustvari nema dobrog razloga da ih drže večno, ali te kompanije vide to kao vredne informacije", napomenuo je, dodavši da su ti podaci ranije bili prolazni, ali sada se skladište zauvek.
"Nema veze da li ste uradili nešto pogrešno ili ste najobičnija osoba na svetu...jer tako masovni nadzor funkcioniše. Tako se stvara 'osnovna kolekcija', što je eufemizam vlade za masovni nadzor. Oni naprosto skupljaju sve to unapred u nadi da će jednog dana biti korisno", dodao je ovaj uzbunjivač, javljajući se videolinkom s nepoznate lokacije u Rusiji.
Najčešće je dovoljno isključiti mobilni
"A tu govorimo samo o tome kako se konektujete na mobilnu mrežu. Ne uzimamo u obzir sve one aplikacije koje kontaktiraju s vašom mrežom još češće (nego vi). Moramo identifikovati problem. A problem s korišćenjem šametnih telefona danas je što nemate pojma šta rade u bilo kom trenutku."
Za običnu osobu dovoljno je i jednostavno isključiti mobilni, tvrdi Snouden.
On je takođe izneo otkriće koje će razočarati teoretičare zavera i lovce na vanzemaljce koji veruju da američka vlada krije kontakte s vanzemaljcima.
Budući da je kao radnik CIA-e i kasnije kooperant NSA imao pristup njihovim tajnim podacima, priznao je da je tražio podatke o vanzemaljcima.
"Znam, Džo, znam da želiš da postoje vanzemaljci. Znam da Nil Degras Tajson žarko želi da postoje vanzemaljci. I verovatno postoje, zar ne?Međutim, imao sam neverovatan pristup NSA-u, CIA-i, vojsci, svim ovim grupama. Nisam pronašao ništa", tvrdi Snouden. "Službeno, koliko ja znam, vanzemaljci nikad nisu kontaktirali Zemlju ili barem nisu kontaktirali američke obaveštajne službe", rekao je Snouden.
"Ako ste se pitali: Da, čovek je zaista sleteo na Mesec. Klimatske promene su stvarne. Kemtrejlsi ne postoje", dodao je.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Kompanija Amazon razvila je novog robota za skladištenje koji ima osećaj dodira, što mu omogućava da obavlja posao koji su ranije obavljali samo ljudi.
Izvršni direktor kompanije SpaceX Ilon Mask izjavio je da prioritet daje svojoj viziji života na Marsu, dok se njegov angažman u okviru Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) privodi kraju.
Stari računar Commodore 64, koji je bio popularan osamdesetih godina prošlog veka, uspeo je da komunicira sa veštačkom inteligencijom ChatGPT, tokom gejmerskog festivala u Italiji.
Američka agencija za civilni svemirski program (NASA) saopštila je da prati asteroid veličine kuće koji prolazi pored Zemlje brzinom od 68.075 kilometara na sat.
Glavni EU regulator za zaštitu podataka kaznio je platformu Tiktok sa 530 miliona evra zbog zabrinutosti u vezi sa načinom na koji štiti lične podatke korisnika.
Vlasti Velike Britanije odobriće naučnicima da počnu sa eksperimentima da "pomrače" Sunce, odnosno da smanje količinu svetla koja pada na Zemlju kako bi smanjili efekte globalnog zagrevanja.
Raketa Alfa kompanije Firefly Aerospace pretrpela je tehnički problem prilikom uspona u svemir na svom šestom letu, što je dovelo do pada satelita kompanije Lockheed Martin u Tihi okean.
Amazon je u ponedeljak lansirao svoju prvu seriju internetskih satelita u svemir, označavajući početak svojih napora da konkuriše mreži satelita Starlink, čiji je vlasnik Ilon Mask.
Kineski gigant CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavio je novu seriju natrijum-jonskih baterija čija bi masovna proizvodnja mogla da počne u decembru.
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar