VIDEO: Ovaj računar postoji samo da bi se raspravljao sa ljudima

AI program kompanije IBM toliko je dobar u debati s ljudima da je samo pitanje vremena kada će moći da nas pobedi u svakoj mogućoj raspravi.
Projekat "Debater", autonomni debatni sistem koji se razvija već nekoliko godina, sposoban je da se vrlo efikasno raspravlja s ljudima, zauzme stranu u debati oko određene teme i iznese snažne argumente za svoje stajalište.
 
Za sada još ne može da savlada logiku ljudske argumentacije, ali je demonstracija sposobnosti tog sistema 2019. pokazala koliko je daleko došao u predstavljanju svog razmišljanja, piše Science Alert.
 
Projekt Debater dobio je pristup arhivi od oko 400 miliona novinskih članaka, iz kojih sada može da sastavi uvodne izjave, kontraargumente i zaključke na otprilike 100 tema.
 
Tokom poslednjih nekoliko godina videli smo da veštačka inteligencija (AI) može na više nivoa da pobedi ljude u svetu video igara. No, sposobnost argumentacije je na mnogo načina složeniji poduhvat, s obzirom na ogromne količine informacija koje treba analizirati, a zatim povezati.
 
"Sposobnost rasprave je primarna kognitivna aktivnost ljudskog uma, koja zahteva istovremeno razumevanje jezika i mogućnost njegovog generisanja, što je samo delimično proučeno iz perspektive računara (kao zasebni zadaci), a sigurno ne na holistički način", kazao je  stručnjak za računare Noam Slonim iz IBM-a.
 
Iako Projekat Debater predstavlja značajan korak napred na području veštačke inteligencije, AI još ne uspeva da prosuđuje bolje nego što to mogu ljudi.
 
Istraživanje pod nazivom "An autonomous debating system" objavljeno je u časopisu "Nature".
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija