Najsnažnija eksplozija u svemiru koju su naučnici uspeli da zabeleže

Masivna eksplozija gama-zraka, udaljena više od milijarde svetlosnih godina od Zemlje, najveća je eksplozija u svemiru koju su astronomi ikada snimili.
Najsnažnija eksplozija u svemiru koju su naučnici uspeli da zabeleže
Foto: Pixabay (ilustracija)
Eksplozija je bila zapravo smrt zvezde i početak njene transformacije u crnu rupu, kažu stručnjaci iz nemačkog Elektron sinhrotrona u Hamburgu. 
 
Ovo je bio masivni rafal gama zraka, koji se sastojao od kombinacije blistavih rendgenskih i gama zračenja zabeleženih na nebu, koje su emitovali udaljeni ekstragalaktički izvori. Otkrili su ga svemirski teleskopi Fermi i Svift, uz podršku teleskopa High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S) u Namibiji.
 
Iako se nalazi na milijardu svetlosnih godina od Zemlje, smatra se da je eksplozija dešavanje unutar našeg "kosmičkog dvorišta", koja dolazi iz sazvežđa Eridan. 
 
To je najenergičnije zračenje i sa najdužim gama-zračenjem od bilo kog rafalnog zračenja otkrivenog do danas, kažu iz nemačkog tima koji ga je zabeležio. Prethodni rafali gama zraka bili su u proseku udaljeni 20 milijardi svetlosnih godina.
 
Rafal, nazvan GRB 190829A, prvi put je otkriven 29. avgusta 2019.
 
Zapažanja sistema H.E.S.S. daju novo svetlo na saznanja o tome na koji način se proizvode gama-zraci u ovim kolosalnim zvezdanim eksplozijama koje su "krikovi rođenja" crnih rupa, navode iz tima.
 
Dr Endrju Tejlor iz nemačkog Elektron sinhrotrona, koautor studije, rekao je da su bili "u prvom redu" kada se dogodio rafal gama zraka, a naučnici su mogli da posmatraju naknadni sjaj nekoliko dana posle neviđene emisije energije gama zraka.
 
U istraživanje je bila uključena i koautorka Edna Ruiz-Velasko, doktorant sa Instituta za nuklearnu fiziku Maks Plank u Nemačkoj. Prema njenim rečima, uspeli su da odrede spektar eksplozije do 3,3 tera-elektronvolta.
 
Naučnica Silvija Žu rekla je da su ovi rafali najveće eksplozije u svemiru izazvane kolapsom zvezde koja se brzo rotira.
 
"Njihova emisija je podeljena u dve različite faze: početna haotična faza koja traje desetine sekundi, nakon čega sledi dugotrajna faza naknadnog sjaja", objasniča je Žu.
 
Dosadašnje teorije pretpostavljaju da se dve emisione komponente moraju proizvoditi odvojenim mehanizmom, slično onom kako akceleratori čestica na Zemlji proizvode sjajne rendgenske zrake za naučna istraživanja. Međutim, prema postojećim teorijama izgledalo je vrlo malo verovatno da bi čak i najmoćnije eksplozije u svemiru mogle ubrzati elektrone dovoljno da direktno proizvedu posmatrane gama zrake vrlo visoke energije.
 
To je zbog granice sagorevanja, koja se određuje ravnotežom ubrzanja i hlađenja čestica unutar akceleratora na Zemlji, objašnjavaju naučnici.
 
Ali zapažanja naknadnog sjaja GRB 190829A sada pokazuju da su obe komponente, rendgen i gama zrak, sinhronizovano izbledele. Takođe, spektar gama zraka se jasno podudarao sa ekstrapolacijom rendgenskog spektra.
 
Zajedno, svi ovi rezultati snažni su pokazatelj da su X-zraci i vrlo visokoenergetski gama zraci proizvedeni istim mehanizmom.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Sojuz lansiran prema svemirskoj stanici

Ruska svemirska letelica Sojuz s ruskim kosmonautom i dvema astronautkinjama, beloruskom i američkom, lansirana je s kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu prema Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).