Lansiranje svemirskog teleskopa zakazano za 24. decembar

Lansiranje svemirskog teleskopa Džejms Veb raketom Arijan 5, koje je nekoliko puta odlagano, zakazano je za 24. decembar, saopštili su američka svemirska agencija (NASA) i kompanija Arijanspejs.

"Svemirski teleskop JWST biće lansiran 24. decembra u 9.20h po lokalnom vremenu u Kuruu, svemirskoj bazi u Francuskoj Gvajani", saopštila je kompanija.

JWST, veoma složen inženjerski dragulj, biće najveći i najmoćniji teleskop ikad lansiran u svemir. 

Izgrađen je u SAD pod upravom Nase uz pomoć evropske i kanadske svemirske agencije.
 
Teleskop će istraživati sa velikom preciznošču faze kosmosa, od prvog perioda univerzuma do stvaranja prvih galaksija.
 
Biće postavljen u orbitu oko Sunca, 1,5 miliona kilometara od Zemlje.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Otkriveno i snimljeno samo srce Mlečnog puta

Evropska svemirska agencija (ESA) otkrila je srce Mlečnog puta, pomoću teleskopa Eukild, a to otkriće će pomoći u identifikaciji novih egzoplaneta, preneli su francuski mediji.

Asteroid će u subotu proći pored Zemlje

Asteroid (152637) 1997 NC1 u subotu, 27. juna će bezopasno projuriti pored Zemlje i biće vidljiv posmatračima uz pomoć malog teleskopa ili većeg dvogleda, saopštila je Evropska svemirska agencija (ESA).

Arheolozi otkrili tekstilni centar iz doba Vikinga

Arheolozi u Danskoj otkrili su veliko nalazište iz doba Vikinga staro više od 1.000 godina, za koje smatraju da je predstavljalo značajan centar za proizvodnju tekstila i svedoči o visokom stepenu organizacije tadašnjeg