Napravljen veštački mesec

Naučnici u Kini su napravili istraživačko postrojenje u kojem se nalazi "veštački mesec", a koje omogućava simuliranje uslova niske gravitacije na Zemlji za male predmete.
Napravljen veštački mesec
Foto: Pixabay
Ove informacije dolaze u vreme kada se Kina ambiciozno pridružuje eliti svemirskih supersila, odnosno Rusiji i SAD. Kinezi se nadaju da će im novo postrojenje pomoći da se pripreme za slanje prve posade na Mesec, prenose agencije.
Veštački mesec je smešten u unutrašnjosti vakuumske komore prečnika samo 60 centimetara, a moći će da učini da gravitacija "nestane na željeni period", bar tako tvrdi naučnik Li Ruilin s Kineskog univerziteta za rudarstvo i tehnologiju.
"Neki eksperimenti poput testa uticaja traju svega nekoliko sekundi u simulatoru, dok drugi traju danima", rekao je Li.
 
Istraživači koriste magnetno polje koje je dovoljno snažno da magnetizuje male predmete da oni lebde. Postrojenje je, zapravo, inspirisano eksperimentima fizičara Endru Geima.
 
Dok postrojenje kineskog magnetnog veštačkog meseca baš ne omogućava realnu simulaciju niske gravitacije na Mesecu, ono ipak dozvoljava testiranje opreme u sličnim uslovima.
 
Ono bi trebalo da pomogne u testiranju opreme na Zemlji u malom simuliranom prostoru. Naučnici nameravaju da provere da li se oprema za 3D štampanje može koristiti u uslovima niske gravitacije, da li se može slati tehnologija za konstrukciju lunarnih staništa, kao i druga oprema.
 
Najnoviji predlozi za simulaciju gravitacije se odnose na buduća svemirska rotirajuća staništa. Jedan od predloga je "megasatelitsko naselje" koje kruži oko patuljaste planete Ceres, a drugi predstavlja svemirski hotel.
 
 
Umesto korišćenja magneta, obe konstrukcije bi se lagano rotirale i simulirale gravitaciju u svemiru.
 
Kineska svemirska agencija je postala prva koja je otkrila vodu na površini Meseca pomoću svoje lunarne sonde Chang'e-5. Svemirski program se brzo razvija te za cilj ima odlazak posade na Mars pre nego što to učine kompanija SpaceX i američka svemirska agencija NASA.

Teme

MESEC
  • Miloš iz Zemuna

    16.01.2022 16:27
    letenje u prazno
    Kina sve više liči na USA. Počev od toga da im građani gladuju dok oni lete u prazno pa do drugih stvari na koje razbacivaju novac. Još im samo fale fabrikovani ratovi i to je to.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija