
Astronauti gube koštanu masu u svemiru, ne oporave se potpuno ni nakon godinu dana
Astronauti gube koštanu masu u svemiru, koju mnogi ne mogu da vrate ni nakon godinu dana na Zemlji, upozoravaju naučnici.

Foto: Pixabay
Prethodna istraživanja pokazala su da astronauti gube između jedan i dva odsto gustine kostiju za svaki mesec u svemiru, pošto nedostatak gravitacije smanjuje pritisak na njihove noge.
Da bi saznali kako se astronauti oporavljaju nakon što im se noge vrate na tlo, nova studija skenirala je zglobove i članke 17 astronauta pre, tokom i nakon boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS).
"Ispostavilo se da je gustina kostiju koju su astronauti izgubili jednaka količini koju bi izgubili tokom nekoliko decenija na Zemlji", kaže koautor studije Stiven Bojd sa Univerziteta Kalgari i direktor Instituta za zdravlje kostiju i zglobova.
Naučnici su otkrili da se gustina potkolenice devet astronauta nije potpuno oporavila nakon godinu dana na Zemlji, prenosi "Sajens alert".
Astronauti koji su išli u najduže misije, koje su trajale od četiri do sedam meseci na MSS, najsporije su se oporavljali.
Bojd napominje da je to veliki problem za planirane buduće ljudske misije na Mars, u kojima bi astronauti mogli provesti i više godina u svemiru.
"Hoće li vremenom sve to nastaviti da se pogoršava? Ne znamo. Moguće je da nakon nekog vremena postignemo stabilno stanje ili je moguće da nastavimo da gubimo gustinu kostiju", navodi Bojd.
Prethodna studija iz 2020. godine predvidela je da će, tokom trogodišnjeg svemirskog leta na Mars, 33 odsto astronauta biti izloženo riziku od osteoporoze.
Naučnici opisuju bestežinsko stanje u svemiru kao najdrastičniju fizičku neaktivnost.
"Čak i uz dva sata bavljenja sportom dnevno, to je kao da ste ostali 22 sata prikovani za krevet. Posadi neće biti lako da kroči na tlo Marsa kada stigne", navode stručnjaci.
U nastojanju da objasne ove probleme astronauta, lekari upoređuju kosti tela sa Ajfelovim tornjem čija struktura gubi šipke koje je drže.
Astronauti, koji su uglavnom u formi i u četrdesetim godinama, nisu primećivali drastičan gubitak koštane mase, objašnjavaju naučnici, ističući da je osteoporoza poznata kao "tiha bolest".
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Tvrde da Teslin softver za samostalnu vožnju ne uočava decu
10.08.2022.•
1
Grupa za zagovaranje bezbedne tehnologije saopštila je da Teslin softver za samostalnu vožnju predstavlja smrtonosnu pretnju za decu pešake.
WhatsApp omogućava da se sakrijete ili da se neprimetno išunjate iz razgovora
10.08.2022.•
0
WhatsApp konstantno dodaje nove funkcije koje poboljšavaju korisničko iskustvo. Ovoga puta fokus je na poboljšanju privatnosti korisnika.
VIDEO: Evo kako izgleda vožnja automobila bez vozača kroz jedan od najprometnijih kineskih gradova
10.08.2022.•
1
U Kini je prvi put dozvoljeno autonomnim vozilima bez vozača da se uključe u saobraćaj.
"Previše je jeziv i manipulativan": Novi četbot kompanije Meta deli mišljenje o Marku Zakerbergu
09.08.2022.•
2
Istraživačka laboratorija za veštačku inteligenciju kompanije Meta objavila je svetu svoj najnoviji prototip četbota za razgovor.
Potvrđeno da su procurili podaci 5,4 miliona Twitter naloga
09.08.2022.•
0
Bezbednosna ranjivost Twittera omogućila je hakerima da saznaju imena iza naloga povezanih sa određenim imejl adresama i brojevima telefona, potvrdio je Twitter.
Led na Antarktiku rekordno tanak za jul
08.08.2022.•
0
Obim antarktičkog morskog leda dostigao je najnižu vrednost za jul ove godine, što je sedam odsto ispod proseka za 44 godine praćenja, objavila je Evropska služba za klimatske promene Kopernikus.
Youtube testira opciju zumiranja videa
07.08.2022.•
1
Youtube je izbacio novu opciju koja je i dalje u fazi testiranja i za sada je dostupna samo premium korisnicima - zumiranje video snimaka.
Prevare lažne tehničke podrške: Kako ih prepoznati
07.08.2022.•
0
Korisnici interneta dugi niz godinama su žrtve prevara tehničke podrške.
Švajcarska superlaboratorija želi da zaustavi sledeću pandemiju
06.08.2022.•
3
Mesto radnje je kao u špijunskom trileru: kristalne vode ispod, a snegom prekriveni švajcarski Alpi iznad postrojenja visoke bezbednosti koje istražuje najsmrtonosnije patogene na svetu.
Samsung značajno smanjuje proizvodnju telefona
06.08.2022.•
0
Proizvođači pametnih telefona su tokom poslednjih godinu dana, uglavnom beležili porast broja prodaje telefona, što je bilo i očekivano, jer se tržište našlo u procesu oporavka od koronavirusa.
Tviter: Mask izmišlja izgovor za raskid
05.08.2022.•
0
Tviter je na sudu odbacio tvrdnje Ilona Maska da je imao legitimne razloge da odustane od ugovora vrednog 44 milijarde dolara o kupovini te platforme.
Ovo su greške koje mnogi prave, što uništava bateriju mobilnog telefona
05.08.2022.•
9
Punjenje mobilnog telefona postalo nam je svakodnevica, ali mnogi prave jednu grešku koja dodatno uništava bateriju.
Čemu služe internet kolačići i da li su opasni?
03.08.2022.•
0
Kolačići (cookies) predstavljaju pogodan način za prenošenje informacija iz jedne sesije na drugu, bez opterećivanja veb servera.
FOTO: Teleskop "Džejms Veb" snimio spektakularnu sliku galaksije
03.08.2022.•
3
Agencija NASA objavila je danas retku i izvanrednu sliku galaksije udaljene 500 miliona svetlosnih godina.
Ostaci letelice "Spejs Iks" nađeni na farmi u Novom Južnom Velsu
03.08.2022.•
2
Pronađeni su ostaci letelice za koju se veruje da je iz svemirske misije kompanije "Spejs Iks".
Apple ukida lozinke, novi ključ "ne može da vidi niko"
02.08.2022.•
3
Uređaji kompanije Apple od sledećeg meseca neće koristiti lozinke.
Samsung omogućava da sakrijete svoje podatke od servisera telefona
02.08.2022.•
3
Nova funkcija deluje kao odlično rešenje za neugodne situacije, jer omogućava da se zaključaju podaci na telefonu.
Teleskop na La Palmi opremljen "tehnološkim čudom": Otkriva kako je formiran Mlečni put
01.08.2022.•
0
Naučnici su opremili jedan od najmoćnijih zemaljskih teleskopa novom tehnologijom "Viv", koja će otkriti, u dosad neviđenim detaljima, kako se galaksija Mlečni put formirala.
Google Maps ima nove zanimljive funkcije
01.08.2022.•
4
Google Maps je nedavno predstavio nekoliko novih funkcija, a u pitanju su elementi koji olakšavaju i ulepšavaju život onih koji vole onlajn mape.
VIDEO: Delovi kineske rakete se srušili na Zemlju
31.07.2022.•
0
Delovi kineske rakete pali su na Zemlju iznad Indijskog i Tihog okeana, saopštili su američki i kineski zvaničnici.
Ostaci kineske rakete mogli bi sledeće nedelje da padnu na Zemlju
30.07.2022.•
1
Veruje se da će ostaci kineske rakete koja je u ponedeljak dopremila novi modul na kinesku svemirsku stanicu pasti na Zemlju početkom sledeće nedelje, navodi američka služba koja prati putanju rakete.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar