
Rodna dimenzija klimatskih promena: Da li žene znaju da su one više ugrožene?
Žene u Srbiji pokazuju pohvalne nivoe informisanosti o klimatskim promenama i njihovim posledicama.

Foto: Pixabay
Ipak, novo istraživanje beogradskog Fakulteta organizacionih nauka ukazuje na to da žene u Srbiji nisu dovoljno informisane o rodnoj dimenziji klimatskih promena, piše za portal Klima101 dr Nataša Petrović, autorka istraživanja.
Kako je ovo istraživanje pokazalo, polovina ispitanica nije sigurna da li klimatske promene utiču više na žene, a 40 odsto njih veruje da uticaj klimatskih promena nije veći, dok samo oko devet odsto misli da je uticaj veći na žene.
"Ovi rezultati ukazuju da žene u Srbiji nisu sigurne, ili čak ne percepiraju da klimatske promene utiču više na žene nego na muškarce", navodi autorka istraživanja.
Krivac nije neka opšta neinformisanost kada su u pitanju klimatske promene, ističe. Štaviše, istraživanje je svakako pokazalo očekivane rezultate u oblasti aktuelnih pitanja i tema koje su dosta zastupljene u medijima i javnosti, tako da su se odgovori ispitanica pokazali kao značajno procentualno tačni, kao npr da polarni medvedi gube svoje stanište kao rezultat klimatskih promena (99,15% tačnih odgovora); da se glečeri tope kao rezultat klimatskih promena (98,29% tačnih odgovora); da se prirodne katastrofe povećavaju kao rezultat klimatskih promena (96,58% tačnih odgovora) ili da zagađenje može izazvati globalne klimatske promene (95,73% tačnih odgovora).
Zašto su žene osetljivije na posledice klimatskih promena?
Iako klimatske promene ne poznaju rodnu diskriminaciju i utiču na sve, evidentno je da žene i muškarci, zbog različitih društvenih uloga, trpe i različite posledice klimatskih promena, ističe autorka istraživanja. Tako su žene vrlo često nesrazmerno više pogođene klimatskim promenama jer imaju ograničen pristup resursima, manji pristup pravdi, ograničenu mobilnost i glas u kreiranju odluka i uticaju na politike. Zato mnogi autori klimatske promene smatraju izazovima koji pogoršavaju rodnu neravonopravnost.
Podaci govore da su žene i deca kao osetljive grupe 14 puta podložniji mogućim povredama ili smrti usled katastrofa koje su nastale kao direktna posledica klimatskih promena (a većina prirodnih katastrofa prouzrokovano je ili pojačano klimatskim promenama), pri čemu se ovaj efekat smanjuje ili čak nestaje kako se smanjuju socijalne nejednakosti između muškaraca i žena.
Ono što otežava položaj žena i čini ih evidentno osetljivom grupom u odnosu na muškarce prouzrokovano je pristupom formalnom obrazovanju, ekonomskim siromaštvom, diskriminaciji u distribuciji hrane, ograničenom pristupu resursima, izostajanju iz institucija i procesa koji se odnose na donošenje odluka, kao i ostalim oblicima društvene marginalizacije, piše dr Nataša Petrović za portal Klima101.
Takođe, širom sveta žene, pa i u Srbiji, imaju manje pristupa izvorima kao što su zemljište, krediti, poljoprivredni inputi, organizacione strukture za donošenje odluka, tehnologije, treninzi i ostale usluge koje mogu da poboljšaju njihov kapacitet da se prilagode klimatskim promenama.
Informisanjem i edukacijom žena o klimatskim promenama, one se osnažuju da preduzmu akcije i postanu aktivni učesnici u borbi protiv klimatskih promena. Za ovo, ocenjuje dr Petrović, postoji više načina:
- Upotreba društvenih medija kao odličnih alata za širenje informacija i povećanje nivoa svesti o klimatskim promenama putem kreiranja angažovanih postova, videa i infografika na platformama kao što su Instagram, TikTok, Twitter i Facebook, sa ciljem dopiranja do šire javnosti.
- Organizovanje radionica i seminara u školama, na fakultetima, kao i u okviru različitih centara pri lokalnim samoupravama sa ciljem edukacije žena o klimatskim promenama. Radi ovoga potrebno je uključivati eksperte i aktiviste sa ciljem deljanja njihovih znanja i iskustava.
- Kreiranje edukativnih materijala kao što su npr.brošure ili online kursevi koji su rodno senzitivni i posebno targetiraju žene radi obezbeđivanje neophodnih znanja za razumevanje klimatskih promena.
- Obezbeđivanje potpore edukaciji u vidu knjiga, dokumentaraca i podkastova koji se bave problematikom klimatskih promena i njihovog uticaja na žene. Takođe, obezbeđivanje pomoći ženama koje žele da se aktivno uključe u borbu protiv klimatskih promena tako što bi im se omogućilo povezivanje sa organizacijama i pojedincima koji se bave istim aktivnostima.
Dr Nataša Petrović je redovni profesor na Katedri za menadžment tehnologije, inovacija i održivog razvoja Univerziteta u Beogradu – Fakulteta organizacionih nauka.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Sajber kriminalci nude jeftine pretplate za Netfliks, evo šta se krije iza toga
28.05.2023.•
0
Netfliks je ukinuo jednu od svojih popularnih opcija: deljene naloga.
Astronomi upozoravaju: Za 20 godina zvezde uopšte neće biti vidljive
28.05.2023.•
0
LED tehnologija i ostali tipovi osvetljenja obasjavaju noćno nebo do "dramatičnih nivoa", i prema sadašnjem tempu, većina sazvežđa neće biti vidljiva kroz 20 godina, upozoravaju astronomi.
Kina uklonila 1,4 miliona objava s interneta
28.05.2023.•
0
Kineski regulator za sajber prostor objavio je da je obrisao 1,4 miliona objava na društvenim mrežama nakon dva meseca istrage o širenju dezinformacija, ilegalnoj zaradi i imitiranju političara.
Saturn će izgubiti svoje prstenove
28.05.2023.•
1
Nova istraživanja sugerišu da Saturnovi ledeni prstenovi u budućnosti neće biti vidljivi ljudima koji posmatraju nebo kroz teleskope.
Mask dobio dozvolu da testira moždane implante na ljudima
28.05.2023.•
0
Kompanija Ilona Maska za moždane implante Neuralink saopštila je da je dobila zeleno svetlo od američke Agencije za hranu i lekove (FDA) za pokretanje svoje prve kliničke studije na ljudima.
Direktor firme koja je razvila ChatGPT: Ne planiramo da odemo iz Evrope
26.05.2023.•
0
Šef kompanije OpenAI koja je proizvela sistem generativne veštačke inteligencije ČetGPT saopštio je danas da njegova firma ne planira da napusti Evropu.
USB ima rok trajanja - od čega on zavisi?
25.05.2023.•
0
USB stikovi poput drugih uređaja imaju svoj rok trajanja odnosno postoji ograničen vek pre nego ovi uređaji mogu da oštete naše podatke.
Apple zabranio svojim zaposlenima korišćenje ChatGPT
24.05.2023.•
0
Kompanija Apple je zabranila zaposlenima korišćenje ChatGPT-a, najviše zbog straha od curenja osetljivih podataka.
WhatsApp će omogućiti korisnicima da menjaju već poslatu poruku
23.05.2023.•
0
Aplikacija WhatsApp omogućiće korisnicima da uređuju poruke u roku od 15 minuta nakon slanja.
Tiktok tužio Montanu jer je potpuno zabranila tu aplikaciju
23.05.2023.•
2
Kompanija TikTok tužila je saveznu američku državu Montanu, prvu koja je zakonom zabranila tu aplikaciju.
VIDEO: Roboti menjaju gume dvostruko brže od vulkanizera
23.05.2023.•
2
Jedno od radnih mesta na kojima će robot moći da zameni čoveka je zamena guma na automobilu.
Instagram ponovo radi normalno
22.05.2023.•
0
Instagram u vlasništvu američke kompanije Meta ponovo normalno funkcioniše nakon što su uklonjeni tehnički problemi koji su doveli do poremećaja u pružanju usluga za desetine hiljade korisnika.
VIDEO: Raketa "SpaceX" na putu ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
22.05.2023.•
1
Raketa američke svemirske kompanije "SpaceX" poletela je sinoć oko 23.37 ka Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), kada su se stvorile povoljne vremenske prilike za uzletanje.
Astronomi pronašli planetu prekrivenu vulkanima, mogla bi sadržavati vodu
21.05.2023.•
0
Astronomi su otkrili planetu za koju veruju da je prekrivena aktivnim vulkanima i da bi mogla sadržavati vodu na delu svoje površine.
Youtube uvodi reklame od 30 sekundi koje neće moći da se prekinu
21.05.2023.•
18
Iz YouTubea su najavili da će uskoro uvesti novu vrstu reklama na svoju platformu.
Veliki asteroid veličine putničkog aviona u nedelju proleće pored Zemlje
20.05.2023.•
0
Očekuje se da će asteroid pod imenom "2023 JK" u nedelju, 21. maja proleteti pored Zemlje, promašujući našu planetu za samo nešto više od 1.6 miliona kilometara.
Instagram klonirao Tviter: Nova aplikacija biće lansirana verovatno na leto
20.05.2023.•
0
Iako je budućnost Tvitera neizvesna, Meta se bacila na pokušaj da izgradi sledeću veliku platformu za mikroblogovanje.
Kamere za prepoznavanje lica na koncertu Bijonse u Kardifu: Policija kaže da je s dobrim razlogom
19.05.2023.•
0
Koncert koji je Bijonse održala u Kardifu privukao je pažnju svetskih medija i pre nego što je počeo, a sve zbog najave policije da će tom prilikom biti korišćena tehnologija za prepoznavanje lica.
Veštačka inteligencija prevodi klinasto pismo na engleski: Naučnici objašnjavaju kako
19.05.2023.•
0
Naučnici Univerziteta u Tel Avivu i Arijel univerziteta u Izraelu koristili su veštačku inteligenciju da prevedu fragmente drevnih natpisa sa klinastog pisma na engleski.
Google će brisati Gmail naloge koji se ne koriste dve godine
18.05.2023.•
0
Google će ove godine "zaoštriti" svoju politiku koja se odnosi na neaktivne Gmail naloge.
Više od 60 novih satelita otkriveno oko Saturna
17.05.2023.•
0
Otkriće 62 do sada neotkrivena satelita oko šestog kamena od Sunca postavilo je Saturn u čvrsto vođstvo u našem solarnom sistemu.
Komentari 1
Vule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar