
Saturn će izgubiti svoje prstenove
Nova istraživanja sugerišu da Saturnovi ledeni prstenovi u budućnosti neće biti vidljivi ljudima koji posmatraju nebo kroz teleskope.

Foto: Pixabay
Nova analiza podataka prikupljenih u misiji NASA-e pod nazivom Kasini, koja je kružila oko planete između 2004. i 2017, otkrila je nove uvide u to koliko dugo prstenovi postoje i kada bi mogli nestati iz vida. Nalazi su podeljeni u tri studije objavljene u maju.
Naš solarni sistem i njegove planete nastali su pre otprilike 4,6 milijardi godina, a naučnici su dugo raspravljali o starosti i poreklu Saturnovih prstenova. Neki astronomi tvrde da svetli, ledeni prstenovi moraju biti mlađi od očekivanog jer nisu erodirani i potamneli interakcijama s meteoroidima tokom milijardi godina, prenosi CNN.
Podaci objavljeni u časopisu "Ikarus" podupiru ovu teoriju o prstenovima koji su se pojavili dugo nakon početne formacije Saturna.
"Naš je neizbežan zaključak da Saturnovi prstenovi moraju biti relativno mladi prema astronomskim standardima, stari samo nekoliko stotina miliona godina. Ako pogledate Saturnov satelitski sistem, postoje i druge naznake da se tamo dogodilo nešto dramatično u poslednjih nekoliko stotina miliona godina. Ako Saturnovi prstenovi nisu stari kao planeta, to znači da se nešto dogodilo kako bi se formirala njihova neverovatna struktura, a to je vrlo uzbudljivo proučavati", rekao je Ričard Durisen, profesor astronomije na Univerzitetu Indiana Blumington.
Istraživači veruju da se sedam prstenova formiralo dok su još dinosaurusi hodali Zemljom.
Saturnovi prstenovi uglavnom se sastoje od leda, a samo mali procenat pripada kamenoj prašini koju u svemiru stvaraju razbijeni fragmenti asteroida i mikrometeoroidi. Komadići slični zrncima peska sudaraju se s česticama u Saturnovim prstenovima i stvaraju plutajuće krhotine dok materijal prstena kruži oko planete.
Uočeno je da prstenovi gube mnogo tona mase u sekundi, što znači da im nije preostalo puno vremena, astronomski gledano. Istraživači procenjuju da će prstenovi postojati još najviše nekoliko stotina miliona godina.
"Pokazali smo da masivni prstenovi poput Saturnovih ne traju dugo", rekao je Pol Estrada, istraživač u NASA-inom istraživačkom centru Ejms u Mauntin Vjuu, u Kaliforniji.
"Može se nagađati da su relativno maleni prstenovi oko drugih ledenih i gasovitih džinova u našem solarnom sistemu preostali ostaci prstenova koji su nekad bili masivni poput Saturnovih. Možda će neko vreme u ne tako dalekoj budućnosti, astronomski govoreći, nakon što se Saturnovi prstenovi izbruše, izgledati više poput retkih prstenova Urana", dodao je.
Istraživači ističu kako postoji mogućnost da su tamni prstenovi oko Neptuna i Urana nekada bili veći i svetliji, slično kao što su sada Saturnovi prstenovi.
Naučnici još ne znaju sa sigurnošću šta je stvorilo Saturnove prstenove, ali moguće je da je gravitacijska nestabilnost uništila neke od ledenih meseca koji kruže oko džinovske planete, stvarajući dovoljno materijala da se povuče u prstenove koji okružuju Saturn.
Buduće misije proučavanja nekih od Saturnovih meseca mogle bi otkriti više informacija o tome koji su događaji stvorili prstenove i dovesti do drugih otkrića.
"Ako uspemo da otkrijemo šta se dogodilo u tom sistemu pre nekoliko stotina miliona godina da bi se formirali prstenovi, možda ćemo otkriti zašto Saturnov mesec Encelad izbacuje iz svojih dubokih okeana oblake vode, leda, pa čak i organskog materijala. Možda bismo čak pronašli gradivne blokove samog života na Enceladu", zaključio je Durisen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
TikTok ponovo pod istragom EU
10.07.2025.•
0
Platforma TikTok nalazi se pod novom istragom Evropske unije zbog sumnje da se privatni podaci korisnika šalju u Kinu, saopštili su regulatori EU.
OpenAI pravi novi internet pretraživač sa namerom da zameni Google Chrome
10.07.2025.•
0
Kompanija OpenAI nalazi se u završnoj fazi razvoja novog internet pretraživača zasnovanog na veštačkoj inteligenciji, koji bi mogao predstavljati izazov za tržišno dominantni Google Chrome.
Četbot Grok Ilona Maska se identifikovao kao mehanički Hitler, tvrdi da je tako napravljen
09.07.2025.•
0
Grok, AI četbot kompanije xAI koju je osnovao Ilon Mask, juče je u nizu objava na mreži X sebe nazvao "MehaHitlerom" (mehanički Hitler).
Windows 10 više nije najkorišćeniji operativni sistem: U oktobru mu prestaje podrška
08.07.2025.•
6
Microsoft-ov operativni sistem Windows 11 je ovog meseca po prvi put prestigao stariju verziju Windows 10 po udelu na tržištu desktop računara, pokazuju podaci organizacije Statcounter.
Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru
06.07.2025.•
2
Jedan od najnaprednijih satelita za praćenje gasova sa efektom staklene bašte prestao je da radi u svemiru.
VIDEO: Google lansirao model za generisanje video-snimaka Veo 3 širom sveta
06.07.2025.•
1
Američka tehnološka kompanija Google objavila je da je počela sa lansiranjem svog najnovijeg modela za generisanje video-snimaka Veo 3 u više od 159 zemalja sveta, uključujući Srbiju.
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Otkriven treći međuzvezdani objekat koji se kreće kroz Sunčev sistem
03.07.2025.•
1
Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
5
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
4
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Naučnici locirali 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom u Atlantiku
27.06.2025.•
4
Međunarodni tim naučnika locirao je više od 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom koji su bačeni u severni Atlantik pre nekoliko desetina godina.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske stigli na Međunarodnu svemirsku stanicu
26.06.2025.•
0
Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske su danas pod komandom jedne Amerikanke stigli u posetu Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti Zemlje.
Teleskop "Džejms Veb" prvi put snimio planetu udaljenu 110 svetlosnih godina od Sunčevog sistema
26.06.2025.•
0
Svemirski teleskop "Džejms Veb" prvi put je zabeležio planetu van Sunčevog sistema, od kog je udaljena 110 svetlosnih godina, saopštili su naučnici.
EU ima novi Zakon o svemiru: O satelitima, svemirskom otpadu...
26.06.2025.•
0
Evropska komisija je predstavila Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
VIDEO Maskov robotaksi pravi probleme: Ide preko ivičnjaka, prebrzo vozi, u pogrešnoj traci...
26.06.2025.•
1
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
25.06.2025.•
1
Indija, Poljska i Mađarska lansirale su svoje astronaute i poslale ih privatnim letom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
FOTO, VIDEO: Objavljeni prvi snimci svemira koje je napravio novi najmoćniji teleskop na svetu
24.06.2025.•
1
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
Komentari 1
Ha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar