
Saturn će izgubiti svoje prstenove
Nova istraživanja sugerišu da Saturnovi ledeni prstenovi u budućnosti neće biti vidljivi ljudima koji posmatraju nebo kroz teleskope.

Foto: Pixabay
Nova analiza podataka prikupljenih u misiji NASA-e pod nazivom Kasini, koja je kružila oko planete između 2004. i 2017, otkrila je nove uvide u to koliko dugo prstenovi postoje i kada bi mogli nestati iz vida. Nalazi su podeljeni u tri studije objavljene u maju.
Naš solarni sistem i njegove planete nastali su pre otprilike 4,6 milijardi godina, a naučnici su dugo raspravljali o starosti i poreklu Saturnovih prstenova. Neki astronomi tvrde da svetli, ledeni prstenovi moraju biti mlađi od očekivanog jer nisu erodirani i potamneli interakcijama s meteoroidima tokom milijardi godina, prenosi CNN.
Podaci objavljeni u časopisu "Ikarus" podupiru ovu teoriju o prstenovima koji su se pojavili dugo nakon početne formacije Saturna.
"Naš je neizbežan zaključak da Saturnovi prstenovi moraju biti relativno mladi prema astronomskim standardima, stari samo nekoliko stotina miliona godina. Ako pogledate Saturnov satelitski sistem, postoje i druge naznake da se tamo dogodilo nešto dramatično u poslednjih nekoliko stotina miliona godina. Ako Saturnovi prstenovi nisu stari kao planeta, to znači da se nešto dogodilo kako bi se formirala njihova neverovatna struktura, a to je vrlo uzbudljivo proučavati", rekao je Ričard Durisen, profesor astronomije na Univerzitetu Indiana Blumington.
Istraživači veruju da se sedam prstenova formiralo dok su još dinosaurusi hodali Zemljom.
Saturnovi prstenovi uglavnom se sastoje od leda, a samo mali procenat pripada kamenoj prašini koju u svemiru stvaraju razbijeni fragmenti asteroida i mikrometeoroidi. Komadići slični zrncima peska sudaraju se s česticama u Saturnovim prstenovima i stvaraju plutajuće krhotine dok materijal prstena kruži oko planete.
Uočeno je da prstenovi gube mnogo tona mase u sekundi, što znači da im nije preostalo puno vremena, astronomski gledano. Istraživači procenjuju da će prstenovi postojati još najviše nekoliko stotina miliona godina.
"Pokazali smo da masivni prstenovi poput Saturnovih ne traju dugo", rekao je Pol Estrada, istraživač u NASA-inom istraživačkom centru Ejms u Mauntin Vjuu, u Kaliforniji.
"Može se nagađati da su relativno maleni prstenovi oko drugih ledenih i gasovitih džinova u našem solarnom sistemu preostali ostaci prstenova koji su nekad bili masivni poput Saturnovih. Možda će neko vreme u ne tako dalekoj budućnosti, astronomski govoreći, nakon što se Saturnovi prstenovi izbruše, izgledati više poput retkih prstenova Urana", dodao je.
Istraživači ističu kako postoji mogućnost da su tamni prstenovi oko Neptuna i Urana nekada bili veći i svetliji, slično kao što su sada Saturnovi prstenovi.
Naučnici još ne znaju sa sigurnošću šta je stvorilo Saturnove prstenove, ali moguće je da je gravitacijska nestabilnost uništila neke od ledenih meseca koji kruže oko džinovske planete, stvarajući dovoljno materijala da se povuče u prstenove koji okružuju Saturn.
Buduće misije proučavanja nekih od Saturnovih meseca mogle bi otkriti više informacija o tome koji su događaji stvorili prstenove i dovesti do drugih otkrića.
"Ako uspemo da otkrijemo šta se dogodilo u tom sistemu pre nekoliko stotina miliona godina da bi se formirali prstenovi, možda ćemo otkriti zašto Saturnov mesec Encelad izbacuje iz svojih dubokih okeana oblake vode, leda, pa čak i organskog materijala. Možda bismo čak pronašli gradivne blokove samog života na Enceladu", zaključio je Durisen.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Davno izgubljeni jezik otkriven na prostoru drevnih ruševina u Turskoj
29.09.2023.•
0
U arheološkom nalazištu u severnom delu Turske koje je nekada bilo prestonica Hetitskog carstva otkriven je davno izgubljeni jezik kojim je najverovatnije govorila frakcija unutar carstva.
FOTO: Naučnici otvorili kapsulu sa uzorkom opasnog asteroida Benu
28.09.2023.•
5
Kapsula sa dragocenim uzorcima asteroida Benu sletela je u nedelju na Zemlju, a NASA-ini naučnici su otvorili rezervoar u kome se nalazi materijal i entuzijastično pogledali što se tamo nalazi.
Gugl danas slavi 25. rođendan
27.09.2023.•
0
Danas je rođendan Gugla i tim povodom svetski internet pretraživač svojim korisnicima se zahvalio na 25 godina radoznalosti.
Nakon jednogodišnje misije: Kapsula Sojuz sa astronautima sleće na Zemlju
27.09.2023.•
0
Nakon jednogodišnje misije na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS), kapsula Sojuz MS-23 trebalo bi danas popodne da sleti u Kazahstan, sa dva ruska i jedinim američkim kosmonautom.
ChatGPT će moći da razgovara sa korisnicima: Debata uz večeru, priča klincima pred spavanje...
26.09.2023.•
0
Kompanija OpenAI je najavila značajno ažuriranje svog četbota ChatGPT koji će moći da vodi razgovore sa korisnicima.
VIDEO: SAD-u dobija prvu fabriku za proizvodnju humanoidnih robota
24.09.2023.•
0
Prva svetska fabrika za proizvodnju humanoidnih robota trebalo bi da bude otvorena ove godine u Sejlemu u Oregonu.
Facebook omogućio kreiranje do četiri dodatna profila, za prebacivanje se nije potrebno odjaviti
24.09.2023.•
0
Kompanija Meta je saopštila da korisnici Facebook-a mogu kreirati do četiri dodatna profila, a za prebacivanje između njih nije potrebno odjaviti se. Ova funkcija se testira od juna prošle godine.
VIDEO Sonda NASA-e uspešno sletela na Zemlju, donela uzorke asteroida Benu
24.09.2023.•
3
Misija NASA-e Oziris-Reks, koja je poslata sa Zemlje u svemir 2016. godine, uspešno se vratila na Zemlju prikupivši materijal sa dve milijarde kilometara udaljenog asteroida Benu.
U okeanu Jupiterovog satelita pronađen ugljenik, jedan od ključnih elemenata za život
24.09.2023.•
0
Podzemni okean Evrope, jednog od mnogih Jupiterovih satelita, sadrži ugljenik koji je jedan od ključnih sastojaka za život, otkrili su naučnici.
Microsoft uskoro lansira novu verziju Windows 11
24.09.2023.•
0
Kompanija Microsoft najavila je da će 26. septembra lansirati ažuriranu verziju programa Windows 11.
Pisac "Igre prestola" tuži kompaniju OpenAI: Knjige korišćene kako bi se ChatGPT učinio pametnijim
21.09.2023.•
1
Američki pisac Džordž R.R. Martin, po čijem serijalu je snimljena serija "Igra prestola", tuži kompaniju "OpenAI", vlasnika aplikacije ChatGPT jer su, kako navodi, njegova autorska prava prekršena.
Mask počinje testiranja moždanih čipova na ljudima
21.09.2023.•
1
Biotehnološki start-up Ilona Maska "Neuralink" otvorio je u utorak konkurs za svoje prvo kliničko ispitivanje na ljudima, navodi se na blogu firme.
Meštanin Kovina preprečio put maloletnicima, vređao ih, tukao letvom, pa se zaleteo kolima na njih
21.09.2023.•
9
P. Đ. (36) iz Kovina zadržan je po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Smederevu, zbog nasilničkog ponašanja prema maloletnicima.
Roditelji u SAD će dobiti nazad novac koji su deca bez njihovog znanja potrošila na igru Fortnajt
20.09.2023.•
1
Roditelji čija su deca kupila virtuelnu opremu bez njihovog znanja u popularnoj video igrici Fortnajt uskoro bi mogli da dobiju povraćaj novca.
Prvi put nakon više decenija: I Mađarska šalje astronauta u svemir
20.09.2023.•
1
Mađarska je potpisala sporazum sa američkom kompanijom "Axiom space" prema kom će ta zemlja poslati još jednog astronauta u svemir nakon nekoliko decenija.
Mask ponovo najavio uvođenje pretplate zbog botova
19.09.2023.•
0
Ilon Mask, vlasnik društvene mreže X, ranije poznate kao "Tviter", izjavio je da je borba protiv botova ključni razlog zbog kog ova mreža postepeno prelazi na uvođenje mesečne pretplate.
Na svakih 10 pitanja koje postavite ChatGPT serveri popiju litar vode
17.09.2023.•
1
Dobro razmislite kada se igrate pitalica sa ChatGPT veštačkom inteligencijom, jer najnoviji podaci kažu da na svakih vaših 10 pitanja, ChatGPT serveri potroše litar vode za hlađenje hardvera.
TikTok kažnjen sa 345 miliona evra zbog kršenja zakona EU o privatnosti
16.09.2023.•
0
Platforma TikTok kažnjena je sa 345 miliona evra zbog kršenja zakona o privatnosti u vezi korišćenja ličnih podataka dece u EU, saopštilo je regulatorno telo Unije nadležno za poštovanje tog propisa.
Nobelova fondacija podigla novčani deo nagrade za 84.000 evra po kategoriji
15.09.2023.•
0
Nobelova fondacija saopštila je danas da podiže za milion švedskih kruna (oko 84.000 evra) novčani iznos nagrade, čime ukupna nagrada po kategoriji dostiže oko milion evra.
NASA će objaviti dugoočekivani izveštaj o NLO
14.09.2023.•
1
NASA je objavila da će objaviti rezultate dugo očekivane studije o neidentifikovanim letećim objektima (NLO).
Mask, Zakerberg i Gejts se sastali sa članovima Kongresa, razlog - veštačka inteligencija
14.09.2023.•
0
Lideri američkih tehnoloških korporacija, uključujući direktora kompanije Tesla Ilona Maska i izvršnog direktora Mete Marka Zakerberga, sastali su se sa članovima američkog Kongresa.
Komentari 1
Ha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar