
Meta blokira Kanađanima pristup vestima preko Instagrama i Fejsbuka
Meta je počela da blokira Kanađanima pristup vestima na Fejsbuku i Instagramu kao odgovor na novi zakon koji zahteva od digitalnih džinova da plaćaju izdavačima za takav sadržaj.

Foto: Pixabay
Gugl je rekao da razmatra sličan potez u sklopu tekuće globalne rasprave jer sve više vlada pokušava da natera tehnološke kompanije da plaćaju za sadržaj vesti.
"Linkovi na vesti i sadržaj više neće biti vidljivi ljudima u Kanadi", saopštila je Meta u izjavi.
Vesti objavljene na stranim stranicama takođe neće biti vidljive kanadskim korisnicima Fejsbuka i Instagrama, pa više neće moći da dele članke na te dve platforme.
Meta je napomenula da će se promene koje počinju u utorak sprovoditi "tokom sledećih nekoliko nedelja".
Novinar AFP-a još je mogao da vidi vesti na Fejsbuku u utorak, ali neki su korisnici javili da su već dobili poruke u kojima piše da je takav sadržaj blokiran.
Zakon o onlajn vestima zasniva se na sličnom zakonodavstvu uvedenom u Australiji i ima za cilj da podrži posrnuli kanadski sektor vesti koji je doživeo gašenje stotina publikacija u poslednjih 10 godina.
Zahteva se da digitalni džinovi sklope poštene komercijalne ugovore za vesti i informacije koje se dele na njihovim platformama ili se suoče sa obavezujućom arbitražom.
Izveštaj kanadskog parlamentarnog nadzornika budžeta iz oktobra 2022. procenjuje da bi zakon mogao dovesti do toga da kanadske novine dobiju oko 250 miliona američkih dolara godišnje od digitalnih platformi.
Meta je rekla da je predlog zakona manjkav i da se temelji na "netačnoj premisi da Meta nepravedno ima koristi od sadržaja vesti koji se deli na platformama, dok je obrnuto istina". Umesto toga, navodi se, novinske kuće dele sadržaj na Fejsbuku i Instagramu kako bi privukle čitaoce, što pomaže njihovim sopstvenim rezultatima.
"Ljudi koji koriste naše platforme ne dolaze ka nama zbog vesti", dodaje se.
Ministarka kulturne baštine Paskal Sentonž nazvala je potez blokiranja vesti "neodgovornim", napominjući da 80 odsto svih prihoda od onlajn oglašavanja u Kanadi ide Meti i Guglu.
"Slobodni i nezavisni mediji temelj su naše demokratije", rekla je, dodajući da druge zemlje razmatraju uvođenje sličnih zakona "kako bi se uhvatile ukoštac s istim izazovima".
Kanadska javna radio televizija (CBC) kritikovala je Metin potez kao "neodgovoran i kao zloupotrebu tržišne moći". CBC je pozvao Metu da se ponaša odgovorno vraćajući Kanađanima pristup vestima.
Ali, neki kanadski mediji zauzeli su složeniji stav.
Prošlog meseca uvodnik u vodećim novinama "Globe and Mail" sugerisao je da predlog zakona "iskrivljuje tržište štiteći određene kompanije od stvarnosti".
Umesto toga, poziva se na poreske olakšice za čitaoce koji se pretplate na onlajn vesti, tvrdeći da bi takav potez "pogurao redakcije na inovacije" i stavio odluku o tome ko će dobiti finansijsku podršku u ruke čitaoca.
Australijski Kodeks pregovaranja o novim medijima bio je prvi u svetu kada je uveden 2021. kako bi Gugl i Meta plaćali za sadržaj vesti na svojim platformama. U početku je doživeo značajan otpor obe kompanije jer su se bojale da će ugroziti njihove poslovne modele, ali zakonodavci su ga sa amandmanima lako usvojili.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
3
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
3
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Naučnici locirali 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom u Atlantiku
27.06.2025.•
4
Međunarodni tim naučnika locirao je više od 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom koji su bačeni u severni Atlantik pre nekoliko desetina godina.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske stigli na Međunarodnu svemirsku stanicu
26.06.2025.•
0
Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske su danas pod komandom jedne Amerikanke stigli u posetu Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti Zemlje.
Teleskop "Džejms Veb" prvi put snimio planetu udaljenu 110 svetlosnih godina od Sunčevog sistema
26.06.2025.•
0
Svemirski teleskop "Džejms Veb" prvi put je zabeležio planetu van Sunčevog sistema, od kog je udaljena 110 svetlosnih godina, saopštili su naučnici.
EU ima novi Zakon o svemiru: O satelitima, svemirskom otpadu...
26.06.2025.•
0
Evropska komisija je predstavila Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
VIDEO Maskov robotaksi pravi probleme: Ide preko ivičnjaka, prebrzo vozi, u pogrešnoj traci...
26.06.2025.•
1
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
25.06.2025.•
1
Indija, Poljska i Mađarska lansirale su svoje astronaute i poslale ih privatnim letom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
FOTO, VIDEO: Objavljeni prvi snimci svemira koje je napravio novi najmoćniji teleskop na svetu
24.06.2025.•
1
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
VIDEO Analitičar rizika: "Nauči da programiraš" sada je gori savet od "istetoviraj lice"
22.06.2025.•
1
U emisiji "Real Time with Bill Maher", analitičar rizika Ijan Bremer rekao je da je veštačka inteligencija u osnovi uništila čitavu malu industriju izgrađenu oko saveta "nauči da programiraš".
Amazon otvara fabriku robotskih taksija
22.06.2025.•
0
Američka kompanija Amazon se sprema da proizvodi do 10.000 automatizovanih robotskih taksija godišnje u prostranoj fabrici kraj Silikonske doline u SAD.
Procurele milijarde podataka korisnika na internet: Lozinke sa Gugla, Fejsbuka i Epla
21.06.2025.•
3
Istraživači agencije za sajber bezbednost Cybernews kažu da su procurele milijarde podataka koje korisnici koriste za prijavu, dajući kriminalcima "neviđen pristup" njihovim nalozima.
Revolucija u prevenciji HIV-a: Vakcina daje skoro potpunu zaštitu, ali uz visoku cenu
20.06.2025.•
0
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je vakcinu kompanije "Gilead Sciences", koja se daje dva puta godišnje, za prevenciju HIV-a.
Google upozorava: Ažurirajte Chrome što pre kako biste zaštitili sistem
19.06.2025.•
2
Google je objavio vanredno ažuriranje za svoj pretraživač Chrome kako bi otklonio više ozbiljnih bezbednosnih propusta.
Otkrivena retka egzoplaneta "samo" 3.200 svetlosnih godina od Zemlje
19.06.2025.•
1
Naučnici su otkrili retku egzoplanetu koja orbitira oko zvezde male mase, a locirana je oko 3.200 svetlosnih godina od Zemlje, pokazuje najnovije istraživanje.
VIDEO: Eksplodirala još jedna raketa Ilona Maska
19.06.2025.•
0
Raketa kompanije SpaceX, koja je bila testirana u Teksasu, eksplodirala je.
Google upozorio dve milijarde korisnika Gmaila: Promenite lozinku odmah
18.06.2025.•
2
Google-ov potpredsednik za sigurnost i privatnost Evan Kotsovinos izdao je ozbiljno upozorenje za sve korisnike Gmaila (kojih je skoro dve milijarde) - zamenite svoju lozinku odmah.
Skoro 7.000 studenata u Velikoj Britaniji koristilo veštačku inteligenciju da plagira radove
15.06.2025.•
1
Najnovije istraživanje u Velikoj Britaniji otkrilo je da je gotovo 7.000 studenata koristilo veštačku inteligenciju da bi plagiralo svoje radove, a eksperti upozoravaju da je to samo vrh ledenog brega
Komentari 1
sloboda neće doći
da se stiče utisak da živimo velikom u pozorištu ili cirkusu, naravno (manje-više) u svojstvu robova.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar