Nobelova fondacija podigla novčani deo nagrade za 84.000 evra po kategoriji

Nobelova fondacija saopštila je danas da podiže za milion švedskih kruna (oko 84.000 evra) novčani iznos nagrade, čime ukupna nagrada po kategoriji dostiže oko milion evra.
Nobelova fondacija podigla novčani deo nagrade za 84.000 evra po kategoriji
Foto: Pixabay
Za dobitnike Nobelove nagrade za 2023. godinu, čija imena će biti objavljena između 2. i 9. oktobra, ček koji ide uz nagradu će sada iznositi 11 miliona kruna (920.000 evra) što je najviša nominalna vrednost (u švedskoj valuti) u istoriji dodele Nobelovih nagrada staroj više od 100 godina.
Iznos nagrade varirao je desetak godina u zavisnosti od razvoja finansija Fondacije.
U 2012. godine Fondacija koja upravlja novcem koji je ostavio švedski pronalazač i kreator nagrade Alfred Nobel, morala je da stegne kaiš da bi oporavila svoje finansije i smanjila je sa deset na osam miliona kruna iznos nagrade.
 
U 2017. godini već je mogla da podigne nagradu na devet miliona kruna, a zatim na 10 miliona u 2020 godini.
 
Kada više dobitnika deli nagradu (za medicinu, fiziku, hemiju, književnost, mir, ili ekonomiju koja je najnovije ustanovljena nagrada) oni takođe dele taj iznos po pojedinačnoj kategoriji.
"Krajem 2022. godine vrednost tržišta kapitala u koji je Nobelova fondacija investirala dostigao je 5,799 milijardi kruna odnosno oko 490 miliona evra", napisala je Fondacija.
 
Alfred Nobel, pronalazač dinamita 1866. od čega se obogatio je najveći deo svog bogatstva usmerio na nagradu koja nosi njegovo ime, u testamentu napisanom u Parizu 1895. godine. U to vreme poklonjena suma iznosila je 31,5 miliona kruna, odnosno 1,8 milijardi sadašnjih kruna.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija