
VIDEO: SAD-u dobija prvu fabriku za proizvodnju humanoidnih robota
Prva svetska fabrika za proizvodnju humanoidnih robota trebalo bi da bude otvorena ove godine u Sejlemu u Oregonu.
Reč je o kompaniji "Agility Robotics", koja je saopštila da su pripreme za otvaranje proizvodnje jedinice "RoboFab" u punom zamahu. Izgradnja fabrike počela je prošle godine.
"Otvarenje naše fabrike označava ključni trenutak u istoriji robotike, početak masovne proizvodnje komercijalnih humanoidnih robota", izjavio je Damijon Šelton, direktor i suosnivač kompanije "Agility Robotics".
Ova fabrika će proizvoditi 10.000 robota godišnje.
Kompanija je 2020. godine predstavila dvonožnog bezglavog robota pod nazivom Digit, kog je sama dizajnirala i proizvela i time napravila značajan korak napred u svetu robotike, posebno kada je reč o robotima koji se kreću pomoću nogu i humanoidnom dizajnu.
"Digit smo napravili tako da reši probleme današnje radne snage poput povreda, izgaranja, nedostatka radne snage i slično, a sve s krajnjom vizijom omogućavanja ljudima da 'više budu ljudi'. Kada razvijate novu tehnologiju da unapredite društvo, najvažnija prekretnica je mogućnost proizvodnje te tehnologije u razmerima u kojim ona može imati stvaran i širok uticaj", dodao je Šelton.
Fabrika ima kapacitet da na godišnjem nivou proizvodi 10.000 naprednih robota Digit. U prvoj godini nakon otvaranja fabrike plan je da proizvede nekoliko stotina robota. Kada bude potpuno operativna, RoboFab fabrika će imati više od 500 radnika.
"Agility Robotics" je nedavno unapredio robota Digit kako bi postao sposobniji i svestraniji. Novost je cilindrična glava s dva animirana LED oka dizajnirana u svrhu izvršavanja logističkih zadataka. Robot je dizajniran za različite primene, distribuciju i industrijsku automatizaciju. Njegov humanoidni izgled i pokreti mu omogućavaju da se adaptira različitim aktivnostima za koje je potrebna pokretljivost i sposobnost manipulacije. Takođe, robot je specijalno dizajniran da bude siguran u okruženjima gde ima ljudi i bez problema može da se kreće među njima dok izvršava različite zadatke.
Digit će imati i funkciju u novoj fabrici jer će obavljati zadatke kao što su premeštanje, utovar i istovar. Kupci mogu očekivati prve isporuke 2024. godine, dok je generalna dostupnost na tržištu predviđena za 2025. godinu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Stiže nam jedna od najlepših meteorskih kiša
15.07.2025.•
0
Jedna od najpoznatijih i najlepših meteorskih rojeva na severnoj hemisferi, Perseidi, ponovo će biti vidljiva na noćnom nebu, ali ove godine gledanje zahteva malo planiranja.
Prvi posetioci Međunarodne svemirske stanice iz Mađarske, Poljske i Indije vratili se na Zemlju
14.07.2025.•
0
Prvi posetioci Međunarodne svemirske stanice iz Indije, Poljske i Mađarske vratili su se u danas na Zemlju SpejsEksom, nakon što su završili privatnu misiju, prenosi AP.
Youtube nakon deset godina ukida stranicu Trending i listu Trending Now
14.07.2025.•
0
Youtube je objavio da će nakon deset godina ukinuti stranicu Trending i listu Trending Now i zameniti ih listama po kategorijama koje će biti deo Youtube Charts.
Otkriveno najveće spajanje dve crne rupe
14.07.2025.•
1
Britanski naučnici su otkrili najveće ikad spajanje dve crne rupe i zabeležili gravitacione talase koji potiču od ovog sudara, udaljenog oko 10 milijardi svetlosnih godina od Zemlje.
Otvara se prvi naučni centar za proučavanje svesti kod životinja uz pomoć veštačke inteligencije
14.07.2025.•
1
Na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka (LSE) 30. septembra počinje sa radom prvi svetski naučni centar posvećen proučavanju svesti kod životinja.
VIDEO "Svemirska munja" iznad Meksika: Naučnici zabeležili redak atmosferski događaj
13.07.2025.•
0
Prolazni svetlosni događaj (TLE) poznat i kao sprajt, primećen je nedavno tokom prolaska Međunarodne svemirske stanice u Zemljinoj orbiti iznad Meksika i Sjedinjenih Država.
Apple priprema iPhone 17e, nove iPad i MacBook uređaje za početak 2026.
13.07.2025.•
0
Američka tehnološka kompanija Apple će u prvoj polovini 2026. predstaviti niz novih proizvoda kao što je iPhone 17e, ažurirani iPad Air i osnovni iPad, kao i računare MacBook Pro i MacBook Air.
VIDEO: Dubai otvara prvi restoran kojim će upravljati veštačka inteligencija
13.07.2025.•
0
Restoran "Woohoo" u Dubaiju u kom će hranu spremati ljudi, ali će meni, ambijent i usluga biti dizajnirani veštačkom inteligencijom, trebalo bi da bude otvoren u septembru nedaleko od Burdž Kalife.
Mars nekada imao mnogo više vode: Otkrivena drevna rečna korita
13.07.2025.•
0
Naučnici su otkrili hiljade kilometara starih rečnih korita u južnim visoravnima Marsa, što ukazuje da je crvena planeta nekada imala mnogo više vode nego što se ranije verovalo.
Maskov četbot Grok se izvinio zbog izjava o Hitleru i Jevrejima
13.07.2025.•
0
Četbot Grok, koga proizvodi kompanija za veštačku inteligenciju Ilona Maska xAI, izvinio se nakon što je ove nedelje objavio brojne antisemitske objave na X-u nakon ažuriranja.
Potraga za životom na Veneri: Da li ima mikroorganizama u oblacima ove planete?
12.07.2025.•
0
Misija iz Velike Britanije ima za cilj da jednom zauvek reši pitanje – da li postoji život na Veneri?
Robot-hirurg u narednih 10 godina bi mogao da bude testiran na ljudima: Već operisao svinje
12.07.2025.•
0
Posle uspešne serije operacija uklanjanja žučne kese kod svinja, znatno smo bliži primeni autonomne hirurgije, odnosno hirurgije koju izvode roboti kojima upravlja veštačka inteligencija.
Francuska pokrenula krivičnu istragu protiv mreže "Iks"
11.07.2025.•
0
Francuski tužioci pokrenuli su krivičnu istragu protiv kompanije Iks zbog navoda da je ta kompanija, u vlasništvu milijardera Ilona Maska, manipulisala algoritmima u svrhu "stranog mešanja".
TikTok ponovo pod istragom EU
10.07.2025.•
0
Platforma TikTok nalazi se pod novom istragom Evropske unije zbog sumnje da se privatni podaci korisnika šalju u Kinu, saopštili su regulatori EU.
OpenAI pravi novi internet pretraživač sa namerom da zameni Google Chrome
10.07.2025.•
0
Kompanija OpenAI nalazi se u završnoj fazi razvoja novog internet pretraživača zasnovanog na veštačkoj inteligenciji, koji bi mogao predstavljati izazov za tržišno dominantni Google Chrome.
Četbot Grok Ilona Maska se identifikovao kao mehanički Hitler, tvrdi da je tako napravljen
09.07.2025.•
0
Grok, AI četbot kompanije xAI koju je osnovao Ilon Mask, juče je u nizu objava na mreži X sebe nazvao "MehaHitlerom" (mehanički Hitler).
Windows 10 više nije najkorišćeniji operativni sistem: U oktobru mu prestaje podrška
08.07.2025.•
6
Microsoft-ov operativni sistem Windows 11 je ovog meseca po prvi put prestigao stariju verziju Windows 10 po udelu na tržištu desktop računara, pokazuju podaci organizacije Statcounter.
Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru
06.07.2025.•
2
Jedan od najnaprednijih satelita za praćenje gasova sa efektom staklene bašte prestao je da radi u svemiru.
VIDEO: Google lansirao model za generisanje video-snimaka Veo 3 širom sveta
06.07.2025.•
1
Američka tehnološka kompanija Google objavila je da je počela sa lansiranjem svog najnovijeg modela za generisanje video-snimaka Veo 3 u više od 159 zemalja sveta, uključujući Srbiju.
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar