
VIDEO: Završena simulacija jednogodišnjeg boravka ljudi na Marsu
Simulacija boravka ljudske posade na Marsu, agencije NASA, završena je nakon više od godinu dana, a posada je izašla iz "letelice" koja zapravo nikad nije napustila Zemlju.

Foto: Beta/AP
Četiri člana posade volontera provelo je više od 12 meseci u prvoj simulaciji života na Marsu, u Džonson svemirskom centru u Hjustonu, i izašla iz veštački napravljenog okruženja, juče oko 17 časova po lokalnom vremenu.
Keli Haston, Anka Selariju, Ros Brokvel i Nejtan Džouns ušli su u stanište napravljeno 3D tehnikom 25. juna 2023. godine, kao prva posada projekta o istraživanju zdravlja i performansi posade, sa engleskom skraćenicom CHAPEA.
Keli Halston, komandant misije, počela je obraćanje jednostavnim "Zdravo".
"Zapravo je divno da mogu da kažem 'zdravo' svima vama", rekla je ona.
Nejtan Džonse, lekar posade, rekao je da su njihovih 378 dana zapravo "brzo prošli".
Njih četvoro je živelo i radilo u prostoru od 1.579 kvadratnih metara da simulira misiju na crvenoj planeti, četvrtoj od Sunca i čestoj temi razgovora naučnika i poklonika naučne fantastike oko mogućeg putovanja, koje bi ljude odvelo dalje od Meseca.
Prva posada ovakve misije fokusirala se na uspostavljanje mogućih uslova za buduće operacije na Marsu kroz simulirane svemirske šetnje, kao i gajenje povrća za dodatak zalihama, uz održavanje životnog prostora i opreme.
Oni su takođe prolazili kroz izazove sa kojima bi se, kako se očekuje, prava posada na Marsu suočavala, uključujući ograničene resurse, izolaciju, odloženu komunikaciju (do 22 minuta) sa Zemljom, koja se ovog puta zapravo nalazila sa druge strane običnih zidova, saopštila je NASA.
Još dve ovakve misije su u planu, a posada će nastaviti da sprovodi simulirane svemirske šetnje i prikuplja podatke vezane za fizičko zdravlje i performanse, navela je NASA.
Stiv Kerner, zamenik direktora Džonson svemirskog centra, rekao je da je najveći deo eksperimenata prve posade bio usmeren na ishranu i kako ona utiče na njihov učinak, i dodao da je taj rad veoma važan dok se priprema slanje ljudske posade na Mars.
"Bili su odvojeni od svojih porodica, stavljeni na pažljivo propisan plan ishrane i prošli su kroz mnogo posmatranja", rekao je Kerner.
"Mars je naš cilj", dodao je Kerner i ocenio da je ovaj projekat važan korak u američkoj nameri da bude lider u globalnom istraživanju svemira.
Ros Brokvel, inženjerka posade, rekla je po izlasku da joj je misija pokazala značaj toga da se ostvari održiv način života van Zemlje, ali za dobrobit svih na Zemlji.
"Zahvalna sam na ovoj neverovatnoj prilici da godinu dana živim u duhu planetarne avanture ka uzbudljivoj budućnosti i zahvalna sam na šansi da proživljavam ideju da resurse ne možemo da koristimo brže nego što mogu da se obnove i da ne smemo da proizvodimo otpad brže nego što može biti procesuiran nazad u resurse", rekla je Brokvel.
Članica posade Anca Selariu rekla je da su je mnogo puta pitali zašto postoji ta fiksacija na Mars.
"Zašto ići na Mars? Zato što je moguće", rekla je ona. "Zato što svemir može da nas ujedini i izvuče najbolje iz nas. Zato što je to jedan definišući korak koji će Zemljani napraviti da osvetle put u naredne vekove", rekla je Selariu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru
06.07.2025.•
0
Jedan od najnaprednijih satelita za praćenje gasova sa efektom staklene bašte prestao je da radi u svemiru.
VIDEO: Google lansirao model za generisanje video-snimaka Veo 3 širom sveta
06.07.2025.•
0
Američka tehnološka kompanija Google objavila je da je počela sa lansiranjem svog najnovijeg modela za generisanje video-snimaka Veo 3 u više od 159 zemalja sveta, uključujući Srbiju.
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Otkriven treći međuzvezdani objekat koji se kreće kroz Sunčev sistem
03.07.2025.•
1
Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
5
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
3
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Naučnici locirali 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom u Atlantiku
27.06.2025.•
4
Međunarodni tim naučnika locirao je više od 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom koji su bačeni u severni Atlantik pre nekoliko desetina godina.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske stigli na Međunarodnu svemirsku stanicu
26.06.2025.•
0
Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske su danas pod komandom jedne Amerikanke stigli u posetu Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti Zemlje.
Teleskop "Džejms Veb" prvi put snimio planetu udaljenu 110 svetlosnih godina od Sunčevog sistema
26.06.2025.•
0
Svemirski teleskop "Džejms Veb" prvi put je zabeležio planetu van Sunčevog sistema, od kog je udaljena 110 svetlosnih godina, saopštili su naučnici.
EU ima novi Zakon o svemiru: O satelitima, svemirskom otpadu...
26.06.2025.•
0
Evropska komisija je predstavila Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
VIDEO Maskov robotaksi pravi probleme: Ide preko ivičnjaka, prebrzo vozi, u pogrešnoj traci...
26.06.2025.•
1
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
25.06.2025.•
1
Indija, Poljska i Mađarska lansirale su svoje astronaute i poslale ih privatnim letom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
FOTO, VIDEO: Objavljeni prvi snimci svemira koje je napravio novi najmoćniji teleskop na svetu
24.06.2025.•
1
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
VIDEO Analitičar rizika: "Nauči da programiraš" sada je gori savet od "istetoviraj lice"
22.06.2025.•
1
U emisiji "Real Time with Bill Maher", analitičar rizika Ijan Bremer rekao je da je veštačka inteligencija u osnovi uništila čitavu malu industriju izgrađenu oko saveta "nauči da programiraš".
Amazon otvara fabriku robotskih taksija
22.06.2025.•
0
Američka kompanija Amazon se sprema da proizvodi do 10.000 automatizovanih robotskih taksija godišnje u prostranoj fabrici kraj Silikonske doline u SAD.
Procurele milijarde podataka korisnika na internet: Lozinke sa Gugla, Fejsbuka i Epla
21.06.2025.•
3
Istraživači agencije za sajber bezbednost Cybernews kažu da su procurele milijarde podataka koje korisnici koriste za prijavu, dajući kriminalcima "neviđen pristup" njihovim nalozima.
Revolucija u prevenciji HIV-a: Vakcina daje skoro potpunu zaštitu, ali uz visoku cenu
20.06.2025.•
0
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je vakcinu kompanije "Gilead Sciences", koja se daje dva puta godišnje, za prevenciju HIV-a.
Komentari 1
NN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar