
Novi Starlink sateliti su znatno sjajniji od prvih: To može biti problem
Nova generacija Starlink satelita kompanije SpaceX, koja je dizajnirana za direktno povezivanje sa pametnim telefonima, pet puta je sjajnija na nebu u odnosu na prve lansirane satelite.
SpaceX planira da formira "komunikacijski toranj za mobilne telefone u svemiru" pomoću više hiljada DTC (direct-to-cell) satelita oko Zemlje, koji će omogućiti povezivanje s nemodifikovanim telefonima "kad god korisnik vidi nebo".
Međutim, veći luminozitet ovih DTC satelita u odnosu na obične Starlinkove satelite delimično je rezultat toga što kruže oko Zemlje na visini od 350 kilometara u odnosu na površinu, što je niže u odnosu na "tradicionalne" Starlink internet satelite i njihovu visinu od 550 kilometara.
U januaru ove godine, samo nekoliko dana nakon lansiranja šest DTC satelita u orbitu, SpaceX je koristio jedan od njih za slanje tekstualnih poruka. Potom je u maju kompanija obavila uspešan videopoziv i saopštila da radi s T-Mobileom kako bi se takva usluga ponudila kupcima već ove godine.
Sada se u niskoj Zemljinoj orbiti nalazi više do 100 DTC satelita, uključujući 13 koji su lansirani prošle godine. Nakon uspešnog testiranja prve serije DTC-a u martu, SpaceX je zatražio izmenu svoje licence od Američke federalne komisije za komunikacije kako bi mogao da koristi do 7.500 DTC satelita u niskoj orbiti.
U vreme sprovođenja istraživanja, SpaceX još nije primenio svoje rutinske tehnike ublažavanja sjaja DTC-ova, koje uključuju prilagođavanje njihovog kućišta i solarnih panela kako bi se smanjio deo svemirskih letelica osvetljen Suncem, rekao je vodeći autor Entoni Malama za Space.
Kejt Tajs, menadžerka SpaceX-a je u januaru priznala da će DTC sateliti biti svetliji od običnih Starlink satelita, ali je dodala da kompanija namerava da sarađuje s astronomima kako bi procenila uticaj satelita na njihova zapažanja pre nego izvrši hardverska podešavanja koja bi mogla da učini DTC-ove manje svetlim.
SpaceX je počeo da koristi tehnike ublažavanja sjaja na običnim Starlink satelitima 2020. godine nakon što su astronomi izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog tragova satelita koji se prevlače preko fotografija teleskopa, što ih čini neupotrebljivim. Pre lansiranja satelita, kompanija sada koristi dielektričnu površinu nalik ogledalu i postavlja je na donju stranu svakog Starlink satelita kako bi pomogla u reflektovanju sunčeve svetlosti u svemir umesto da je rasprši prema Zemlji. Nakon lansiranja se vrše dodatna prilagođavanja satelita i solarnih panela kako bi se dodatno smanjio sjaj. Ove tehnike su zajednički veoma efikasne i smanjuju osvetljenost Starlink satelita za faktor 10.
Ako SpaceX primeni ove tehnike ublažavanja sjaja na DTC satelite, koji veličinom otprilike odgovaraju običnim Starlink satelitima, oni će i dalje biti 2,6 puta svetliji, navodi se u istraživanju. Međutim, dok su DTC sateliti svetliji, oni se i kreću brže u Zemljinoj senci od običnih, što bi moglo smanjiti njihov negativan uticaj na astronomska posmatranja.
"Vidim to kao kompromis u parametrima, a ne kao apsolutno bolju/goru situaciju", kazao je Džon Barentajn iz kompanije "Dark Sky Consulting".
On sumnja da radio emisije koje emituje antene DTC-a mogu ometati radio frekvencije zaštićene za astronomiju jer sateliti komuniciraju sa Zemljom preko radio signala, ali nemaju namenski spektar za to.
Naučnici se slažu da je osiguravanje povezanosti s udaljenim regijama u svetu važan cilj, ali brzina kojom se sateliti lansiraju u svemir zabrinjava većinu njih i to ne samo zbog sjaja koji uništava fotografije. Više od milion satelita mogli bi uskoro ući u prostor oko Zemlje, koji je već prepun napuštenih svemirskih letelica, potrošenih raketa i miliona sitnih delova otpada koji lete velikim brzinama. Ove krhotine predstavljaju pretnju za satelite koji omogućavaju internet usluge, navigaciju i praćenje vremena, a nekada i po astronaute na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Čak i ako uspemo da izbegnemo katastrofu u orbiti odgovornim deorbitiranjem starih satelita, mnogi naučnici su zabrinuti da broj objekata koji kruže oko planete i dalje mogu napraviti štetu. Kada se deorbitiraju, oni bi mogli stvoriti značajan protok metala koji bi mogao promeniti hemijski sastav Zemljine atmosfere.
"Efekti na astronomiju samo su vrh ledenog brega. Zakoni za svemir napreduju presporo kako bi se nosili s ovim i trenutno nemamo mnogo čemu pozitivnom da se radujemo. Ako novo svemirsko doba na kraju prođe loše, istorija na njega neće gledati blagonaklono", zaključio je Barentajn.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
TikTok ponovo pod istragom EU
10.07.2025.•
0
Platforma TikTok nalazi se pod novom istragom Evropske unije zbog sumnje da se privatni podaci korisnika šalju u Kinu, saopštili su regulatori EU.
OpenAI pravi novi internet pretraživač sa namerom da zameni Google Chrome
10.07.2025.•
0
Kompanija OpenAI nalazi se u završnoj fazi razvoja novog internet pretraživača zasnovanog na veštačkoj inteligenciji, koji bi mogao predstavljati izazov za tržišno dominantni Google Chrome.
Četbot Grok Ilona Maska se identifikovao kao mehanički Hitler, tvrdi da je tako napravljen
09.07.2025.•
0
Grok, AI četbot kompanije xAI koju je osnovao Ilon Mask, juče je u nizu objava na mreži X sebe nazvao "MehaHitlerom" (mehanički Hitler).
Windows 10 više nije najkorišćeniji operativni sistem: U oktobru mu prestaje podrška
08.07.2025.•
6
Microsoft-ov operativni sistem Windows 11 je ovog meseca po prvi put prestigao stariju verziju Windows 10 po udelu na tržištu desktop računara, pokazuju podaci organizacije Statcounter.
Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru
06.07.2025.•
2
Jedan od najnaprednijih satelita za praćenje gasova sa efektom staklene bašte prestao je da radi u svemiru.
VIDEO: Google lansirao model za generisanje video-snimaka Veo 3 širom sveta
06.07.2025.•
1
Američka tehnološka kompanija Google objavila je da je počela sa lansiranjem svog najnovijeg modela za generisanje video-snimaka Veo 3 u više od 159 zemalja sveta, uključujući Srbiju.
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Otkriven treći međuzvezdani objekat koji se kreće kroz Sunčev sistem
03.07.2025.•
1
Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
5
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
4
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Naučnici locirali 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom u Atlantiku
27.06.2025.•
4
Međunarodni tim naučnika locirao je više od 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom koji su bačeni u severni Atlantik pre nekoliko desetina godina.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske stigli na Međunarodnu svemirsku stanicu
26.06.2025.•
0
Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske su danas pod komandom jedne Amerikanke stigli u posetu Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti Zemlje.
Teleskop "Džejms Veb" prvi put snimio planetu udaljenu 110 svetlosnih godina od Sunčevog sistema
26.06.2025.•
0
Svemirski teleskop "Džejms Veb" prvi put je zabeležio planetu van Sunčevog sistema, od kog je udaljena 110 svetlosnih godina, saopštili su naučnici.
EU ima novi Zakon o svemiru: O satelitima, svemirskom otpadu...
26.06.2025.•
0
Evropska komisija je predstavila Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
VIDEO Maskov robotaksi pravi probleme: Ide preko ivičnjaka, prebrzo vozi, u pogrešnoj traci...
26.06.2025.•
1
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
25.06.2025.•
1
Indija, Poljska i Mađarska lansirale su svoje astronaute i poslale ih privatnim letom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
FOTO, VIDEO: Objavljeni prvi snimci svemira koje je napravio novi najmoćniji teleskop na svetu
24.06.2025.•
1
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar