
FOTO: Astronomi predstavili najdetaljniju kartu Mlečnog puta
Astronomi su objavili ogromnu kartu Mlečnog puta i na taj način predstavili otkrića koja su zauvek promenila njihov pogled na ovu galaksiju.
Infracrvena karta sadrži više od 1,5 milijardi objekata, uključujući novorođene zvezde, zbog čega je najdetaljnija u istoriji. Korišćenjem teleskopa ESO i Vista, naučnici su pratili centralne regije Mlečnog puta duže od 13 godina.
Dante Miniti, astrofizičar sA Univerziteta "Andres Bello" u Čileu, vodio je ceo projekat.
"Došli smo do brojnih otkrića, promenili smo pogled na našu galaksiju zauvek", izjavio je Miniti.
Podaci pokrivaju područje neba ekvivalentno 8.600 punih Meseca, a sadrže oko 10 puta više objekata u odnosu na prethodnu kartu koju je isti tim objavio 2012. godine.
Posmatranje infracrvenog svetla takođe omogućava teleskopu da uoči veoma hladne objekte, koji sijaju na ovim talasnim dužinama, a među njima su smeđi patuljci, odnosno zvezde koje nemaju trajnu nuklearnu fuziju ili slobodno plutajuće planete koje ne kruže oko zvezde.
Ogromna infracrvena karta sadrži 500 terabajta podataka, što je čini najvećim opservacijskim projektom koji je ikada izveden teleskopom ESO.
Infracrveno svetlo nije vidljivo ljudskim okom, ali ga emituju svi objekti u zavisnosti od njihove temperature. Teleskop može da detektuje ovu energiju i pretvori je u vizuelnu sliku i stvori fotografije koje mi vidimo.
Kartu čini oko 200.000 snimaka koje je napravio teleskop Vista, a koji se nalazi u ESO-ovoj opservatoriji Paranal u Čileu. Njegova infracrvena kamera može da "proviri" kroz prašinu i gasove koji se šire našom galaksijom, tako da se može "videti" radijacija i iz najskrivenijih mesta Mlečnog puta.

Astronomi su projekat započeli 2010, a završili su ga u prvoj polovini 2023. godine. Posmatrajući svaki deo neba više puta, tim je mogao da odredi lokacije ovih objekata i prati kako se kreću i kako se njihova svetlina menja.
"Kompletiranje najveće infracrvene karte Mlečnog puta na svetu je nevverovatno postignuće za astronomsku zajednicu. Dobijeni podaci su neprocenjiv uvid u strukturu i kompoziciju Mečnog puta i nastaviće da otvara nove avenije za buduća istraživanja, koja će unaprediti naše razumevanje univerzuma u godinama koje dolaze", izjavio je dr Oskar Gonzales iz Britanskog astronomskog tehnološkog centra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Poslednja verzija ChatGPT-a povučena jer je previše ulizivačka i podržava i najluđe ideje
30.04.2025.•
1
Veštačka inteligencija i četbotovi su zamišljeni tako da budu uslužni, ljubazni prema korisnima.
VIDEO: Kineski astronauti se posle šest meseci u svemiru vratili na Zemlju
30.04.2025.•
1
Tri kineska astronauta vratila su se danas na Zemlju posle šest meseci na nacionalnoj svemirskoj stanici Tjangong, preneli su tamošnji mediji.
VIDEO: Satelit se prilikom lansiranja otkačio sa rakete Alfa i pao u Tihi okean
30.04.2025.•
0
Raketa Alfa kompanije Firefly Aerospace pretrpela je tehnički problem prilikom uspona u svemir na svom šestom letu, što je dovelo do pada satelita kompanije Lockheed Martin u Tihi okean.
Povratak kineskih astronauta na Zemlju odložen
29.04.2025.•
0
Povratak tri kineska astronauta na Zemlju odložen je zbog nepovoljnih vremenskih uslova, preneo je AP.
VIDEO: Amazon lansirao prve satelite - konkurencija Maskovom Starlinku
29.04.2025.•
0
Amazon je u ponedeljak lansirao svoju prvu seriju internetskih satelita u svemir, označavajući početak svojih napora da konkuriše mreži satelita Starlink, čiji je vlasnik Ilon Mask.
Kineski "Catl" predstavio novu seriju natrijum-jonskih baterija
24.04.2025.•
1
Kineski gigant CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavio je novu seriju natrijum-jonskih baterija čija bi masovna proizvodnja mogla da počne u decembru.
VIDEO: Kina poslala tri astronauta u svemir
24.04.2025.•
0
Kina je danas poslala tri astronauta koji će zameniti posadu na svemirskoj stanici Tiangong.
Ukoliko koristite Gmail: Kruži AI prevara i to vrlo uverljiva
23.04.2025.•
0
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
EU istražuje Tiktok zbog trenda ekstremnog mršavljenja
23.04.2025.•
0
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Instagram će koristiti AI da utvrdi da li tinejdžeri lažu o godinama
22.04.2025.•
0
Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je matična kompanija Meta Platforms.
Vlada Bahama: SpaceX neće sletati dok se ne proceni uticaj na životnu sredinu
20.04.2025.•
0
Vlada Bahama je saopštila da obustavlja sva sletanja rakete SpaceX Falcon 9 u zemlju, dok čeka potpunu istragu nakon lansiranja.
Danska pivara zaposlila asistente sa veštačkom inteligencijom
20.04.2025.•
0
Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu - pet novih članova tima u danskoj pivari "Rojal Junibru" predstavljaju novu eru u korišćenju veštačke inteligencije na poslu.
ChatGPT može da napravi lažnu sliku pasoša ili vozačke
20.04.2025.•
1
Krajem marta OpenAI je dodao nove mogućnosti za generisanje slika svom vodećem proizvodu, ChatGPT-u.
VIDEO: Najstariji američki astronaut se vratio na Zemlju na svoj 70. rođendan
20.04.2025.•
0
Najstariji aktivni američki astronaut Don Petit vratio se sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) na Zemlju na svoj 70. rođendan.
Najpreciziniji sat "Faraon" biće lansiran u svemir: Evo šta je njegova misija
20.04.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) lansiraće u ponedeljak na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) najprecizniji atomski sat dosad - "Faraon".
Naučnici uzgojili komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu
19.04.2025.•
1
Naučnici u Japanu uzgojili su komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu koja omogućava dostavljanje hranljivih materija i kiseonika veštačkim tkivima.
Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora
18.04.2025.•
0
Za borbu protiv klimatskih promena veoma važan projekat, koji se zasniva na ispumpavanju ugljendioksida iz mora, stavljen je u pogon na obali južne Engleske, javlja BBC.
Google razvija projekat čiji je cilj tumačenje jezika delfina
16.04.2025.•
0
Kompanija Google je povodom Nacionalnog dana delfina pokrenula projekat čiji je cilj tumačenje jezika i komunikacije ovih sisara poznatih po svojoj inteligenciji.
Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore
15.04.2025.•
2
Ostaci satelita ili raketa svakodnevno padaju na Zemlju, a najmanje tri takva objekta pogode našu planetu svakog dana, pokazuje najnovija studija.
Napravljena najveća mapa funkcija mišijeg mozga - i to ima veze sa ljudskim mozgom
13.04.2025.•
0
Neuronaučnici su izradili najveću šemu i mapu funkcija mozga nekog sisara koristeći tkivo iz dela moždane kore miša odgovornog za vid.
Whatsapp prestaje da radi na pojedinim telefonima
13.04.2025.•
0
Whatsapp je poslao upozorenje korisnicima da će aplikacija od sledećeg meseca prestati da radi na nekoliko modela mobilnih telefona.
Komentari 1
Mlječni put
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar