Solarna sonda "Parker" približava se Suncu: Ispitaće njegovu površinu i atomosferu

Solarna sonda "Parker" agencije NASA danas će se približiti Suncu na 6,1 milion kilometara i ispitaće njegovu površinu i atmosferu.
Solarna sonda "Parker" približava se Suncu: Ispitaće njegovu površinu i atomosferu
Foto: Pixabay
Ta sonda je najbrži objekat ikada napravljen da bi se približio Suncu, a lansirana je 2018. godine kako bi pomogla naučnicima da bolje razumeju spoljašnji sloj Sunca.
Sonda se kreće brzinom od 435.000 milja na sat dok se kreće unutar korone Sunca i ispituje njegovu površinu i atmosferu, preneo je Skaj njuz.
Ona se kreće takvom brzinom da bi mogla da pređe razdaljinu između Londona i Njujorka za samo 29 sekundi, a dobila je tako ogromnu brzinu zbog izuzetno velikih gravitacionih sila.
 
Očekuje se da će prednji deo svemirske letelice dostići temperaturu od 1.400 stepeni Celzijusovih dok bude u koroni, spoljašnjoj atmosferi Sunca.
 
Naučnici su rekli da će podaci o toj misiji dospeti na Zemlju 27. decembra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Boston

    24.12.2024 13:56
    Pfff
    Jel realno da ne mogu da odu noću, kada Sunce ne radi???
    JK.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Otkriveno najveće spajanje dve crne rupe

Britanski naučnici su otkrili najveće ikad spajanje dve crne rupe i zabeležili gravitacione talase koji potiču od ovog sudara, udaljenog oko 10 milijardi svetlosnih godina od Zemlje.

TikTok ponovo pod istragom EU

Platforma TikTok nalazi se pod novom istragom Evropske unije zbog sumnje da se privatni podaci korisnika šalju u Kinu, saopštili su regulatori EU.