
Kako da otkrijete da li je vaš WhatsApp nalog ukraden: Ovo je osam znakova
Kaspersky savetuje šta uraditi u slučaju hakovanja WhatsApp naloga i koji su koraci za njegovo vraćanje i zaštitu.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Vaš nalog na aplikaciji za razmenu poruka može biti interesantan ne samo ljubomornim partnerima ili radoznalim kolegama.
Ukradeni WhatsApp nalozi podstiču kriminalne aktivnosti velikih razmera - od distribucije spama do složenih prevarantskih šema. Zbog toga su sajber kriminalci stalno u potrazi za WhatsApp nalozima i koriste različite metode za njihovo preuzimanje.
Stručnjaci kompanije Kaspersky izdvojili su osam znakova koji mogu ukazati je vaš nalog možda već kompromitovan.
- Dobijate odgovore na poruke koje nikada niste poslali.
- Prijatelji se žale na čudne poruke koje dolaze sa vašeg naloga.
- Primećujete izbrisane poruke u četovima, uključujući i vaše poruke, iako ništa niste poslali ili obrisali.
- Dobijate WhatsApp kod za verifikaciju prijavljivanja koji niste zahtevali niti očekivali.
- Vaš nalog ima postavljen status ili priče koje vi niste kreirali.
- Vaša profilna slika, ime ili opis naloga su se promenili iznenada.
- Dodati ste u četove ili grupe kojima nikada niste pristupili.
- Kada pokušate da se prijavite, WhatsApp vas obaveštava da je vaš nalog u upotrebi na drugom uređaju i traži da se ponovo registrujete (ovo je najjasniji znak).
Obratite posebnu pažnju na prva tri znaka i odmah reagujte ako ih primetite. Hakeri često koriste kompromitovane naloge da bi prevarili prijatelje i porodicu žrtve. Mogu se lažno predstavljati i tražiti hitnu finansijsku pomoć, obećavati poklone ili pozivati ljude da učestvuju u lažnim anketama.
U bilo kom od ovih slučajeva vaši prijatelji mogu biti prevareni uz vašu nesvesnu pomoć.
Dva načina na koja hakeri mogu da preuzmu vaš WhatsApp nalog
Sajber kriminalci mogu preuzeti kontrolu nad vašim WhatsApp nalogom na jedan od dva načina. Oni ili dodaju drugi uređaj na vaš nalog koristeći opciju „Povezani uređaji“, ili ponovo registruju vaš nalog na svom uređaju, kao da ste kupili novi telefon, prenosi N1.
U prvom slučaju, vi i dalje koristite WhatsApp kao i obično, ali kriminalci takođe imaju pristup nalogu, uključujući vaše nedavne razgovore.
U drugom slučaju gubite pristup vašem nalogu, a kada pokušate da se prijavite, WhatsApp vas obaveštava da je vaš nalog u upotrebi na drugom uređaju. Napadači mogu da kontrolišu vaš nalog, ali neće imati pristup vašim prethodnim razgovorima.
Šta da uradite ako vam je WhatsApp nalog hakovan
Proverite da li se SIM kartica povezana sa vašim WhatsApp nalogom nalazi u vašem pametnom telefonu.
Otvorite WhatsApp na pametnom telefonu.
Ako se otvori normalno:
Otvorite WhatsApp podešavanja - Podešavanja na iPhone uređaju, ili dodatni meni (tri tačke) na Android uređaju. Kliknite na Povezani uređaji.
Kliknite na svaki uređaj sa liste na ovoj stranici.
Kliknite Odjavi. Ovo će isključiti sve dodatne uređaje sa vašeg naloga i prekinuti vezu sa napadačima.
Ako vam aplikacija kaže da ste odjavljeni i da morate da se registrujete:
Unesite vaš broj telefona.
Zatražite jednokratni registracioni kod.
Sačekajte SMS ili poziv sa kodom.
Unesite primljeni kod.
Ako je vaš nalog bio zaštićen PIN kodom za dvostepenu verifikaciju, nakon unosa jednokratnog registracionog koda, unesite i vaš PIN.
WhatsApp vam može ponuditi da povratite vaša ćaskanja i podešavanja sa rezervne kopije u iCloud, Google Drive ili lokalnoj memoriji. Prihvatite to.
Ako prethodno niste postavili PIN za dvostepenu verifikaciju ali WhatsApp to zatraži nakon što unesete jednokratni kod, napadači su možda postavili PIN kako bi vam onemogućili ponovni pristup vašem nalogu.
PIN kod se može resetovati korišćenjem Zaboravi PIN opcije
Ako je imejl adresa povezana sa vašim WhatsApp nalogom, odmah ćete dobiti link za resetovanje PIN koda. Otvorite vaš imejl, pročitajte najnoviju poruku koju je poslao WhatsApp, otvorite link u poruci, a zatim kliknite Potvrdi. Nakon toga, možete se vratiti na WhatsApp i postaviti novi PIN.
Ako niste povezali imejl adresu, i dalje možete zatražiti resetovanje PIN koda, ali moraćete da sačekate nedelju dana pre nego što PIN bude uklonjen. Tokom ovog vremena, vaš WhatsApp nalog će biti nedostupan. Nakon nedelju dana, moći ćete ponovo da se prijavite na vaš nalog prateći gorenavedena uputstva.
Kada završite ove korake, napadači će biti isključeni sa vašeg naloga. Međutim, oni mogu pokušati ponovo da preuzmu kontrolu, stoga Kaspersky savetuje da primenite sledeće sigurnosne savete.
Obavestite vaše prijatelje i porodicu
Napadači su možda poslali tragične ili provokativne poruke vašim kontaktima, pretvarajući se da su vi. Da biste sprečili da neko pomisli da ste u bolnici, da ste uhapšeni ili da ste imali nesreću - i da biste ih sprečili da šalju novac kako bi “pomogli” - obavestite što više ljudi možete da je vaš nalog hakovan i da ignorišu sve čudne ili neočekivane poruke poslate ranije.
Za bliske prijatelje, porodicu i kolege najbolje je da ih pozovete lično. Manje nametljiv način da upozorite mnoge ljude odjednom je da ažurirate vaš WhatsApp status. Idite na Podešavanja, kliknite na vaše ime, i u polju O meni napišite nešto poput: “Moj WhatsApp je hakovan! Ne verujte porukama koje dolaze od mene, ne šaljite novac, pomoć nije potrebna“.
Takođe, dobra ideja je da postavite isto upozorenje na druge društvene mreže.
Ako je vaš nalog ograničen ili ugašen zbog spama
Ako su hakeri koristili vaš nalog za slanje spama, WhatsApp može privremeno ograničiti vaš nalog na nekoliko sati ili dana. Nakon što ispratite gorenavedene korake i povratite kontrolu nad vašim nalogom, možda ćete primetiti da ne možete slati poruke.
U tom slučaju, uložite žalbu na ograničenje koristeći opciju Zatraži proveru, koja se nalazi ispod obaveštenja o postavljenim ograničenjima. Nakon što odaberete ovu opciju, ograničenje neće biti odmah uklonjeno. U zavisnosti od internih algoritama kompanije WhatsApp, to može potrajati od nekoliko sati do tri dana. Nažalost, ne postoji način da ubrzate ovaj proces.
Detaljan vodič o bezbednosti i privatnosti za WhatsApp u pročitajte ovde, a ključne tačke su:
– Omogućite dvostepenu verifikaciju na WhatsApp aplikaciji i zapamtite vaš PIN - to nije jednokratni kod. Da biste to uradili, idite na Podešavanja - Nalog - Dvostepena verifikacija.
– Nikada nemojte deliti vaš PIN ili jednokratne registracione kodove sa bilo kim. Samo prevaranti traže ove podatke.
– WhatsApp je nedavno uveo podršku za šifre za pristup. Ako omogućite ovu opciju (Podešavanja - Nalog - Šifre za pristup, prijavljivanje na vaš nalog zahtevaće biometrijsku autentifikaciju, a umesto PIN kodova vaš pametni telefon će čuvati dugu kriptografsku šifru. Ovo je veoma bezbedna opcija, ali možda neće biti pogodna ako često menjate uređaje i prelazite između Androida i iOS-a.
– Podesite rezervnu imejl adresu za vraćanje naloga: Podešavanja - Nalog - Imejl adresa.
– Ako ste već dodali imejl adresu, prijavite se na vaš nalog i postavite jaku i jedinstvenu lozinku. Da biste je sigurno čuvali, koristite menadžer lozinki, kao što je Kaspersky Password Manager.
– Omogućite dvofaktorsku autentifikaciju za vaš imejl nalog.
– Proverite da li ste postali žrtva prevare sa zamenom SIM kartice. Kontaktirajte vašeg mobilnog operatera, ako je to moguće lično, i proverite da li su nedavno izdati duplikati SIM kartice za vaš broj. Takođe, proverite da li je na vašem broju postavljeno neovlašćeno prosleđivanje poziva. Otkažite sve sumnjive promene i zatražite od zaposlenih informacije o dodatnim sigurnosnim merama za vašu SIM karticu. To mogu biti zabrana radnji u vezi sa SIM karticom bez vašeg prisustva, dodatnu lozinku koja je potrebna za autentifikaciju, ili druge vrste zaštite. Dostupne sigurnosne mere značajno se razlikuju u zavisnosti od zemlje i mobilnog operatera.
– Svaka sigurnosna mera u WhatsApp aplikaciji biće od male koristi ako je vaš pametni telefon ili računar zaražen malverom. Stoga, obavezno instalirajte sveobuhvatnu zaštitu na svim vašim uređajima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Otkriven treći međuzvezdani objekat koji se kreće kroz Sunčev sistem
03.07.2025.•
0
Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
5
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
3
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Naučnici locirali 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom u Atlantiku
27.06.2025.•
4
Međunarodni tim naučnika locirao je više od 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom koji su bačeni u severni Atlantik pre nekoliko desetina godina.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske stigli na Međunarodnu svemirsku stanicu
26.06.2025.•
0
Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske su danas pod komandom jedne Amerikanke stigli u posetu Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti Zemlje.
Teleskop "Džejms Veb" prvi put snimio planetu udaljenu 110 svetlosnih godina od Sunčevog sistema
26.06.2025.•
0
Svemirski teleskop "Džejms Veb" prvi put je zabeležio planetu van Sunčevog sistema, od kog je udaljena 110 svetlosnih godina, saopštili su naučnici.
EU ima novi Zakon o svemiru: O satelitima, svemirskom otpadu...
26.06.2025.•
0
Evropska komisija je predstavila Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
VIDEO Maskov robotaksi pravi probleme: Ide preko ivičnjaka, prebrzo vozi, u pogrešnoj traci...
26.06.2025.•
1
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
25.06.2025.•
1
Indija, Poljska i Mađarska lansirale su svoje astronaute i poslale ih privatnim letom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
FOTO, VIDEO: Objavljeni prvi snimci svemira koje je napravio novi najmoćniji teleskop na svetu
24.06.2025.•
1
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
VIDEO Analitičar rizika: "Nauči da programiraš" sada je gori savet od "istetoviraj lice"
22.06.2025.•
1
U emisiji "Real Time with Bill Maher", analitičar rizika Ijan Bremer rekao je da je veštačka inteligencija u osnovi uništila čitavu malu industriju izgrađenu oko saveta "nauči da programiraš".
Amazon otvara fabriku robotskih taksija
22.06.2025.•
0
Američka kompanija Amazon se sprema da proizvodi do 10.000 automatizovanih robotskih taksija godišnje u prostranoj fabrici kraj Silikonske doline u SAD.
Procurele milijarde podataka korisnika na internet: Lozinke sa Gugla, Fejsbuka i Epla
21.06.2025.•
3
Istraživači agencije za sajber bezbednost Cybernews kažu da su procurele milijarde podataka koje korisnici koriste za prijavu, dajući kriminalcima "neviđen pristup" njihovim nalozima.
Revolucija u prevenciji HIV-a: Vakcina daje skoro potpunu zaštitu, ali uz visoku cenu
20.06.2025.•
0
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je vakcinu kompanije "Gilead Sciences", koja se daje dva puta godišnje, za prevenciju HIV-a.
Google upozorava: Ažurirajte Chrome što pre kako biste zaštitili sistem
19.06.2025.•
2
Google je objavio vanredno ažuriranje za svoj pretraživač Chrome kako bi otklonio više ozbiljnih bezbednosnih propusta.
Otkrivena retka egzoplaneta "samo" 3.200 svetlosnih godina od Zemlje
19.06.2025.•
1
Naučnici su otkrili retku egzoplanetu koja orbitira oko zvezde male mase, a locirana je oko 3.200 svetlosnih godina od Zemlje, pokazuje najnovije istraživanje.
Komentari 1
BEG-Istra-SCHWAB.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar