Nepoznata vrsta bakterije otkrivena na kineskoj svemirskoj stanici

Uzorci uzeti sa kineske svemirske stanice Tijengung otkrili su prisustvo bakterije do sada nepoznate na Zemlji.
Nepoznata vrsta bakterije otkrivena na kineskoj svemirskoj stanici
Foto: Screenshot (Youtube/The Wall Street Journal)
Nazvavši svoje otkriće po samoj stanici, istraživači iz Grupe za biotehnologiju svemira "Šendžou" i Pekinškog instituta za sistemsko inženjerstvo svemirskih letelica tvrde da proučavanje Niallia tiangongensis i sličnih vrsta može biti ključno za zaštitu zdravlja astronauta i očuvanje funkcionalnosti svemirskih letelica tokom dugotrajnih misija.
 
Uzorci su prikupljeni u maju 2023. iz jedne kabine stanice, tokom analiza koje su deo kineskog programa mikrobioma stambenih prostora u svemiru, piše Live Science, prenosi Euronews Srbija.
 
Naknadna istraživanja pokazala su kako se mikrobiološki sastav stanice razlikuje i po strukturi i po funkciji u odnosu na mikrobiom Međunarodne svemirske stanice.
Nova bakterijska vrsta najbliža je poznatoj vrsti Niallia circulans, štapićastoj bakteriji koja živi u zemljištu, a koja je pre nekoliko godina iz roda Bacillus premeštena u novi rod - jer se do tada smatrala potencijalno patogenom vrstom.
 
Kao i vrste iz roda Bacillus, N. circulans i njeni "rođaci iz svemira" stvaraju izuzetno otporne spore u kojima čuvaju ključne biohemijske komponente, omogućavajući im da prežive ekstremne uslove. Još nije poznato da li je N. tiangongensis evoluirala na samoj stanici ili je stigla u obliku spora, već sa delom svojih osobina.
Analiza njenog genetskog materijala i funkcija pokazala je da ova bakterija ima jedinstvenu sposobnost da razgrađuje želatin i koristi ga kao izvor azota i ugljenika, što joj može pomoći u formiranju zaštitnog biofilma kad uslovi postanu nepovoljni.
 
S druge strane, izgubila je sposobnost da koristi neke druge izvore energije koje njeni "zemaljski rođaci" bez problema iskorišćavaju.
 
Ovo ne samo da pokazuje koliko su bakterije iz roda Niallia raznovrsne, već i koliko se brzo određeni mikroorganizmi mogu prilagoditi životu u orbiti.
 
A protiv toga se, izgleda, ne možemo lako boriti. Naime, istraživanje sterilnih prostorija NASA-e korišćenih za pripremu misije "Feniks", pokazalo je prisustvo desetina bakterijskih sojeva koji pripadaju čak 26 dosad nepoznatih vrsta.
 
Jedna nedavna studija ovih "novih" bakterija otkrila je da im sposobnost da prežive uslove koji bi trebalo da budu sterilni duguju genima za popravku DNK i otpornost na toksične supstance koje bi druge mikroorganizme ubile.
 
Upoznavanje sa potencijalnim mikrobiološkim "neprijateljima" u svemiru korak je ka njihovom boljem razumevanju. Ako ih već ne možemo uvek sprečiti da dospeju u svemir ili da se prilagode, moramo makar biti u stanju da predvidimo kako će se ponašati.
 
Još nije utvrđeno da li Niallia tiangongensis predstavlja zdravstvenu pretnju za astronautske posade na Tijengung. 
Međutim, s obzirom na to da njena "rođaka" N. circulans može izazvati sepsu kod imunokompromitovanih pacijenata, a nova vrsta poseduje sposobnost razgradnje želatina, rizik za zdravlje u svemiru se ne može isključiti.
 
Sa sve više misija koje ciljaju Mesec i dublji svemir, postaje sve važnije da znamo kako naši mikro saputnici podnose život daleko od Zemlje.
 
Istraživanje je objavljeno u časopisu "International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija