Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika

Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
Foto: 021.rs (ilustracija/AI)
Kako navode, to bi predstavljalo rizik za satelite, ali i stvorilo redak i spektakularan meteorski pljusak vidljiv na nebu.
 
Asteroid 2024 YR4 izazvao je veliku pažnju širom sveta ranije ove godine, nakon što su teleskopska posmatranja pokazala da "ubica gradova" ima tri odsto šanse da udari u Zemlju. Kasnija merenja pokazala su da je verovatnoća udara asteroida u Zemlju, čiji je prečnik procenjen na oko 53 do 67 metara, veoma niska - samo 0,0017 odsto. Ipak, Mesec je i dalje pod pretnjom, prenosi RTS.
Prema podacima sa svemirskog teleskopa "Džejms Veb", verovatnoća da ova svemirska stena pogodi Zemljinog najbližeg suseda porasla je na 4,3 odsto.
 
Istraživanje objavljeno prošlog meseca, koje su sproveli istraživači sa kanadskih univerziteta (i koje još nije prošlo recenziju), prikazuje kako bi udar asteroida u Mesec mogao da odlomi stene koje bi se kretale ka Zemlji.
Istraživači su simulirali da bi udar mogao da stvori krater prečnika oko jedan kilometar na površini Meseca i pokrene milione kilograma ostataka izvan njegove orbite, koji bi nekoliko dana kasnije stigli do Zemlje.
 
"Ako asteroid 2024 YR4 udari u Mesec 2032. godine, to će biti najveći udar u poslednjih oko 5.000 godina. Meteorski pljusak koji bi usledio na Zemlji mogao bi biti veoma upečatljiv", navodi se u izveštaju.
Iako bi mnoge mesečeve stene, veličine od nekoliko milimetara do centimetara, sagorele u Zemljinoj atmosferi i ne bi predstavljale opasnost za ljude, deo materijala mogao bi biti zarobljen u Zemljinoj orbiti, što bi ugrozilo satelite, letelice i astronaute.
 
Vodeći autor studije, dr Pol Vigert sa Univerziteta Zapadni Ontario, rekao je za agenciju AFP da bi udar na površini Meseca bio "uporediv sa velikom nuklearnom eksplozijom po količini oslobođene energije".
 
"Kamen veličine centimetra koji putuje brzinom od desetina hiljada metara u sekundi, u suštini je poput metka", dodao je Vigert.
 
Nalazi ukazuju da bi razmatranja planetarne odbrane trebalo da se prošire i na pretnje koje dolaze iz oblasti daleko van blizine Zemlje, navodi se u studiji.
 
NASA i druge nacionalne svemirske agencije već dugo prate asteroide i komete koji bi mogli da ugroze planetu - i rade na strategijama za suočavanje sa mogućim sudarom - ali Mesec do sada nije bio u fokusu.
 
NASA je 2022. godine izvela misiju Dart (Double Asteroid Redirection Test) kada je sudarila sondu sa asteroidom Dimorfos i uspešno mu izmenila orbitu. Misija je viđena kao proba za potencijalne buduće objekte koji bi mogli biti na putanji sudara sa Zemljom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ja

    02.07.2025 13:02
    Ja
    Valjda ce nas to spasiti od ovog debelousnatog.
  • predrag

    02.07.2025 12:20
    " Šta ? "
    Doci ce do promene vlasti u Srb
  • Mazut

    02.07.2025 11:50
    gradska teorija meseca
    Ja mislim, ako bi se u nekom slučaju oštetio mesec, otkinuvši mi fragment, momentalno bi se promenila vodena para u vazduhu odnosno atmosfera zemlje, pa za njom sleduju voda, zemlja i stene, kada fragmenti meseca dođu do zemlje, zemlje neće ni biti!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija