Naučnici objavili kako bi Zemlja mogla izgledati 2030. godine

Šta naučnici vide kada uporede našu budućnost s prošlošću? U manje od 200 godina, ljudi su uspeli da preokrenu trend hlađenja planete koji je trajao više od 50 miliona godina, pokazuju nova istraživanja.
 Naučnici objavili kako bi Zemlja mogla izgledati 2030. godine
Foto: Pixabay
Ako se globalno zagrevanje nastavi trenutnim tempom, klima na Zemlji će 2030. godine uveliko podsećati na onu koja je vladala pre tri miliona godina, pokazuje najnovije istraživanje naučnika Američke naučne akademije (PNAS), prenosi CNN.
 
Tokom tog razdoblja, poznatog kao Pliocen, temperature vazduha na Zemlji bile su između dva i četiri stepena više, a nivoi okeana viši za otprilike 20 metara nego što su danas, objasnio je Kevin D. Burk, vođa studije i istraživač na Institutu za istraživanje životns redine Nelson.
 
Najgori scenario u istoriji
 
"Danas svedočimo jednom od najgorih scenarija u istoriji. Ovo je razdoblje vrlo brzih klimatskih promena. Moramo da pronađemo bilo kakvo rešenje da te promene odmah zaustavimo", rekao je Burk.
 
Naučnici tvrde da je Zemlja već sada jedan stešen Celzijusa toplija nego što je bila između 1850. i 1900. godine i da su za to zaslužni prvenstveno emisija štetnih gasova iz automobila i aviona, ali i druge ljudske aktivnosti.
 
Kako je Zemlja izgledala pre tri miliona godina?
 
Ako se emisije gasova nastave ovim tempom, što je za sada najverojatniji scenario, klima na Zemlji za samo 12 godina podsećaće na klimu kakva je na Zemlji vladala sredinom Pliocena, odnosno pre oko tri miliona godina.
 
Godišnje temperature bile su između dva i četiri stepena više nego danas, na severnoj Zemljinoj hemisferi ledene površine bile su znatno manje, a nivoi okeana bili su 20 metara viši nego danas. U nekim područjima, uključujući Sjedinjene Američke Države, temperature bi 2030. godine bile duplo više od proseka.
 
Još jedan crni scenario
 
Burk je predstavio još jedan mračan scenario - ako nastavimo da radimo što radimo danas, do 2150. godine Zemlja će se vratiti u stanje u kojem je bila pre 50 miliona godina, što znači da bi se naš planeta vratila u zoru evolucije prvih sisara, u vreme kada su dinosaurusi već davno izumrli.
 
"U vreme pre 50 miliona godina, prema modelima, globalne temperature bile su i do 13 stepeni Celzijusa više nego danas. U to vreme nisu postojala područja koja su trajno bila prekrivena ledom, ni na jednom od Zemljinih polova, a nivoi okeana bili su mnogo, mnogo viši", objašnjava Burk.
 
"Idemo prema veoma dramatičnim promenama u izuzetno kratkom vremenu", rekao je Džejk Vilijams, stručnjak za paleoekologiju i klimatologiju na Univerzitetu u Viskonsinu i koautor studije.
 
Dodaje i kako Zemljini polovi do 2150. godine neće ostati bez leda jer ledenim kapama treba dugo da se otope. Međutim, iznenadno zagrevanje moglo bi dovesti do nestanka brojnih životinjskih i biljnih vrsta.
 
"Možemo uticati na svoju istoriju i na istoriju Zemlje kroz razumevanje sadašnjih promena i prilagođavanje njima", zaključio je.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Sojuz lansiran prema svemirskoj stanici

Ruska svemirska letelica Sojuz s ruskim kosmonautom i dvema astronautkinjama, beloruskom i američkom, lansirana je s kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu prema Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).