VIDEO: Robot-pas radi za američku policiju

Policija u američkoj državi Masačusets, naime, već testira upotrebu četvoronožnog robota zvanog Spot koji ne napravila kompanija Boston Dynamics.
Iako Spot još uvek nije opremljen oružjem, dokumenti koji su objavljeni pružaju zabrinjavajući pogled u "Robokap" budućnost, prenosi Gizmodo.
 
Robota, koji je već dostupan na tržištu, policija koristi još od aprila 2019. i, kako se navodi, u tom periodu bio je uključen u najmanje dva "policijska incidenta". Međutim, nije jasno navedeno o kakvim se "incidentima" radi kao ni da li je robotima upravljao čovek ili je bio uključen autonomni mod.
 
Spot ima punjivu i zamenljivu bateriju koja traje 90 minuta i snimanje videa od 360 stepeni, zajedno sa mnoštvom drugih različitih senzora. Spot ima maksimalnu brzinu od oko pet km/h i maksimalnu nosivost od oko 30 kilograma. Robot nalik na pse može čak i da otvori vrata posebnom "rukom" koja se proteže sa njegove "glave".
 
Uprkos sumnjama javnosti, prvi čovek kompanije Boston Dynamics ne smatra da su njihovi roboti zastrašujući iako je izvesno da će se Spot, četvoronožni robot, uključiti u policijske službe mnogo pre Atlasa, svog dvonogog parnjaka. Roboti slični čoveku, objašnjava, mnogo su strašniji od robota poput pasa.
 
Iz ove kompanije navode i da očekuju da će se njihovi roboti u narednih pet do deset godina koristiti za opasne situacije, pregledanje sumnjivih paketa, detektovanje opasnih gasova i slično. 
 
Takođe, dodaju i da pisani ugovor o licenci novim vlasnicima robota ne dozvoljava upotrebu Spota u bilo koju svrhu koja bi naštetila ljudima ili ih uplašila.
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija