Apple priznao da skenira fotografije korisnika, tvrdi da prati zlostavljanja dece

Apple je potvrdio da skenira korisničke fotografije u nastojanju da otkrije dokaze o zlostavljanju dece, ali američka tehno kompanija nije mnogo otkrila o tome kako funkcionišu ta skeniranja.
Apple priznao da skenira fotografije korisnika, tvrdi da prati zlostavljanja dece
Foto: Pixabay
Ovaj podatak zabrinuo je korisnike Appleovih uređaja, naročito jer nije poznato od kada kompanija ima ovu praksu.
 
Informaciju o skeniranju fotografija potvrdila je Džejn Horvat, Apple-ova viša direktorka, na događaju u Las Vegasu kazavši da "kompanija koristi neke tehnologije za pomoć u pronalaženju materijala o seksualnom zlostavljanju dece".
 
Ranije se pretpostavljalo da bi Apple mogao imati ovakvu praksu, ali tek sada su iz kompanije zvanično priznali da to rade. Time se Apple pridružio i drugim tehnološkiom divovima, uključujući Facebook, Twitter i Google, koji već koriste alat za skeniranje slika poznat kao PhotoDNA. Ovaj alat pregleda fotografije pomoću široke baze podataka poznatih slika zlostavljanja. Nije poznato koristi li Appleov alat za skeniranje sličnu tehnologiju.
 
Ova Appleova praksa podelila je mišljenja njegovih korisnika. Dok jedni hvale nameru kompanije u suzbijanju kriminala, drugi je kritikuju zbog uplitanja u privatnost korisnika.
 
"Naravno da svi rade na zaustavljanju zlostavljanja dece, ali ovde nije o tome reč. Ne verujem da Apple zaista brine o borbi protiv kriminala", kazao je novinar i politički komentator Čedvik Mur.
 
Međutim, tehnološki ekspert Bil Mju ističe da su ovakve kritike ipak pogrešne, tvrdeći da je nova mera američke kompanije možda manje nametljiva nego što se čini s obzirom na Appleove tehnološke mogućnosti.
 
"Ova tehnologija koja se koristi zaista je pametna. To ne mora nužno značiti da Apple zapravo može videti i šifrirati vaše fotografije, jer kompanija može samo da prolazi kroz ove fotografije i testira ih u odnosu na već poznate fotografije zlostavljanja", kazao je Mju.
 
Nekoliko drugih tehnoloških kompanija takođe se našlo na meti kritika zbog slične prakse.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija