VIDEO: Švajcarci danas referendumom odlučuju o subvencijama za one koji čuvaju krave s rogovima

U Švajcarskoj su krave deo pejzaža i njihove slike su na razglednicama i čokoladama, a danas će biti i predmet referenduma.
VIDEO: Švajcarci danas referendumom odlučuju o subvencijama za one koji čuvaju krave s rogovima
Foto: Pixabay (Ilustracija)
Švajcarci će odlučivati da li da poljoprivrednici koji uzgajaju krave sa rogovima, koje čine oko 10 odsto goveda u toj zemlji, dobiju dodatne subvencije.
 
Borbu za opstanak kravljih rogova i proceduru za održavanje referenduma pokrenuo je 2010. Armen Kapol iz sela Perefit, u kantonu Jura, na zapadu Švajcarske.
 
"U štali pričam sa kravama. Pitale su me šta mogu da uradim da im pomognem da sačuvaju rogove... neko je nešto morao da uradi", rekao je Kapol, prisećajući se kako su mu se smejali kad je zahtev izneo Federalnoj službi za poljoprivredu.
 
Pošto mu taj pokušaj nije uspeo, poljoprivrednik se pozvao na švajcarski zakon. Prikupio je 119.626 potpisa – za 19.626 više nego što je bilo neophodno za organizovanje referenduma.
 
On smatra da su rogovi deo krave i da "niko nema pravo da menja fizički izgled životinja".
 
Dodatne subvencije namenjene su za radove na štalama koji treba da prilagode mesto gde borave krave kravama, a ne obrnuto. Cilj je da u novim i boljim štalama krave ne mogu da se povrede, kao i da ne mogu da povrede uzgajivača.
 
Švajcarske federalne vlasti izjasnile su se protiv incijative. Ministarstvo poljoprivrede ocenjuje da ne postoje naučni dokazi da uništavanje rogova, uglavnom kauterizacijom, šteti kravama.
 
Neki stručnjaci, međutim, tvrde da krave pate kada im spaljuju rogove.
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet