Agencija UN nenamenski potrošila milione dolara namenjenih smirivanju izbegličke krize u Južnom Sudanu

Agencija UN za izbeglice je nenamenski potrošila milione dolara namenjenih smirivanju izbegličke krize u Južnom Sudanu, uključujući 320.000 dolara potrošenih na, kako se ispostavilo, parking ispred kancelarije premijera Ugande, navodi se u nalazima interne istrage u toj organizaciji.
Agencija UN nenamenski potrošila milione dolara namenjenih smirivanju izbegličke krize u Južnom Sudanu
Foto: Pixabay (ilustracija)
U  izveštaju unutrašnje kontrole u Agenciji se navodi da se sada plaća 11 miliona dolara za ponovno prebrojavanje južnosudanskih izbeglica koje su došle u Ugandu, da bi se sa spiskova uklonile možda i stotine hiljada "duhova".
 
Prijavljivanje većeg broja izbeglica da bi se dobilo više novca samo je jedna od mogućnosti za zvaničnike da za sebe uzmu razliku.
 
Više od milion Južnosudanaca je pobeglo u susednu Ugandu otkako su u njihovoj zemlji 2016. obnovljeni sukobi, što je dovelo do žurbe UN i humanitarnih organizacija da im dostave hranu i druge potrepštine.
 
Uganda je dobila međunarodne pohvale zbog prijema izbeglica, ali i bila kritikovana zbog korupcije u tom procesu.
 
Ni portparoli Agencije ni kancelarija premijera Ugande nisu komentarisali.
 
Takođe, navedeno je da je 7,9 miliona dolara određeno za izgradnju više od 1.200 kilometara puteva, ali kompanija koja je dobila novac "nije imala iskustva u gradnji puteva".
 
Zaraćene strane u Južnom Sudanu su u septembru potpisale novi krhki mirovni sporazum pa postoji zabrinutost da će se izbeglice u Ugandi i drugde biti izložene pritisku da se vrate kućama.
 
Svi prethodni mirovni sporazumi za okončanje rata u Južnom Sudanu su propali.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet