Vlasti su objavile kako je do curenja informacija došlo u ponedeljak. Javnosti su tako postale dostupne informacije o 5.400 Singapuraca i 8.000 stranih državljana koji su zaraženi HIV-om; podaci koji su objavljeni uključuju njihova imena, adrese i neke informacije iz medicinskog kartona.
Smatra se da su za kršenje sigurnosti i zaštite podataka odgovorni 33-godišnji Amerikanac zaražen HIV-om i njegov bivši partner, lekar iz Singapura.
Hakovanje podataka dogodilo se samo mesec dana nakon što su ukradeni korisnički podaci 1,5 miliona Singapuraca, među njima su bili i podaci singapurskog premijera Lija Hsiena Lunga.
Zvaničnici veruju da je za curenje podataka odgovoran 33-godišnji američki državljanin Miki Farera-Bročez koji je živeo u Singapuru od 2008. godine.
Farera-Bročez osuđen je i zatvoren zbog prevare i krivičnih dela povezanih sa drogom 2016. godine i deportovan je prošle godine. On je bivši partner bivšeg šefa nacionalnog Odeljenja za javno zdravstvo u Singapuru, koji je osuđen zbog pomaganja Farera-Bročezu u krivotvorenju njegovih medicinskih podataka kako bi prikrio HIV-pozitivan status.
Naime, lekar je u epruvetu s uzorkom krvi na kojoj je bilo ime Mikija Farera-Bročeza, stavio svoju krv kako bi njegovom partneru bio dozvoljen ulazak u zemlju.
Do 2015. godine, strancima s HIV-om nije bilo dopušteno da posete Singapur.
Danas nema ograničenja prilikom poseta tom gradu-državi, ali je lekarski pregled obavezan ako neko želi da u njemu ostane duže od 90 dana jer je u slučaju dužeg boravka potrebna potvrda da osoba ne boluje od HIV-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar