Zvanično Skoplje će na ceremoniji potpisivanja predstavljati ministar inostranih poslova, Nikola Dimitrov, a zemlje članice alijanse će predstavljati stalni predstavnici (ambasadori) u ovoj organizaciji, saznaje Radio Slobodna Evropa iz izvora sa sedišta alijanse.
Tekst protokola je usvojen takozvanom tihom procedurom u ponedeljak, a posle ceremonije potpisivanja, dokument treba da ratifikuje svaka zemlja članica. Prema dosadašnjoj praksi, nacionalne procedure za ratifikaciju traju između 12 i 14 meseci.
Na kraju, po tradiciji, zvaničnici Skoplja će trebati da podnesu 'instrument pristupanja' u Vašingtonu i od tog trenutka se Makeodnija smatra punopravnom članicom NATO saveza. Okvirni rok kada bi se to trealo desiti jeste proleće 2020. godine. U međuvremenu, Makedonija ima pravo da učestvuje na svim sastancima, svih nivoa u alijansi, ali neće imati pravo glasa dok njeno člantsvo ne postane pravosnažno.
Proces pristupanja Makeodnije u najveću vojnu organizaciju je omogućen nakon što je stupio na snagu Prespanski sporazum kojim je okončan višedecenijski spor oko imena između Makedonije i Grčke.
Grčka je 2008. godine blokirala pozivnicu Alijanse za Makedoniju zbog nerešenog spora oko imena.
Posle desetogodišnjeg zastoja NATO je u julu 2018. godine izdao pozivnicu Makedoniji da se priključi Severnoatlantskom savezu.
Makedonija je ušla u pregovore sa NATO-om nakon Prespanskog sporazuma ali je mogla postati trideseta punopravna članica Alijanse jedino pod drugim imenom - Severna Makedonija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar