"Dnevnik Ane Frank" izbačen iz lektire u Hrvatskoj, pokrenuta peticija da se vrati

U Hrvatskoj je objavljen novi spisak školske lektire, a posebno negodovanje izazvalo je izbacivanje "Dnevnika Ane Frank" zbog čega je pokrenuta peticija za njeno vraćanje.
Deca, naime, više neće morati da čitaju "Lovca u žitu", "Nepodnošljivu lakoću postojanja", kao ni brojne druge domaće i strane savremene autore, ali ni "Dnevnik Ane Frank".
 
Zbog ove odluke pobunilo se i Hrvatsko društvo pisaca, poručivši kako je popis lektire "kafkijanska noćna mora", prenosi Index.hr.
 
Pokrenuta je i peticija u kojoj se traži vraćanje na popis obavezne lektire te knjige utemeljene ne tekstovima iz dnevnika koji je napisala jevrejska devojčica Ana Frank, koja je stradala tokom Drugog svetskog rata.
 
"Dnevnik Ane Frank je nestao s popisa školske lektire. Ne znamo zašto je nestao, ali znamo da je ovo delo izuzetno važno za razumevanje koliko daleko može ići ljudsko zlo u jednom mračnom vremenu. Smatramo da Holokaust nije tema koja se sme preskočiti u nastavi hrvatskog jezika", navodi se u peticiji.
 
Istovremeno, nezavisni saborski zastupnik Bojan Glavašević poručio je da je odnos prema knjizi "Dnevnik Ane Frank" ilustrativan primer odnosa vlade prema Holokaustu koji pokazuje duboko nerazumevanje činjenice da je odbijanje suočavanja s prošlošću direktan put u ponavljanje svih najgorih grešaka.
 
"To nije bilo kakva knjiga, ovo je jedan u nizu znakova procesa koji je nameran, a mogu ga opisati kao kolektivno programiranje zaborava", rekao je Glavašević.
 
On je podsetio da su generacije mladih Evropljana, njihovih očeva, majki, baka i deda prošle, makar na brzinu, kroz to delo.
 
"To je neka vrsta intelektualne i emocionalne vakcine i da nije bilo nje današnji bi svet bio neuporedivo gori nego što jeste", rekao je Glavašević i pozvao hrvatsko društvo da reaguje.
  • Znaju Kroati

    14.02.2019 23:04
    Mislim da je situacija sa položajem i delima Jevreja danas u svetu sasvim drugačija,
    da bi smo nastavili da razmišljamo u stilu "Dnevnik Ane Frank" dela.
  • Обсарвер

    14.02.2019 10:48
    Колективно програмирање
    Ова реч из наслова је врло битна, када се ради о народу из Хрватске. Одавно су програмирани, да су они победници у Другом св. рату, да су имали устанике у виду партизанских одреда тада, славе и Дан победе, која фарса... Даље, програмирани су да су они жртве, грађанског рата, који су сами изазвали, програмирани су да су бранитељи и ако чињенице говоре да су нападачи у грађанском рату деведесетих година. Тамо су се борбе водиле у насељима мешаног, или чисто српског становништва и они су били нападачи. Фундус државне филозофије базирају на лажима, тј. колективном програмирању. Тако их савест не пече.
  • Del

    13.02.2019 14:47
    Ipak je ona cjetnik...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet