Prosečna zarada generalnih direktora u 350 najvećih američkih firmi u 2018. godini iznosila je 17,2 miliona dolara godišnje, uključujući i opcije (pravo na sticanje određenog broja akcija kompanije po unapred utvrđenoj ceni).
Opcije uglavnom čine dve trećine paketa naknada za rad najviših rukovodilaca u američkim kompanijama, navodi se u izvodu iz studije objavljenom na zvaničnom veb sajtu EPI.
Razlika u primanjima direktora i običnih radnika nikada nije bila veća i nastavlja da se produbljuje. U studiji se kao primer navodi da je razlika između primanja generalnih direktora i običnih radnika 1965. godine iznosila 20 prema jedan, a 1989. godine se taj jaz povećao na 58 prema jedan.
Dalje se dodaje da su od 1978. do 2018. godine, naknade generalnih direktora porasle za 1.007 procenata, dok su plate običnih radnika povećane za 11,9 procenata.
Rast zarada korporativnih čelnika je u navedenom periodu, kako se napominje, takođe daleko nadmašio rast vrednosti akcija u indeksnoj korpi S&P od 706 odsto, kao i rast plata zaposlenih sa relativno visokim primanjima, koji je iznosio 339 posto.
"Generalni direktori zarađuju više jer imaju moć da određuju visinu plate, a ne zato što podižu produktivnost ili poseduju specifične veštine koje se više vrednuju. Ovo povećanje naknada generalnih direktora i srednjeg menadžmenta dovelo je do skoka prihoda malog broja ljudi sa vrhunskim zaradama ostavljajući manje plodova privrednog rasta za obične radnike i povećavajući jaz između onih koji zarađuju najviše i 90 odsto onih koji zarađuju najmanje“, piše u studiji.
“Ekonomija ne bi pretrpela štetu ako bi generalni direktori bili manje plaćeni ili ako bi bili više oporezovani", zaključuje se se u istraživanju EPI.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Nada
+384
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar