Uklonjen prvi bankomat iz starog gradskog jezgra Rovinja

Sa fasade zgrade Doma kulture u Rovinju, odnosno prizemlja koje koristi jedan trgovinski lanac, uklonjen je bankomat.
Uklonjen prvi bankomat iz starog gradskog jezgra Rovinja
Foto: 021 (ilustracija)
Podvig je tim veći što se bankomat nalazio ugrađen u prozor iz kojeg pogled direktno puca na spomenik kulture - Balbijev luk, inače, najprometniji ulaz/izlaz iz rovinjskog starogradskog jezgra.
 
Skidanje bankomata rezultat je Odluke o komunalnom redu grada Rovinja i Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture, a koje se tiču opštih kriterijuma za ugradnju bankomata u zaštićenim istorijskim jezgrima, piše Glas Istre.
 
Inače, unutar kulturno-istorijskog jezgra Rovinja evidentirano je 50 bankomata. Za 39 su predati zahtevi za odobrenjem lokacije, odnosno dozvolom za postavljanje.
 
Problem prekobrojnih metalnih kutija eskalirao je ove sezone ne samo zbog njihove brojnosti, već i lokacija na kojima su bili postavljeni - od prozora i vrata, preko fasada i izloga. U većini slučajeva, za potrebe njihovog "umetanja" se bušilo, rušilo i širilo, jednom rečju uništavala javna površina.
 
Paralelno s javnom, iskorišćavala se i prekrajala privatna imovina, objekti i kuće u privatnom vlasništvu, na kojima se i dodatno zarađivalo. Naime, zavisno od dogovora između najmodavca i vlasnika bankomata, mesečna "stanarina" za bankomat iznosila je od dve do deset hiljada kuna.
 
Grad Rovinj je među prvima na obali krenuo u obračun sa svima onima koji nemaju dozvolu, odnosno pismeno odobrenje gradskog upravnog odeljenja za komunalnu privredu i saglasnost konzervatora za njegovo postavljanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

I Litvanija zabranila ulazak Dodiku

Vlada Litvanije uvela je sankcije predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću i premijeru Radovanu Viškoviću.

Poljska će zabraniti Dodiku ulazak u tu zemlju

Ambasada Poljske u BiH potvrdila je da je pokrenuta procedura uvođenja sankcija predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i da se čeka donošenje konačne odluke kada će biti poznato više detalja.