Goar Vartanjan biće sahranjena u petak na moskovskom groblju Trojekurovo pored svog muža, takođe poznatog tajnog agenta, koji je umro 2012, rekao je Sergej Ivanov, portparol ruske Inostrane obaveštajne službe (SVR).
Vartanjan je učestvovala u sprečavanju nacističke operacije "Skok u dalj", čiji cilj je bilo istovremeno ubistvo tokom konferencije u Teheranu 1943. godine sovjetskog lidera Josifa Visarionoviča Džugašvilija - Staljina, američkog predsednika Frenklina Ruzvelta i britanskog premijera Vinstona Čerčila.
Gevork Vartanjan, odlikovan Ordenom heroja Sovjetskog Saveza, govorio je da je Goar "zaslužna za najmanje dve od pet krakova njegove zvezde heroja", navodi se u saopštenju SVR. Goar Vartanjan je rođena 1926. godine u tada sovjetskoj Jermeniji, a s porodicom se tridesetih godina preselila u Iran.
Sa 16 godina se pridružila jednoj antifašističkoj grupi i od tada je s mužem radila na otkrivanju nemačkih agenata. Po SVR, "Anita" i "Anri" - što su bili pseudonimi koje su Vartanjanovi koristili, radili su "u ekstremnim uslovima u brojnim zemljama", a mediji su preneli da su to bile i Francuska, Grčka, SAD, Japan, Indija i Kina.
Ruski predsednik Vladimir Putin, i sam bivši pripadnik sovjetske službe bezbednosti KGB, posetio je sedište SVR u junu 2017. i pohvalio rad tajnih agenata, pa i Vartanjanovih. Bivši sovjetski agent Mihail Ljubimov je rekao da "konkretan rad Vartanjanovih nikada neće biti otkriven da bi se izbegli politički skandali u zemljama u kojima su supružnici delovali".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Sova
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar