Angela Merkel prvi put ide u Aušvic

Nemačka kancelarka Angela Merkel će narednog petka prvi put posetiti Aušvic, najavio je danas njen kabinet.
Poseta je povezana s obeležavanjem 75 godina od oslobađanja tog nacističkog koncentracionog logora za Jevreje koji se nalazi u Poljskoj.
 
Poslednja poseta šefa nemačke vlade bivšem logoru Aušvic-Birkenau gde je ubijeno skoro milion Jevreja, bila je pre 24 godine, pred obeležavanje pola veka od kada su sovjetski vojnici januara 1945. oslobodili grupu preživelih logoraša.
 
Kancelarka Merkel će s premijerom Poljske Mateušeom Moravijeckim odati poštu žrtvama minutom ćutanja ispred "Zida smrti" u Aušvicu gde su streljane hiljade zatočenika, a potom će posetiti i logor Birkenau gde će održati govor i položiti venac, najavila je agencija AFP.
 
Helmut Šmit je bio prvi šef Vlade Nemačke u poseti tom logoru, 32 godine posle njegovog oslobađanja 27. januara 1945. godine. Drugi ga je, i to dvaput 1989. i 1995. godine, posetio kancelar Helmut Kol.
 
Tokom Drugog svetskog rata, od 1940. do 1945. godine, 1,1 milion ljudi, skoro u celini Jevreja, ubijeno je na masovan, industrijski način gasom i drugim sredstvima, i spaljeno u logoru Aušvic-Birkenau koji su nacisti otvorili na jugu okupirane Poljske. Zvanično nazvan "Koncentracioni logor Aušvic" (Konzentrationslager Auschwitz) bio je kompleks od više od 40 logora za zatvaranje i istrebljenje. Sastojao se od "Aušvica 1" glavnog logora (Stammlager) u Osvjenćimu; "Aušvica 2 Birkenau" koncentracionog i logora za istrebljenje u Bžežinki, udaljenoj tri kilometra; "Aušvica 3 Monovica" radni logor u Monovicama, za rad u fabrici sintetičke gume firme "IG Farben"; i nekoliko desetina drugih logora.
 
Poljska je 1947. godine zakonom uspostavila državni spomenik u znak sećanja na "mučeništvo poljske nacije i drugih naroda u Osvjenćimu". Muzej je otvoren u "Aušvicu 1", dok su u "Aušvicu 2-Birkenauu" barake uglavnom demontirane i preseljene da bi se koristile na gradilištima u Varšavi skoro do temelja razorenoj tokom rata.
 
Poljski istoričari tvrde da je "Aušvic 1" imao veću ulogu u progonu poljskog naroda, a "Aušvic 2" u istrebljenju poljskih Jevreja.
 
U "Aušvicu 1" je 1955. godine otvorena izložba zvaničnih logoraških fotografija pri registraciji novopridošlih zatočenika, a izloženi su i kosa, koferi i cipele koji su odzeti ubijenima, uz to i kante od peleta "Ciklon B" lijim se mešanjems vodom dobijao gas kojim su ugušeni. Izloženi su i drugi predmeti i oprema za masovno ubijanje.
 
UNESKO je Aušvic uvrstio na Listu svetske kulturne baštine 1979. godine. Do 1990. godine, svi direktori muzeja su bili bivši zatvorenici u Aušvicu. To mesto godišnje poseti više od dva miliona ljudi.
  • a sto tek sada?

    30.11.2019 16:27
    (ide li da ukljuci furune...?)
    #samopitam
  • Novosadjanka

    30.11.2019 00:29
    Strasno
    Bila, videla....uzas stradanja. Svako mlado bice bi trebalo da poseti Ausvic Birkenau i vidi i cuje o stradanjima nevinog naroda. Mnoge stvari bi im bile mnogo jasnije. Dve mlade devojke koje su bile sa nama u grupi (strnkinje) su plakale celom putem obilaska...jako potresno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Belorusija zabranila Dojče vele

Beloruske vlasti proglasile su danas beloruski servis nemačkog državnog medija Dojče vele ekstremističkom organizacijom i zabranile njegove aktivnosti u zemlji.