Glasanje 250.000 stanovnika bilo je ključni deo mirovnog sporazuma iz 2001. godine kojim je okončan građanski rat u kojem je poginulo 20.000 ljudi.
Pošto odluka referenduma nije obavezujuća, konačna odluka zavisi od pregovora vlada Bugenvila i Papue Nove Gvineje.
Predstavnik UN u Papui Novoj Gvineji, Đanluka Rampola, rekao je krajem novembra uoči referenduma da su Ujedinjene nacije naporno radile na tome da glasanje bude mirno, transparentno, inkluzivno i verodostojno.
Londonski "Gardijan" jutros piše da je više od 180.000 stanovnika Bugenvila, grupe ostrva 700 kilometara od obale Papue Nove Gvineje u Solomonskom moru, učestvovalo na referendumu. Skoro 98 odsto (176.928) glasalo je za nezavisnost, a manje od dva odsto (3.043) glasalo je da ostanu deo Papue Nove Gvineje, ali sa "većom autonomijom". Bilo je 1.096 nevažećih listića.
Građani u mestu Buki koji su se prošle noći okupili da čuju rezultat koji je objavila predsednica Komisije za referendum Berti Ahern, aplaudirali su, pevali i radovali se, čemu se pridružio i predsednik tok autonomnog ostrvskog regiona Džon Momis.
Postoje bojazni da bi vlada Papue Nove Gvineje, koja ne želi da izgubi deo teritorije ili da otcepljenje postane primer drugim pokrajinama, mogla da ukine proces pregovora o tome, a neki posmatrači iz Bugenvila procenjuju da bi mogla da protekne i decenija pre proglašenja nezavisnosti.
Postoje zabrinutosti da bi odlaganje tog procesa moglo izazvati frustraciju u Bugenvilu i na kraju dovesti do nemira, što bi ugrozilo jedva postignut mir na ostrvima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Predlog
Trebalo bi da im pošaljemo posmatračku misiju.
Evo, na primer - ja.
Dobrovoljno se javljam za posmatranje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar