Sporni Zakon o slobodi veroispovesti sutra stupa na snagu u Crnoj Gori

Zakon o slobodi veroispovesti i pravnom položaju verskih zajednica, koji je uoči i nakon usvajanja u Skupštini Crne Gore izazvao nezadovoljstvo vernika Srpske pravoslavne crkve i opozicionih partija, sutra stupa na snagu.
Sporni Zakon o slobodi veroispovesti sutra stupa na snagu u Crnoj Gori
Foto: 021
Time prestaje da važi dosadašnji Zakon o pravnom položaju verskih zajednica iz 1977. godine, prenosi RTCG.
 
Novi zakon garantuje punu slobodu veroispovesti svim vernicima i ravnopravan položaj svih verskih zajednica u Crnoj Gori, kao i punu slobodu uverenja građanima koji nisu vernici.
 
Propisano je da će svi verski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a koji su bili imovina države Crne Gore pre 1918. godine i koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke verske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina.
 
Ako verska zajednica raspolaže dokazima da je na osnovu nekad ili danas važećih propisa postala vlasnik neke imovine, država će to priznati i poštovati, predviđeno je zakonom.
 
U skladu sa crnogorskim Zakonom o slobodi veroispovesti Srpska pravoslavna crkva neće moći da se registruje pod tim imenom, a nejasno je da li će uopšte moći da se registruje, s obzirom da bi morala da dostavi podatke o svom osnivaču koji ne postoje.
 
Iako Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori postoji od svog osnivanja 1219. godine, istoričar Dejan Ristić kaže da pod tim imenom neće moći da se registruje, jer zakon predviđa da ime verske zajednice ne sme da sadrži naziv bilo koje druge države ili njena obeležja. To znači da pravoslavna crkva u Crnoj Gori ne može da se zove Srpska pravoslavna crkva, jer je to obeležje druge države, rekao je Ristić za Sputnjik.
 
Prema njegovim rečima, to znači da bi Mitropolija crnogorsko-primorska, odnosno sve eparhije na teritoriji Crne Gore, prilikom eventualne registracije morale iz svog naziva da izbace reč "srpska", da prestanu da koriste crkvenu zastavu, koja je srpska trobojka, i da dostave odluku o osnivanju iz 1219. godine.
 
Apsurdno je, kaže Ristić, i da zakon predviđa da uz odluku o osnivanju verske zajednice moraju da se dostave podaci o njenom osnivaču. S obzirom da je u slučaju SPC to Sveti Sava, morao bi da se dostavi njegov matični broj, ili broj njegove lične karte, kao i dokaz o državljanstvu i prebivalištu, sa svojeručnim potpisom.
  • Стари Грк

    07.01.2020 21:50
    Софокле
    Ђукановић или није читао "Антигону" или је заборавио како је прошао Креонт - човек који је прописао закон супротан божјем моралу... То решење и тај исход су вечити и ко то не поштује, пролеће дан кад је згрешио... Треба читати добре писце...
  • realno

    07.01.2020 16:58
    Kako je pitanje SPC rešeno u Makedoniji? Ne znam sigurno, ali čuo sam da je slično urađeno.
  • P

    07.01.2020 16:25
    P
    Đaba sve i litije i molitve i mirna šetnja sve ostaje crnoj gori. Nek ne uzima i neradi ovakve stvari da nema jaku podršku. A i av se neoglašava dobio bi po nosu.. Mila mogu da mrze,pljuju,kunu,nevole itd. Ali po meni jedini na balkanu koi je nešto naučio od tita i to primenjuje pametan igrač po meni. Zeznu je ruse finansiski i okrenuo se zapadu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet