Splićanin žrtva "modernih džeparoša" - skenirali mu karticu koja je bila u džepu i ispraznili račun

Jedan Splićanin koji je u Italiju otišao na skijanje postao je žrtva modernih džeparoša - onih koji novac kradu s platne kartice.
 Splićanin žrtva "modernih džeparoša" - skenirali mu karticu koja je bila u džepu i ispraznili račun
Foto: Pixabay
Da mu je račun "tanji" za oko 1.000 evra saznao je odmah, dok je boravio na skijalištu u Južnom Tirolu.
 
"Na sreću sam ugovorio uslugu koja mi omogućuje da, po svakoj obavljenoj transakciji, primim SMS poruku od banke. Tako mi je prvo stigla poruka u kojom me 'obaveštavaju' da sam u tom momentu - dok sam bio na skijanju i Italiji - potrošio 4.500 danskih kruna, i to u Danskoj?! To je otprilike 4.500 kuna. U istoj minuti stižu još dve poruke, ovaj put iz Holandije, i to jedna na 200 evra, a druga na 260, a ja sam i dalje na žičari u Italiji... Kako je reč o bankovnoj kartici koju vrlo retko koristim za nekakve transakcije, a ne dižem ni novac na bankomatu, naravno, shvatio sam odmah da sam žrtva prevare. Nisam čekao ni trenutak, kontaktirao sam Raifaizen banku u Hrvatskoj, koja mi je izdala karticu, da ih obavestim kako sam 'pokraden'", ispričao je ovaj Splićanin za Slobodnu Dalmaciju.
 
On dodaje da je banka pokrenula postupak za povraćaj novca i blokirala karticu čim je utvrđeno da se radi o prevari. Njegova brza reakcija i reakcija banke sprečili su da ostane bez još novca, pošto je dan kasnije pokušana još jedna transakcija sa iste kartice.
 
"Neko mi je, kako sam obavešten, skenirao karticu iz neposredne blizine, verovatno preko uređaja nalik onom POS-u, ali ko bi znao kada. Moglo je biti i pre šest meseci, na primer. Od mene je ta osoba morala biti udaljena tek nekoliko centimetara jer se samo na taj način mogu skinuti svi podaci", objašnjava Splićanin, koji je prema pisanju Slobodne Dalmacije prva hrvatska žrtva elektronskog džeparenja.
 
Da se ovaj slučaj desio potvrdili su i u Hrvatskoj udruzi banaka (HUB), navodeći da Hrvat jeste bio žrtva ovakve prevare, ali da spomenute zloupotrebe kartica još uvek nisu evidentirane unutar granica Hrvatske.
 
Iz više banaka je odgovoreno da za sada nisu imali slučajeve elektronskog džeparenja, a klijentima savetuju da prilikom beskontaktnog plaćanja budu sigurni da samo oni imaju pristup kartici. Drugim rečima, da ne dopuste trgovcu ili konobaru da "odšeta" s karticom.
 
Vodite računa o tome gde držite novčanik, odnosno beskontakte kartice
 
S obzirom na to da je karticu potrebno skenirati iz neposredne blizine, važno je gde je držite, a iz jedne banke klijentima preporučuju korišćenje posebnog novčanika s RFID zaštitom. Naime, RFID tehnologija omogućava beskontaktni prenos podataka s nosača podataka na računar.
 
Prenos se odvija putem posebnog uređaja zvanog čitač podataka, a jedan od najčešćih primera upotrebe RFID-a je upravo beskontaktna bankovna kartica.
 
Ko ne želi da troši novac na specijalne novčanike može se zaštiti i u kućnoj radinosti, a iz Hrvatske udruge banaka predlažu običnu aluminijsku foliju koju možete staviti u novčanik. Folija, navodno, onemogućava skeniranje podataka s beskontaktne kartice.
  • O lenčugama

    19.01.2020 15:44
    Većina banaka to odgovori, jer su lenčuge.
    Jednostavno, lenčuge.
    Poruka za plaćanje koja se odvija beskontaktno se razlikuje od poruke kada se kontaktno plaća.
    Dovoljno je siključiti verifikaciju vrste poruke.
    Ali, lenčuge neće da izlaze u susret klijentima.
    U svetu se prave čak i male alu zaštitne kutije za ovakve vrste kartica.
    Ne sećam se da me je banka pitala da li želim beskontaktnu opciju.
    Znači, dobar sudski postupak bi ih naučio pameti.
    I njih i izdavaoca kartice.
  • @Pay

    19.01.2020 14:38
    Ja sam odmah kontaktirao banku čim sam dobio karticu da mi se isključi RFID na kartici na šta su mi odgovorili sledeće: "Na kartici koja to podržava, tu opciju nije moguće isključiti. Limit po jednom plaćanju je 1500 rsd, a tokom dana se na taj način (beskontaktnim plaćanjem) može potrošiti 5000 rsd, to je limit za sve kartice kada je u pitanju beskontaktno plaćanje."

    Znači za sada folija ili nešto slično
  • 0 kul

    19.01.2020 08:18
    Pogledajte na jutjubu Kevina Mitnika.
    Shvaticete koliko je to razvijena metoda skeniranja kartica. Tip je jedan od najpoznatijih hakera.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet