Kako je Evropa lagala sebe da je spremna za virus korona

Manje od mesec dana pre nego što se Evropa upustila u borbu za maske, respiratore i testiranja opreme za borbu protiv koronavirusa, vlade su saopštile Briselu da su njihovi zdravstveni sistemi spremni i da nema potrebe naručivati više zaliha, pokazuju dokumenti EU, a piše agencija Rojters.
Kako je Evropa lagala sebe da je spremna za virus korona
Foto: Pixabay
Ova je optimistična procena u velikoj suprotnosti s nedostatkom maski i medicinske opreme samo nekoliko sedmica kasnije, kada je Evropska komisija procenila da su potrebe zemalja članica EU 10 puta veće nego što bi to obično bile dostupne, prenosi Radio Slobodna Evropa.
 
Iako se zaliha opreme, uglavnom, svodi na "pumpanje" globalne potražnje, interni i javni dokumenti u koje je Reuters imao uvid pokazuju da su vlade Evropske unije mogle da pogoršaju svoje stanje zbog precenjivanja kapaciteta za reagovanje.
 
"Stvari su pod kontrolom", izjavio je zvaničnik Evropske komisije na sastanku iza zatvorenih vrata s diplomatama zemalja članica 5. februara, dve sedmice nakon što je Kina zatvorila gotovo 60 miliona ljudi u provinciji Hubei, što otprilike predstavlja celokupno stanovništvo Italije.
 
"U državama članicama postoji snažna spremnost, većina ih ima uspostavljene mere za otkrivanje i lečenje COVID-19", rekao je zvaničnik, prenoseći komentare državnih predstavnika, navodi se u zapisnicima sa sastanka koje je video Rojters.
 
To je bilo samo dve sedmice pre prvih žrtava koronavirusa u Italiji, gde je od COVID-19 do 1. aprila umrlo 12.428 osoba, što je skoro četiri puta veći broj smrtnih slučajeva nego u Kini.
 
Upitan da li dokumenti koje je Rojters analizirao pokazuju da je evropski odgovor bio prespor, portparol izvršne vlasti EU rekao je: "Od januara je Komisija ponudila mogućnost podrške državama članicama".
 
Vlade EU počele su da shvataju ozbiljnost situacije u martu, ali umesto da se usredsrede na zajedničko delovanje, mnoge su pribegle protekcionističkim merama, podižući trgovinske barijere kako bi ometale izvoz medicinske opreme svojim komšijama.
 
Italija još uvek ima samo delić od 90 miliona maski za lice koje su njenim medicinskim radnicima potrebne svakog meseca, Francuska je prošle sedmice naručila više od milijardu maski, dok proizvođači prilagođavaju proizvodne linije za izradu ventilatora, prenosi RSE.
 
Optimistička analiza, koju je 5. februara predstavio službenik Evropske komisije, proizišla je iz niza sastanaka sa zdravstvenim stručnjacima iz država članica EU.
 
Na sastanku 31. januara, delegati nacionalnih ministarstava zdravlja rekli su Komisiji da im ne treba pomoć za nabavku medicinske opreme, navodi se u zapisniku, prenosi britanska agencija.
 
"Nijedna zemlja do sada nije zatražila podršku da bi provela dodatne protivmere“, navodi se u zapisniku, sa samo četiri države koje su upozorile da će im, možda, trebati zaštitna oprema ako se situacija u Evropi pogorša. Četiri zemlje nisu imenovane.
 
Mesec dana nakon prve ponude za pomoć i nakon što je od vlasti zatražila da prijave svoje potrebe na najmanje dva sastanka, Evropska komisija pokrenula je 28. februara zajednički program nabavke maski za lice i drugih zaštitnih sredstava.
 
Tender u ime 25 država članica na početku nije dobio nijednu ponudu, pokazao je interni dokument u koji je Rojters takođe imao uvid.
 
Zemlje članice EU sada procenjuju ponude napravljene u okviru drugog tendera, ali još nisu potpisani ugovori i isporuke su, prema procenama Komisije, sedmicama daleko.
 
Vlade EU uverile su Brisel da su njihovi medicinski radnici dobro informisani o postupanju sa pacijentima sa COVID-19, prema dokumentima koje je pregledao Reuters, mada je Italija od medicinskog osoblja zahtevala da nose maske samo u sumnjivim slučajevima od 24. februara.
 
Zaraženo je gotovo 10.000 italijanskih zdravstvenih radnika, ili više od devet posto od svih slučajeva u Italiji, prema službenim podacima.
 
Na sastanku EU 4. februara, nacionalni stručnjaci za zdravstvo rekli su: "Dijagnostički kapaciteti su uspostavljeni, a nekoliko zemalja je započelo sa uvođenjem testiranja."
 
Tekst o ovoj situaciji u celini čitajte OVDE.
  • Nizina

    03.04.2020 08:10
    Marko Zvaka
    Pogledajte Marko Zvaku. Za zelezaru Smederevo i kineze....
  • Građanin XY

    03.04.2020 08:08
    za gradjaninX
    Podrška za "gradjaninX". Imao sam nedavno razgovor sa jednom osobom koja radi u Kini. Kaže mi da u Kini NIKO ne pominjenje Tjenanmen jer mladi Kinezi uopšte ne znaju šta se tamo desilo. Zvanično ih je ubijeno od 400 - 1000, a nezvanično par hiljada. Kaže da im se prisluškuje svaki razgovor i kontakt preko compa te da reaguju odmah ako neko to pomene. U tom smislu potpuno podržavam potpisanog "gradjaninX" da im se ne može verovati.
  • Notorni

    03.04.2020 05:54
    Verujem da Kinezi sigurno lažu kao i uvek i ne bi trebalo da ih slepo kopiramo.
    Oni imaju 1.6 bilijardu stanovnika, tj i zvanično višak i smatram da ne mare za ljudske živote već samo za komunističku partiju.
    I Ameri nekad lažu, ali i Kinezi lažu. Itd.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet