Tako će ponovo, nakon 2014. godine, na zvaničnoj državnoj komemoraciji biti i predsednik Hrvatske, predsednik Sabora i predsednik Vlade, kao i predstavnici srpske i romske nacionalne manjine, jevrejske zajednice i Saveza antifašističkih boraca.
Proteklih pet godina bivša predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović na komemoraciju je slala izaslanika, a počast žrtvama odavala je sama, uglavnom nekoliko dana pre državne komemoracije.
Od 2016. godine predstavnici manjina i antifašisti odbijali su prisustvo državnoj komemoraciji ocenjujući da se u Hrvatskoj revidira istorija Drugog svetskog rata.
Zbog epidemije virusa korona, komemoracija će se ove godine održati uz poštovanje mera socijalne distance, a pred spomenikom "Kameni cvet" državni vrh Hrvatske će položiti venac, a ostali po cvet i neće biti drugih aktivnosti.
Koncentracioni logor Jasenovac postojao je 1.337 dana, a javna ustanova Spomen područje Jasenovac prikupila je imena i podatke za 83.145 žrtava ubijenih zbog svoje verske, nacionalne ili ideološke pripadnosti.
U Jasenovcu su 22. aprila 1945. godine logoraši pokušali proboj. Od 1.073 logoraša, koliko ih je tada bilo, u proboj je krenulo njih 600, a preživelo je stotinak. Preostalih 473, koji nisu krenuli u proboj, ubijeni su i spaljeni. Istoga dana počeo je i proboj zatočenika Kožare, dela logora u mestu Jasenovcu. Od 167 logoraša, proboj ih je preživelo 11.
Izraelski ambasador: Podsetiti na zločinački karakter NDH
Izraelski ambasador u Hrvatskoj Ilan Mor poručio je da se u vreme pandemije treba ponovo posvetiti ljudskoj solidarnosti i borbi protiv antisemitizma i mržnje, koji se svetom šire poput virusa.
"Danas, usred globalne pandemije, koja ne razlikuje muškarce, žene i decu, moramo se ponovo posvetiti ljudskoj solidarnosti, zajedničkoj odgovornosti, poštovanju i beskompromisnoj borbi protiv antisemitizma i mržnje koji se, poput virusa, šire svetom", rekao je Mor.
Mor je naglasio da se "moramo podsetiti na zločinački karakter Nezavisne Države Hrvatske i njenu politiku prema Jevrejima, Srbima, Romima i antifašistima".
"Ustaški režim, jedan od najgorih od onih koji su sarađivali sa nacistima, počinio je jezive stvari u Jasenovcu. Ustaško vođstvo i njegovi krvnici su bili podstaknuti nacističkom ideologijom antisemitizma, rasizma, nacionalizma, verske netrpeljivosti i mržnje", kazao je Mor.
Ambasador je istakao da treba nastaviti borbu protiv rastućih trendova istorijskog revizionizma i relativizovanja, pokušaja umanjivanja kriminalne prirode nacizma i saradničkih režima, poput NDH, i suprotstaviti se pokušajima prećutkavanja istorijskih istraživanja nacističkih zločina.
"Suočavanje sa zločinima iz prošlosti je dugačak put kojim se mora krenuti odlučno, hrabro i istrajno, uprkos svim poteškoćama. Holokaust se dogodio - dakle, može se dogoditi opet", zaključio je Mor.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Džo
Jugoslavenska komisija je ustanovila da je tu pobijeno oko 700 000 ljudi, dok su Englezi i Nemci tvrdili preko 900 000 ljudi.
Danas ulizice i sinovi nacista i izdajnika drže Tudjmanovu cifru od 80 000.
/
Kevin Spejsi
Dokument koji treba da bude nauk svim generacijama, a prvenstveno generacijama koje stasavaju na prostoru cele bivše Jugoslavije.
I obavezno štivo savremenoj omladini svih nacionalnosti u Hrvatskoj, jer ZLO treba prepoznati da bi se gradio normalan život.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar