Protest preduzetnika u Zagrebu, traže da im država pomogne u očuvanju poslovanja

Hrvatski preduzetnici protestovali su danas na Markovom trgu u Zagrebu, u organizaciji udruženja "Glas preduzetnika ", zahtevajući da im država pomogne u očuvanju poslovanja pogođenog merama za suzbijanje epidemije.

Više od stotinu ljudi je nosilo na protestu transparente s natpisima "Stop parafiskalnim nametima", "Stop diskriminaciji event industrije", "Skinite nam namete" i sličnom, prenosi portal Index.hr.

Predsednik udruženja “Glas preduzetnika” Hrvoje Bujas izjavio je da su jutros prvi put imali razgovore s predstavnicima tri ministarstva - finansija, turizma i mora i saobraćaja i infrastrukture.

"Dobili smo jasna jamstva ministarstava", rekao je Bujas, istakavši da se prvi put u hrvatskoj istoriji dogodio protest preduzetnika.

"Danas smo čuli od ministra turizma Garija Kapelija da će se do 27. maja znati koliki će deo sredstava od 500 milijardi evra iz EU fonda za pomoć članicama dobiti Hrvatska. Je li to jedna, dve ili tri milijarde evra, videćemo, i onda ćemo znati koliko će toga ići preko HBOR-a, koliko preko Hamag-Bicroa, za subvencije i eventualno produžavanje mera podrške”, dodao je.

Takođe je naveo da su sagovornici iz ministarstava danas najavili produženje mera podrške na bazi mesec po mesec, za jun i jul, te da će kriterijum biti rigorozniji.

U izjavi novinarima, Bujas je naglasio da želi da hrvatskoj vladi, sadašnjoj i budućoj, budu jasni osnovni postulati koji bi omogućili više rada bez 'ubijanja' s porezima.

"Gasite parafiskalne namete, a porezi neka budu pravični. Predlažemo 'flat rate' od 20 posto, na primjer, i 5.000 kuna osnovice koja je neoporeziva, da oni koji zarađuju najmanje imaju novca za život", poručio je on.

Drugi postulat je digitalizacija društva kako država ne bi terala preduzetnike na stotine šaltera, treći je "više pravde", odnosno plaćanje PDV-a kada preduzetnici naplate fakturu, a četvrti je "manji porezi".

Učesnici protesta očekuju novi sastanak s predstavnicima tih ministarstava za nedelju dana, kada bi trebalo da bude poznato koliko EU novca ide Hrvatskoj.

Takođe očekuju da će dobiti odgovor u vezi sa problemom koji povremeni prevoznici imaju s lizing kućama koje ne žele da razgovaraju sa njima.

Naime, prevoznici od banaka i lizing društava traže moratorijum na kredite i lizinge na rok od najmanje 12 meseci uz otpis kamata, ali i bespovratna sredstva iz fondova EU za spas branše, kao i produženje mera za očuvanje radnih mesta za dodatna tri meseca i ukidanje periodičnih tehničkih pregleda za vreme trajanja epidemije. Žele da im se kamate na kredite otpišu ili smanje na nivo od 0,5 do 1,0 posto, sa sadašnjih 4,0 procenta.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet