Pukotine su se pojavile na brodu koji se 25. jula nasukao na koralni greben u Indijskom okeanu kod Mauricijusa, pa je sve izvesnije da će se plovilo prepoloviti, javlja BBC.
Da će se brod prepoloviti i da su se na njemu pojavile velike pukotine, izvestio je premijer Mauricijusa Kumar Jugnaut.
Japanski brod "Vakašio" koji se nasukao na koralni greben je dug 299,5 i širok 50 metara i imao je 20 članova posade. Plovio je pod zastavom Paname, a vlasnik je kompanija "Okijo Marin". Veruje se da je brod prevozio oko 4.000 tona goriva. Strahuje se da se u vode koje okružuju Mauricijus dosad izlilo najmanje 1.000 tona nafte.
Aktivisti Grinpisa javljaju kako će to biti verovatno najgora ekološka kriza u istoriji Mauricijusa.
Zbog oluje zaustavljena operacija čišćenja
Zbog jakih vetrova koji su počeli da duvaju na području na kojem je nasukan brod zaustavljena je operacija uklanjanja nafte. Visoki talasi, i do pet metara visine, dodatno su otežali uklanjanje nafte, ali i povećali rizik da se nasukani brod prepolovi.
Pre nego što je loše vreme zaustavilo operaciju čišćenja, nafta se vadila iz broda i prenosila helikopterima na obalu ili u drugi brod u vlasništvu iste kompanije. Osim toga, pomagali su i volonteri koji su pravili prolaze kojima bi se nafta koja se izliva iz nasukanog broda usmerila što dalje od ostrva.
Premijer Mauricijusa je prošle nedelje proglasio vanredno stanje i zatražio međunarodnu pomoć.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Abdul Balut, osumnjičeni za napad na Paradu ponosa u Berlinu, u kojem je jedna žena poginula, a više osoba teško povređeno, ubijen je u policijskoj akciji u berlinskoj četvrti Špandau, preneli su nemački mediji.
Šef visokog komesarijata UN za ljudska prava Folker Tirk izabran je u drugom mandatu uprkos protivljenju SAD, Rusije i Izraela da ostane na toj funkciji još četiri godine.
Svetski program za hranu Ujedinjenih nacija upozorio je da će do oktobra morati značajno da smanji svoju pomoć za Gazu, gde podržava 70 odsto stanovništva, osim ako se ne obezbede dodatna finansijska sredstva.
Petoro alpinista iz Bosne i Hercegovine poginulo je na planini Elbrus u Rusiji, potvrdio je načelnik Gorske službe spasavanja Zenica Kenan Hrustanović.
Muškarac osumnjičen za napad automobilom u subotu uveče tokom Parade ponosa u Berlinu, identifikovan je kao 21-godišnji Abdul B. pripadnik lokalnih islamističkih krugova.
Razorni zemljotresi koji su pogodili Venecuelu 24. juna prouzrokovali su direktnu materijalnu štetu od oko 19,6 milijardi dolara, saopštila je Svetska banka.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen danas je izjavila da je Evropa uz Francusku i Španiju koje se suočavaju sa razornim šumskim požarima i objavila da im evropske zemlje šalju pomoć.
Predsedništvo Bosne i Hercegovine (BiH) ratifikovalo je IPA paket za period 2025-2027, čime je odobreno 140,5 miliona evra bespovratnih grantova Evropske unije (EU), saopštila je danas Delegacija EU u BiH.
Od početka godine u Francuskoj je izgorelo oko 70 hiljada hektara, što je premašilo bilans za celu 2022. godinu, navodi se u saopštenju evropskog satelitskog Efis sistema.
Najmanje jedna osoba je poginula, a druga se vodi kao nestala nakon udesa malog aviona koji je danas udario u kuću u severnoj Nemačkoj, objavila je policija.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore je objavilo da je saobraćajna policija u Baru danas pomoću drona evidentirala saobraćajne prekršaje što je dovelo i do jednog hapšenja.
Nega zaraženih u brzo rastućoj epidemiji ebole u Kongu je danas poremećena štrajkom zdravstvenih radnika koji protrestuju jer uz platu nisu dobili bonus za učinak.
U lokalnoj vatrogasnoj službi na grčkom ostrvu Krf proglašena je uzbuna zbog požara koji su izbili u centralnim delovima ostrva Janades i u Livadi Ropi.
Petrol i INA su uveli privremena ograničenja prodaje goriva na benzinskim stanicama zbog povećane potražnje i neizvesnosti na međunarodnim energetskim tržištima.
Gruzija je jutros doživela drugi veliki nestanak električne energije u poslednja dva dana, zbog čega su Tbilisi i drugi veliki gradovi ostali bez struje, a deo transportne i komunalne infrastrukture bio je paralisan.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar