Internet je mesto na kom se jasno oseća sukob između liberalnih i autoritarnih stavova: veb stranice društvenih mreža nisu zabranjene, ali njihovo korišćenje može vas odvesti u zatvor, navodi britanski list.
Novi zakon je kroz parlamentarnu proceduru prošao ovog leta i na snagu stupa u četvrtak, 1. oktobra. Biće to značajan korak u naporima Ankare da kontroliše internetski sadržaj.
Njime se obavezuju platforme poput Tvitera, Fejsbuka ili Jutjuba da otvore kancelariju u Turskoj ili imenuju predstavnika koji je će biti odgovoran vlasti - zakonski ali i poreski obavezan. Ako ove kompanije to ne ispune u roku od šest meseci, turske vlasti će moći da zabrane oglašavanje na njihovim platformama, kao i da ih kazne velikom novčanom sumom.
Hiljade ljudi su svake godine hapšene zbog objava na Internetu, obično zbog optužbi za vređanje Turske ili predsednika.
Slučaj novinara Oktaja Čandemira bizaran je primer hirovitih i grubih načina na koji se turski zakon primenjuje na digitalno carstvo, piše Gardijan. Kada je ovog meseca u njegov stan upalo dvadesetak policajaca, Čandemir je strahovao od najgoreg scenarija budući da novinare koji kritikuju vladu često optužuju za terorizam.
Umesto toga, jedan od policajaca izvukao je telefon i podsetio ga na šaljivu objavu na Tviteru nekoliko dana ranije, a u kojoj ismeva televizijske emisije o osmanskim sultanima.
"Uhapšen sam prema članu 130 zbog vređanja sećanja na mrtvu osobu. Rekli su mi da klevećem osmanske sultanije", kazao je Čandemir.
Nakon noći provedene u lokalnoj policijskoj stanici u Vanu, pušten je da se brani sa slobode. Preti mu kazna od dve godine zatvora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
mikrob
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar