Nakon više od decenije planiranja, počela je izgradnja najdužeg podvodnog tunela na svetu, koji će kroz Baltičko more povezivati Dansku i Nemačku.
Tunel "Femarnbelt" spuštaće se i do 40 metara ispod Baltičkog mora, a biće otvoren 2029. godine.
Tunel, koji će biti dug 18 kilometara, jedan je od najvećih evropskih infrastrukturnih projekata, a u njega će biti uloženo preko sedam milijardi evra, prenosi CNN.
Tunel će prolaziti Femarnovim pojasom, tesnacem između nemačkog ostrva Femarn i danskog ostrva Loland, a zamišljen je kao alternativa trenutnoj trajektnoj liniji iz Rodbija i Putgardena koja svake godine prevozi milione putnika.
Trajektu treba 45 minuta, a nakon izgradnje tunela, vozom će biti potrebno sedam, a automobilom 10 minuta kako bi se iz jedne države prešlo u drugu.
Tunel, čiji je službeni naziv ''Fermarnbelt fiksed link'' (Fehmarnbelt Fixed Link), ujedno će biti i najduži kombinovani tunel na svetu, jer će imati komponente autoputa i železnice.
Sastojaće se od dva autoputa, koji će biti odvojeni službenim prolazom i dvema električnim železničkim prugama.
"Danas, ako idete vozom od Kopenhagena do Hamburga, treba vam oko četiri i po sata. Posle završetka izgradnje tunela, isto putovanje trajaće dva i po sata. Mnogi lete između ta dva grada, ali će u budućnosti biti bolje samo sesti u voz", rekao je Jens Ole Kaslund, tehnički direktor u danskoj državnoj kompaniji Femern A/S, koja je zadužena za ovaj veliki projekat.
Isto putovanje biće brže i za vozače, jer će se uštedeti vreme koje inače provedu u čekanju na trajekt.
Projekat datira još od 2008. godine kada su Nemačka i Danska potpisale ugovor o izgradnji tunela. Posle toga je trebalo više od 10 godina kako bi obe države donele posebne zakone i sprovele povezane studije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Češka policija privela je ruskog mitropolita Ilariona zbog sumnje da je posedovao droge, izjavio je jedan od njegovih saradnika iz Ruske pravoslavne crkve.
Institucije Evropske unije (EU) pokrenule su novi projekat saradnje na Zapadnom Balkanu u partnerstvu sa nadležnima za intelektualnu svojinu u regionu.
U talasu visokih temperatura, koji je poslednjih dana zahvatio Francusku, zabeleženo je sedam smrtnih slučajeva, izjavila je portparolka francuske vlade Mod Brežon.
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas da bi pregovori o sporazumu sa Iranom mogli da traju nekoliko dana nakon što je vojska SAD ponovo napala tu zemlju.
20 osoba uhapšeno na Kritu pod optužbom da su prevarom došle do subvencija za poljoprivredu Evropske unije preko bivše grčke Agencije za plaćanje OPEKEPE.
Velika Britanija, Francuska, Španjija, Italija i Kanada blokirale su plan generalnog sekretara NATO Marka Rutea da sve članice tog vojnog saveza izdvajaju 0,25 odsto svog bruto domaćeg proizvoda za vojnu pomoć Ukrajini.
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa zabranila je ključnim američkim zvaničnicima za proučavanja zaraznih bolesti da direktno razgovaraju sa predstavnicima Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Kod jednog španskog državljanina, koji je evakuisan sa broda MV Hondius i nalazi se u izolaciji u bolnici u Madridu, potvrđen hantavirus, saopštilo je špansko Ministarstvo zdravlja.
Predsednik Irana Masud Pezeškijan izdao je naredbu da se obnovi pristup zemlje internetu, javlja agencija Rojters pozivajući se na iranske državne medije.
Iz bolnica u provinciji Ituri na severoistoku Konga, pobeglo je 25 pacijenata zaraženih ebolom, nakon što su bili meta najmanje tri napada, rekao je danas direktor Opšte referentne bolnice u Mongbvalu Ričard Lokodu.
Šef američke diplomatije Marko Rubio izjavio je večeras da nije moguće postići dogovor o iranskom nuklearnom programu za 72 sata, čak i dok Amerikanci i Iranci kažu da finalizuju sporazum o okončanju rata.
Kina je lansirala danas letelicu Šendžu 23 koja će prevesti troje astronauta do njene svemirske stanice, a jedan od njih će ostati u svemiru godinu dana.
Više hiljada ljudi okupilo se danas u centru Madrida kako bi protestovali protiv rasta troškova stanovanja, koji su mnoge građane izbacili sa tržišta nekretnina, naročito u većim gradovima.
Turska policija upala je u kancelariju glavne opozicione stranke Republikanske narodne partije (CHP), ispaljujući suzavac i gumene metke na pristalice i zvaničnike stranke okupljene ispred ulaza u stranačke prostorije.
Serija lažnih dojava policiji i vatrogascima poslednjih dana u Poljskoj završila je sinoć obijanjem vrata i upadom vatrogasaca u jedan od stanova poljskog predsednika Karola Navrockog u Gdanjsku.
Komentari 5
Pićuka
Goran
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar