Više desetina pravoslavnih vernika okupilo se u Nikoziji ispred kiparskog javnog servisa, tražeći da se na ovogodišnju Evroviziju ne pošalje izabrana predstavnica Elena Cagrinu sa pesmom "Đavo" (El diablo).
Oni su na skupu nosili krstove i pevali crkvene pesme, a navode da pesma koja je izabrana da Kipar predstavlja na Evroviziji "promoviše satanizam".
"Mi protestujemo mirno, ne đavolu", "Pokajte se i vratite se Hristu" i "Hristos spasava, đavo ubija", bili su samo neki od natpisa na transparentima koje su nosili okupljeni.
Ranije je kiparska pravoslavna crkva zatražila da pesma ne učestvuje na takmičenju, navodeći da se "ruga moralnim načelima zemlje" i da zagovara "predavanje đavolu i podstiče njegovo obožavanje".
Sveti sinod, najviše telo crkve koje donosi odluke, naveo je u saopštenju da pesma "u suštini hvali fatalističko potčinjavanje ljudi đavolskoj vlasti" i pozvao državnu radioteleviziju da je zameni onom koja "izražava našu (kiparsku) istoriju, kulturu i tradiciju".
Portparol kiparskog predsednika Viktoras Papadopoulos je rekao da, iako se stavovi neistomišljenika poštuju, vlada ne može ukinuti slobodu izražavanja.
"Vlada u potpunosti poštuje kreativnu, intelektualnu i umetničku slobodu koja se ne može pogrešno protumačiti ili ograničiti zbog naslova pesme i ne treba pripisivati nepotrebne dimenzije", rekao je Papadopoulos u pisanoj izjavi.
Međutim, javni servis i pevačica tvrde da se radi o pogrešnoj interpretaciji pesme, te da se u pesmi zapravo radi o nasilnoj vezi dvoje ljubavnika. Pevačica Elena Cagrinu je rekla je da pesma govori o ženi koja vapi za pomoći nakon što se zaljubila u "lošeg dečka" i dodala da je drugačije tumačenje "neosnovano".
"Pesma šalje snažnu poruku, protiv bilo kog oblika zlostavljanja, poput one prenete u đavolu", rekla je ona za AP.
Dodala je da je hrišćanka i da joj je vera veoma važna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je ga je načelnik Glavne obaveštajne uprave Kiril Budanov obavestio o pripremi novih vojnih operacija ruskog rukovodstva u Evropi.
Ministarka kulture Poljske Hana Vroblevska je otkrila da se pravi plan evakuacije kulturnih dobara i umetničkih dela iz poljskih muzeja i galerija za slučaj agresije Rusije na Poljsku.
Više od 20 ljudi, među kojima žene i deca, poginulo je danas, a više ih je ranjeno u napadu bombaša samoubice koji se razneo u crkvi Mar Elias u Damasku.
Alžirske vlasti saopštile su da su tri osobe poginule i da je 81 povređena, kada se srušila ograda na gornjoj tribini stadiona, na kraju utakmice u kojoj je MC Alžir osvojio devetu šampionsku titulu.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da su bombarderi B-2 američkog ratnog vazduhoplovstva korišćeni u napadima na iranska nuklearna postrojenja.
Slovenija je donela odluku o produženju sprovođenja privremene kontrole na svojim unutrašnjim šengenskim granicama sa Hrvatskom i Mađarskom za još šest meseci.
Telo nemačkog državljanina, lekara Volframa Mislera, koji je pre osam meseci doputovao u BiH radi istraživanja, pronađeno je na planini Prenj, saopštila je Gorska služba spasavanja Prenj - Konjic.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan osudio je "agresiju" SAD posle američkog bombardovanja iranskih nuklearnih lokacija, i optužio Vašington da stoji iza vojne operacije Izraela u Iranu.
U poslednja 24 sata, u palestinske bolnice u Pojasu Gaze doneta su tela 51 osobe nastradale u izraelskim napadima, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Gaze.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je dobio informaciju da je "jedna grupa iz Konjica, okupljena oko nekih biznismena, ucenila njegovu glavu na milion evra".
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da se ne beleži porast nivoa radijacije u Iranu oko nuklearnih postrojenja te zemlje, preneo je Rojters.
Američkim diplomatama je naloženo da proveravaju objave na društvenim mrežama i internetu svih stranih državljana koji apliciraju za studentske i druge obrazovne vize, prema dopisu Stejt departmenta.
Iran zadržava pravo na sve opcije samoodbrane nakon američkog bombardovanja iranskih nuklearnih postrojenja, objavio je iranski ministar spoljnjih poslova Abas Arakči.
Papa Lav XIV obavezao se da će iskoreniti seksualno zlostavljanje u crkvi, navodeći da Rimokatolička crkva ne sme da toleriše bilo koji oblik zlostavljanja.
Komentari 1
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar