Preminuo borac protiv aparthejda Dezmond Tutu

Južnoafrički nadbiskup Dezmond Tutu, jedan od najvećih boraca protiv aparthejda, umro je u 90. godini.
Predsednik Siril Ramafosa je u ime svih Južnoafrikanaca izrazio "duboku tugu" zbog smrti Dezmonda Tutua, te izuzetne ličnosti južnoafričke istorije.
 
"Smrt nadbiskupa emeritusa Dezmonda Tutua još je jedno poglavlje žalosti u oproštaju naše nacije od generacije izvanrednih Južnoafrikanaca koji su nam ostavili u nasleđe oslobođenu Južnoafričku Republiku", rekao je predsednik Siril Ramafosa.
"Čovek izuzetne inteligencije, integrisan i nepobediv protiv snaga aparthejda, on je bio istovremeno i nežan i osetljiv u svom saosećanju za one koji su patili od presije, nepravde i nasilja pod aparthejdom, i za ugnjetavane i ugnjetavače u celom svetu", rekao je Ramafosa.
 
Nadbiskup je bio slab već nekoliko meseci. On više nije istupao u javnosti ali bi uvek sa smeškom pozdravljao kamere uvek prisutne kada se negde kretao, kada je išao da primi antikovid vakcinu u jednoj bolnici ili prilikom proslave njegovog 90. rođendana u Kejptaunu u oktobru.
 
Nakon školovanja postao je anglikanski đakon. Posvećen je za sveštenika 1961. godine, a u London je otputovao 1962. godine, gde je usavršavao anglikansku teologiju. Tokom boravka u Engleskoj, obavljao je i svešteničke dužnosti u više župa Anglikanske Crkve. 
 
Godine 1967. vraća se u Južnoafričku Republiku, a od 1970. godine predavao je na Nacionalnom univerzitetu u Lesotu. Bio je u službi u Johanezburgu od 1975. godine, a 1977. godine postao je biskup Lesota. Godine 1978. izabran je za generalnog sekretara Južnoafričkog veća Crkava. 
 
Borio se protiv aparthejda kao jedan od glavnih lidera i moralna vertikala. Kritikovao je vlast, protivio se ksenofobiji i rasizmu, zalagao se za prava crnaca. Bio je biskup Johanezburga od 1984. do 1986. godine. Postao je nadbiskup Kejptauna 1986. godine, a od 1987. godine i predsednik Afričke konferencije crkava i jedan najuticajnijih verskih vođa Afrike. Predstavlja moralni uzor, bio je portparol ljudi bez prava glasa.
 
Godine 1984. Tutu je postao drugi Južnoafrikanac koji je dobio Nobelovu nagradu, nakon što ju je Albert Lutuli dobio 1960. godine. Bio je prvi crni južnoafrički anglikanski nadbiskup Kejptauna, Južne Afrike, i primat crkve Provincije Južne Afrike, danas Anglikanske crkve u Južnoj Africi. 
 
Tutu je bio borac za ljudska prava, a svoj ugled je koristio u kampanjama za pomoć potlačenima i u borbi protiv AIDS-a, tuberkuloze, homofobije, siromaštva i rasizma. Naročito se zauzimao za probleme trećeg sveta.
 
Dobio je Nobelovu nagradu za mir 1984. godine, zatim nagradu Albert Švajcer za humanost 1986. godine, Gandijevu nagradu za mir 2005. godine, kao i predsedničku medalju slobode 2009. godine, te mnoge druge nagrade. Tutu je sastavio nekoliko knjiga svojih govora i izreka, te je jedan od autora brojnih drugih knjiga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zelenski: Čekam Putina u Turskoj

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će "sačekati" svog ruskog kolegu Vladimira Putina u Turskoj, gde je Putin ranije predložio da u četvrtak počnu razgovori.