Rat će, ocenjuje se, trajati bar do kraja godine, a verovatno i mnogo duže.
To je potvrdila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, dok je američki državni sekretar Entoni Blinken evropskim saveznicima preneo saznanja Vašingtona da sve vojne i obaveštajne procene govore da će se rat između ukrajinskih i ruskih snaga zaoštriti i nastaviti bez izgleda da se zahuktale vojne mašinerije zaustave u neko dogledno vreme.
Ursula fon der Lajen je poručila građanima EU da se moraju pripremiti na to da će rat u Ukrajini trajati "možda čak i godinama" i zatražila da se Kijevu što pre isporuči što više oružja, dok je nemački ministar pravosuđa Marko Bušman odbacio zamerke da EU postaje strana u ratu jer isporučuje i teško naoružanje vlastima u Kijevu.
Bušman je izjavio da "Ukrajina vodi legitiman odbrambeni rat, pa zato podrška u oružju ne može dovesti do toga da postanemo strana u ratu".
Američki državni sekretar Blinken i savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven su, prenela je tv mreža CNN, pozivajući se na izvore Stejt departmenta, u suštini i od evropskih saveznika dobili potvrdu za američku procenu da vojni sukob u Ukrajini ne može da se okonča u neko dogledno vreme.
Načelnik američkog Združenog generalštaba general Mark Majli je u Odboru za vojna pitanja Senata izneo procene Pentagona da će rat u Ukrajini "biti dugotrajan, ne znam baš da li deceniju, ali svakako više godina".
Crne slutnje oko rata u Evropi vidno zabrinjavaju i druge delove sveta, posebno Aziju, jer je taj sukob izazvao nestabilnost svetskih razmera.
Pa tako Kina odbija da osudi rusku "vojnu operaciju" u Ukrajini, jer smatra da je Moskva opravdano zabrinuta zbog širenja NATO, iako Peking podržava suverenitet država, a u hongkonškom dnevniku "Saut čajna morning post" je osvanuo komentar u kojem su na udaru Amerika i NATO.
"Zapad konačno snosi sramotu da nije očuvao mir u Evropi", piše ovaj list.
Ugledni indijski stručnjak za međunarodne odnose i geopolitiku M.K.Badrakumar smatra da Blinken i američki zvaničnici "nisu istražili diplomatske puteve s Rusijom kao mogući most za okončanje ukrajinskog rata, pa u takvim okolnostima, savršeno jasno, mirovni pregovori Moskve i Kijeva ne mogu da napreduju".
Badrakumar zaključuje da je "veliko pitanje da li Bajdenova vlada želi da se taj sukob okonča i mir postigne kroz pregovove" i naglašava da "odgovor izgleda glasi: ne, jer činjenički SAD dolivaju vatru na taj sukob".
Štaviše, ukazuje Badrakumar, Bajden je upravo odobrio dodatnu vojnu pomoć Kijevu od 800 miliona dolara, koja uključuje teško naoružanje i laserski vođene rakete i dronove, tako da je Ukrajini od kraja februara ukupno dodeljena vojna podrška od dve milijarde i 600 miliona dolara, dok Bajden očekuje da Kongres prihvati njegov zahtev da se Kijevu u celini odobri vojna pomoć od šest i po milijardi dolara.
Amerikanci i Britanci su takođe saopštili da će ponovo njihovi vojni stručnjaci obučavati ukrajinske vojnike.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je na zasedanju šefova diplomatija NATO ovih dana izjavio da su "atlantski saveznici dosad obučili na desetine hiljada ukrajinskih vojnika".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
ns ja
Обсервер
Miko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar