Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u

Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
Foto: 021.rs
Ova banka, kako piše Nova ekonomija, u vlasništvu je biznismena bliskog SNS-u Davora Macure.
 
U računima se navodi da je novi broj tekućeg računa 190-99870-10. 
Zanimljivo je da se ovaj račun vodi u privatnoj Alta banci, za razliku od dosadašnjeg trezorskog računa, a nije dato objašnjenje za ovu promenu.
 
Na pitanja Nove Ekonomije o detaljima ugovora sa Altom i potencijalnim promenama koja ova saradnja nosi, iz EPS-a nisu odgovorili.
Ostaje nejasno na koji način će Alta biti kompenzovana za ovu uslugu i koliku će proviziju naplaćivati.
 
EPS je tokom prva tri meseca 2025. godine ostvario prihod od 46,2 milijarde dinara od snabdevanja građana električnom energijom, dok je od snabdevanja privrede prihodovao 54,8 milijardi dinara. Taj novac će, kako izgleda, ubuduće ići preko Alte.
Ranija saradnja sa EPS-om
 
Alta pej još od novembra 2023. ostavaruje profit zahvaljujući saradnji sa EPS-om, kada je postala posrednik u elektronskom plaćanju računa za struju na sajtu javnog preduzeća, kao i na aplikaciji "Uvid u račun".
 
Kako je pisao N1, EPS je kupio program, te upravljanje softverom, naplatu i prostor na sajtu dao ovoj privatnoj kompaniji, bez javne nabavke.
 
Pored usluge i zarade, EPS je firmi Alta pej poklonio i program koji donosi prihod od 28,77 dinara po transakciji preko aplikacije.
 
Broj korisnika aplikacije "Uvid u račun" početkom godine dostigao je 720.000. Da samo polovina tih korisnika plati struju preko aplikacije, Alta bi od provizije imala prihod veći od 10 miliona dinara.
 
U okviru procesa digitalizacije, EPS je u novembru prošle godine ugasio 106 svojih blagajni za naplatu struje, a od februara ove godine računi se više ne mogu plaćati na šalterima EPS-a, već isključivo elektronski ili na blagajnama banaka, poštanskih i ostalih platnih institucija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • X

    14.07.2025 21:15
    Distribucija je nemarna prema potrošačima.
    Neredovno očitavaju brojila.
    Očegledno postoji problem sa novougrađenim brojilima za daljinsko očitavanje i novim softverom.
    Računi su često netačni.
    Ukinute su blagajne.
    I vrhunac. Traži se da svi plaćamo struju preko jedne privatne banke. Zbog čega? Ko uzima kajmak?
    Treba li potrošači da budu revnosni?
    A da mi ovog meseca ne platimo struju?
  • Dušan Đokić

    14.07.2025 21:08
    "pa šta"
    Bez tendera, mimo tendera, bez javnih nabavki, nezakonito zapošljavanje u državnim institucijama na višegodišnje neodređeno vreme minimalnim izmenama ugovora o radu, primeri su bahatosti šefove "pa šta" države, potpuno uništene i obezakonjene od strane najviših institucija, koje bi trebale da poštuju zakone pre svih...ALI ...
  • Cane

    14.07.2025 21:07
    Kada bi narod moga da se složi pa da ne plaća tu struju 3,4 meseca sve bi se rešilo

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?

Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.