Kurti posle nasilja na Kosovu: Razumem zabrinutost međunarodne zajednice
Premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je da razume zabrinutost međunarodne zajednice zbog incidenata na severu Kosova.
Međutim, kaže, svaka druga opcija bila neispunjavanje ustavnih obaveza vlade prema novim gradonačelnicima opština na severu.
Kurti je na svom nalogu na Fejsbuk nalogu kazao da bi odlazak gradonačelnika na njihova radna mesta "trebalo da bude najnormalnija moguća stvar".
"Objekat zgrade opštine je mesto gde se na osnovu zakona i ustava opslužuju građani. Pripada Republici, zato nije juče zauzet i neće biti zauzet ni drugi dan. Svesni smo i razumemo zabrinutost naših međunarodnih partnera, ali svaka druga opcija bila bi neispunjavanje ustavnih obaveza naše vlade prema novim gradonačelnicima", naveo je Kurti.
Pozvao je građane, a kako je istakao posebno Srbe na Kosovu, da sarađuju sa novim gradonačelnicima i njihovim kabinetima, za koje je kazao da će biti multietnički, multikulturalni, višejezični i višepartijski.
"Oni su izabrani i nisu protiv bilo koga, već na usluzi svima", napisao je Kurti.
Zahvalio je policiji na akciji koja je omogućila gradonačelnicima da uđu u opštine Leposavić, Zubin Potok i Zvečan.
"Oni su, kako svakodnevno svedoče, i juče dokazali da su spremni da profesionalci, neustrašivi i dostojanstveno služe poretku, zakonu Republike, u afirmaciji multietničkog bezbednosnog okruženja, uprkos teškim uslovima koji izazvale grupe kojima je upravljala pretpolitička struktura u tom delu zemlje", napisao je on.
U sukobima sa kosovskom policijom juče je povređeno nekoliko desetina ljudi koji su sprečavali ulaz novim predsednicima opština Zvečan, Leposavić i Zubin Potok u opštinske zgrade.
Intervenciju Prištine na severu kosova osudile su misije Kfora i Euleksa, zemlje Kvinte, a američki državni sekretar Entoni Blinken, ambasadori SAD u Beogradu i Prištini, komesar za proširenje Evropske unije pozvali su kosovske vlasti da odmah zaustave te akcije.
Vojska Srbije podigla je borbenu gotovost na najviši nivo, nakon nereda na severu Kosova.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Orban: Vlada Tise vodi zemlju ka diktaturi
05.07.2026.•
0
Lider mađarske opozicione stranke Fides i bivši premijer zemlje Viktor Orban optužio je vladu stranke Tisa da vodi zemlju ka diktaturi.
Osam osoba, među kojima četvoro dece, ranjeno na Koni Ajlendu
05.07.2026.•
0
Najmanje osam osoba, uključujući četvoro dece, ranjeno je iz vatrenog oružja tokom proslave američkog praznika Dana nezavisnosti u njujorškoj četvrti Koni Ajlend, javio je ABC News, pozivajući se na njujoršku policiju.
VIDEO: Veliki požar se širi ka predgrađu Soluna, evakuisano nekoliko sela
05.07.2026.•
0
Požar koji se brzo kreće izbio je sinoć blizu predgrađa Soluna, drugog po veličini grčkog grada, saopštila je vatrogasna služba, i stanovnici tri manja predgrađa su morali sa se evakuišu.
Peter Mađar hoće da ograniči poslaničke mandate na 12 godina
05.07.2026.•
4
Mađarski premijer Peter Mađar predložio je da se rad poslanika u parlamentu ograniči na najviše 12 godina, kao deo šireg paketa ustavnih reformi.
Crna Gora uvodi nagrade do milion evra za informacije o kriminalnim grupama
05.07.2026.•
3
Crnogorska policija planira da uvede novčane nagrade do milion evra za informacije koje bi mogle da pomognu u borbi protiv organizovanog kriminala.
VIDEO: Popeo se na Ajfelov toranj i okačio američku zastavu, pa uhapšen
05.07.2026.•
0
U Parizu je priveden muškarac nakon što se popeo na Ajfelov toranj i okačio američku zastavu, zbog čega su privremeno evakuisani plato ispred, kao i drugi i treći sprat tornja.
Tramp: Rešio sam osam ratova, a nisam dobio Nobela za mir
05.07.2026.•
15
Američki predsednik Donald Tramp ponovio je tokom nabrajanja dostignuća Amerikanaca u svetu, između ostalog i dobitnika Nobelove nagrade iz različitih oblasti, da on nije dobio Nobela za mir, koju je priželjkivao.
Tramp i Putin razgovarali sat i po telefonom
05.07.2026.•
2
Ruski predsednik Vladimir Putin razgovarao je juče telefonom sa svojim američkim kolegom Donaldom Trampom povodom 250. godišnjice nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država, saopštio je Kremlj.
Zemljotres u Venecueli odneo najmanje 3.000 života: Strani spasioci obustavljaju potragu
05.07.2026.•
0
Dvostruki zemljotres koji je pre deset dana opustošio severni deo Venecuele odneo je gotovo 3.000 ljudskih života, pokazuju zvanični podaci objavljeni u subotu.
Objavljeno kolike su plate najviših sveštenika pravoslavne crkve u Grčkoj
05.07.2026.•
14
U Službenom listu Grčke su objavljene nove plate najviših sveštenika Pravoslavne crkve Grčke - poglavara-arhiepiskopa, mitropolita i episkopa, dok obični sveštenici nisu uključeni u novi propis o platama.
Uhvaćen kako naočarima snima nage mališane u Istri, policija apeluje: "Obucite deci kupaće"
05.07.2026.•
0
Istarska policija je podnela krivičnu prijavu protiv 63-godišnjeg državljanina Slovačke, koji se sumnjiči da je naočarima krišom snimao nagu decu u jednom turističkom objektu.
Bomba bačena ispred vile vlasnika "Matijevića" u Herceg Novom
05.07.2026.•
5
Eksplozivna naprava bačena je sinoć oko 20 časova ispred vile novosadskog biznismena i vlasnika Industrije mesa "Matijević" na šetalištu Pet Danica, u naselju Savina, u Herceg Novom.
Mladić i devojka u Indoneziji javno bičevani zbog poljupca snimljenog na Tiktoku
05.07.2026.•
1
Mladi par javno je bičevan u indonežanskoj pokrajini Ačeh nakon što je njihov poljubac u automobilu tokom prenosa uživo na Tiktoku postao viralan na društvenim mrežama, prenela je agencija DPA.
Mediji u EU: Tramp od godišnjice nezavisnosti SAD napravio proslavu samog sebe
04.07.2026.•
5
Mediji u EU mahom ocenjuju da je američki predsednik Donald Tramp današnju proslavu 250. godišnjice SAD pretvorio u proslavu svoje politike i samog sebe.
Mediji: Pregovori SAD i Irana se nastavljaju 11. jula
04.07.2026.•
2
Pregovori Sjedinjenih Američkih Država i Irana trebalo bi da se nastave 11. jula, posle višednevne ceremonije sahrane vrhovnog vođe Irana Alija Hamneija, ubijenog na samom početku rata.
U Beranama uhapšen državljanin Srbije po poternici Interpola
04.07.2026.•
0
Državljanin Srbije koji se nalazi na interpolovoj potrenici uhapšen je danas u Beranama u Crnoj Gori, saopštio je podgorički Interpol.
U Bratuncu obeležena godišnjica stradanja Srba srednjeg Podrinja i Birča
04.07.2026.•
0
U Bratuncu je danas obeležena 34. godišnjica početka stradanja 3.267 vojnika i civila iz srednjeg Podrinja i Birča tokom rata u Bosni i Hercegovini (BiH).
Tramp pomilovao 11 osoba, među kojima i bivšeg poslovnog partnera
04.07.2026.•
0
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp pomilovao je 11 osoba, uključujući bivšeg poslovnog partnera, lobiste Džeka Abramofa.
Prvih 50 dana posle Orbana: Može li se promeniti država koja je promenila samu sebe?
04.07.2026.•
11
Pedeset dana nije dovoljno da se promeni jedna država. Ali jeste dovoljno da se vidi da li je nova vlast spremna da menja samu logiku po kojoj država funkcioniše. To je danas osnovno pitanje mađarske politike.
U stanu u Skoplju zaplenjeno više od 12 kilograma marihuane, kokaina, LSD i druge droge
04.07.2026.•
1
Policija je u jednom stanu u Skoplju danas zaplenila 11,5 kilograma marihuane, 400 grama kokaina, veću količinu LSD i drugih vrsta droge, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije.
Preminuo hrvatski reditelj i scenarista Zrinko Ogresta
04.07.2026.•
0
Hrvatski reditelj i scenarista Zrinko Ogresta, jedan od najnagrađivanijih i međunarodno najpriznatijih autora hrvatske kinematografije, preminuo je u 68. godini, objavio je danas zagrebački Večernji list.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar