Viljnus je pretvoren u tvrđavu koju brani namodernije naoružanje kako bi bili zaštićeni američki predsednik Džozef Bajden i lideri ostalih članica NATO koji će u utorak i sredu učestvovati na samitu.
Samit će se održati na samo tridesetak kilometara od granice sa Belorusijom i 151 kilometar od Rusije.
Radi obezbeđenja samita 16 članica NATO angažovalo je oko 1.000 vojnika, uz moderne protivavionske sisteme kakve Litvanija nema.
"Bilo bi više nego neodgovorno da naše nebo bude nezaštićeno dok dolaze Bajden i lideri 40 zemalja", ocenio je predsednik Litvanije Gitanas Nauseda.
Nemačka je poslala 12 lansera raketa "Patriot", koje se koriste za presretanje balističkih i krstarećih projektila.
Španija je dopremila protivvazdušni sistem NASAMS, dok Francuska dovozi haubice "Cezar", javlja Rojters.
Finska, Danska i Francuska su svoje borbene avione rasporedile u Litvaniji, dok su Velika Britanija i Francuska zadužene za zaštitu od bespilotnih letelica.
Lukav način da se dopremi savremeno naoružanje blizu granice sa Rusijom.A pod plaštom bezbednosti skupa. Ali to su sve igre u sukobu. Sukobu koji se sve više komplikuje nažalost.Bojim se da će ljudska pohlepa i želja da se uništi Rusija celom svetu dobro doneti neće.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Belorusija je pomilovala 31 ukrajinskog državljanina, u okviru sporazuma između beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka i njegovog američkog kolege Donalda Trampa, javila je danas državna televizija.
Na samitu lidera Grupe 20 u Johanezburgu danas je, bez učešća Sjedinjenih Američkih Država, usvojena deklaraciju o klimatskoj krizi i drugim globalnim izazovima, što je zvaničnik Bele kuće nazvao "sramotnim činom".
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da njegov plan za okončanje rata u Ukrajini nije njegova poslednja ponuda i da želi da borbe prestanu "na ovaj ili onaj način".
Naoružani ljudi oteli su 303 učenika i 12 nastavnika u napadu na katoličku školu Sveta Meri u centralnoj nigerijskoj državi Niger, saopštila je Asocijacija hrišćana u Nigeriji (CAN).
Brazilska policija je danas preventivno uhapsila bivšeg predsednika te zemlje Žaira Bolsonara nekoliko dana pre nego što on treba da počne da služi kaznu od 27 godina zatvora zbog pokušaja državnog udara.
U Republici Srpskoj (RS), jednom od dva entiteta Bosne i Hercegovine, danas je počela predizborna tišina uoči sutrašnjih vanrednih predsedničkih izbora, na kojima će se nadmetati šest kandidata.
Evropska komisija (EK) najavila je da će podneti tužbe Sudu pravde EU protiv Bugarske, Litvanije, Portugalije i Švedske zbog neispunjavanja obaveza o smanjenju emisija nekoliko ključnih zagađivača vazduha.
Istražni sudija Županijskog suda u Zagrebu odredio je istražni zatvor dvojici 18-godišnjaka, osumnjičenih za izazivanje požara u Vjesnikovom soliteru u ponedeljak uveče.
Prošle godine u Nemačkoj ubijeno je 308 žena, a 191 ubistvo počinili su partneri, bivši partneri ili članovi porodice, navode statističari. To je 32 ubistva manje nego 2023.
Bolivijski predsednik Rodrigo Pas Periera ukinuo je Ministarstvo pravde, nakon što je prvobitno najavio zamenu njegovog šefa, jer je otkriveno da je skrivao jednu krivičnu presudu.
Donald Tramp izjavio je danas da je četvrtak, 27. novembar, kada je američki praznik Dan zahvalnosti, odgovarajući rok da Ukrajina prihvati njegov plan za rešavanje sukoba.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da američki plan za Ukrajinu "može poslužiti kao osnova za konačno rešenje rata" i zapretio da će Rusija zauzeti više teritorije ako ga Kijev odbije.
Prvi stepen unapređene verzije rakete Staršip kompanije Spejs eks doživeo je neuspeh tokom ranog jutarnjeg testiranja u američkoj saveznoj državi Teksas.
Rusija bi, zahvaljujući američkom planu za Ukrajinu, mogla da osvoji područje gotovo veličine Luksemburga bez borbe, pokazuje analiza podataka Instituta za proučavanje rata (ISW).
Nemačka namerava da upotrebu takozvanih droga za silovanje tretira kao upotrebu oružja u krivičnim postupcima, izjavio je nemački ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint.
Zagrebačka policija uhapsila je dvojicu 18-godišnjaka zbog izazivanja požara u Vjesnikovom soliteru u širem centru Zagreba, saopšteno je danas u Zagrebu.
Komentari 2
Izviđača Futog
Jakov
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar